© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ekologiczne trendy w produkcji tektury

Produkcja tektury
 |  Redakcja  |  Przemysł

W ciągu ostatnich kilku lat coraz większy nacisk kładzie się na ochronę środowiska. Dbamy nie tylko o segregację odpadów, ale także o wybór opakowań, których produkcja przebiega zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wzrastająca świadomość konsumentów ma duży wpływ na działania w branży papierniczej, które dążą przede wszystkim do stosowania technologii przyjaznych dla środowiska naturalnego. Sprawdźmy, na czym polegają ekologiczne trendy w produkcji tektury.

Tektura jako ekologiczne rozwiązanie

Jeszcze nie tak dawno temu producenci żywności starali się zachęcać klientów kolorowymi, plastikowymi opakowaniami. Aktualnie jednak o zakupie nie decyduje już tylko cena i wygląd produktu. Obecnie świadomy konsument chętnie wybierze markę, która stawia na ekologiczne opakowania. Jednym z tego typu rozwiązań jest zastosowanie tektury, która oprócz tego, że jest funkcjonalna, pozostaje o wiele lepszym rozwiązaniem dla naszej planety. Tektura stworzona jest z odnawialnych i wtórnych surowców, natomiast przy jej produkcji znacząco ograniczone jest wydobycie paliw kopalnych. Ponadto, wytwarzana jest przy użyciu tzw. czystych technologii, co pozwala na zredukowanie emisji dwutlenku węgla. Z racji tego, że tektura jest materiałem biodegradowalnym, pozostaje bezpieczna zarówno dla środowiska, jak i ludzi, natomiast jej wybór będzie niósł za sobą pozytywne i długoterminowe skutki. Nawet jeśli tektura nie będzie odpowiednio segregowana, nie zaśmieci naszej planety, ponieważ rozłoży się w ciągu roku.

Opakowania ekologiczne - nowy trend

W ostatnim czasie zauważa się jeszcze większy nacisk na wykorzystywanie tworzyw do produkcji opakowań pochodzących z recyklingu. Tektura to jeden z najczęściej stosowanych, a jednocześnie najgrubszych materiałów papierniczych, z racji czego zastosowanie znajduje w wielu branżach. Duża część opakowań powstaje z tektury falistej, która produkowana jest z dwóch rodzajów papieru: krafliner/testliner i fluting. - mówi przedstawiciel firmy Top s.a.producenta papieru i tektury. Papier testliner i fluting papier pozyskiwany jest dzięki nowoczesnym metodom recyklingowym, dzięki czemu w 100% składa się z odzyskanego materiału. Nie tylko przyczynia się to do zmniejszenia wycinki drzew, ale również do ograniczenia ilości odpadów na wysypiskach śmieci. Z kolei tektura lita to produkt całkowicie ekologiczny powstający w procesie recyklingu makulatury. Dzięki temu, że nie zawiera szkodliwych substancji, takich jak formaldehyd czy metale ciężkie, jest bezpieczny dla ludzi oraz środowiska. Ze względu na to, że tektura lita jest odporna na działanie wody, może być wykorzystywana w branży spożywczej, nawet do przechowywania w chłodniach i zamrażarkach. Dobrze sprawdzi się również jako opakowanie jednorazowe zbiorcze, ale także jako materiał na okładki książek i kalendarzy.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry