Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Elektryczne sprężarki przewoźne – ekologia i wydajność

Sprężarki przewoźne elektryczne
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Sprężarki przewoźne są urządzeniami niezbędnymi w przypadku wielu branż. Znajdują zastosowanie w budownictwie czy w przemyśle. Są wykorzystywane przez firmy zajmujące się outsourcingiem sprężonego powietrza. Przedsiębiorcy mogą wybierać pomiędzy m.in. sprężarkami przewoźnymi spalinowymi, a także elektrycznymi. Elektryczne zdają się najlepiej wpisywać w obecne wymagania rynku. Co przemawia za tym rozwiązaniem?

Sprężarki przewoźne spalinowe vs elektryczne

Jedną z podstawowych decyzji, które musi podjąć przedsiębiorca używający w ramach swojej działalności sprężarki przewoźnej jest wybór sposobu zasilania urządzenia. Obecnie można zauważyć tendencję do promowania alternatywnych źródeł zasilania. Nie inaczej wygląda to w przypadku maszyn budowlanych.

Stopniowe odchodzenie od silników spalinowych można zauważyć np. na rynku samochodów, gdzie promowane są przede wszystkim pojazdy z napędem elektrycznym lub hybrydowym. W przypadku przewoźnych sprężarek technologie hybrydowe nie znajdują zastosowania, głównie ze względu na moc silników i brak możliwości ładowania w czasie pracy.

Aktualnie na rynku widać stopniowe zwiększanie zainteresowania silnikami elektrycznymi przy jednoczesnym spadku popularności jednostek wysokoprężnych, co oczywiście jest jak najbardziej uzasadnione. Tak naprawdę silnik elektryczny góruje nad spalinowymi pod wieloma względami. Sprawdźmy, co w tym przypadku ma szczególne znaczenie i przemawia za takim wyborem.

Sprężarki przewoźne elektryczne – co za nimi przemawia?

Wybór sprężarki przewoźnej elektrycznej jest decyzją dobrą z wielu powodów. Należy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie związane z dbaniem o środowisko, ale również na wydajność tych sprzętów i efekty ich zastosowania w poszczególnych przypadkach. Dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?

Sprężarki przewoźne elektryczne jako rozwiązanie ekologiczne

Wdrożenie normy STAGE V dla maszyn jezdnych nieporuszających się po drogach spowodowało, że poszukiwanie alternatywnych źródeł zasilania w maszynach budowlanych nabrało szczególnego znaczenia. Sprężarki elektryczne (np. E-Air VSD) są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale jednocześnie ich konstrukcja jest nie mniej solidna niż w przypadku urządzeń z silnikiem wysokoprężnym.

Sprężarki przewoźne elektryczne – wydajność

W przypadku wspomnianej sprężarki elektrycznej przewoźnej E-Air VSD produkowanej przez firmę Atlas Copco można liczyć na bardzo wysoką wydajność przy kompaktowych wymiarach rozwiązania, co jest efektem działania silnika z magnesami trwałymi oraz elementu śrubowego.

Ta wydajność tego rozwiązania jest większa o 50 proc. w porównaniu do sprężarki elektrycznej o stałej prędkości obrotowej, kiedy jest ona częściowo obciążona. Trzeba też wspomnieć tutaj o niższych kosztach eksploatacji tego urządzenia w stosunku do sprężarki z silnikiem wysokoprężnym.  

Wszechstronność sprężarki przewoźnej elektrycznej

Ogromną zaletą wspomnianego modelu sprzętu jest możliwość wyboru odpowiedniego ciśnienia, w zależności od aktualnych potrzeb. Można zatem powiedzieć, że jest to urządzenie, które łączy w sobie możliwości wielu sprężarek. Dodatkowo sprzęt ten można podłączyć w niemal każdym miejscu.

Dzięki temu, że ma on niewielkie wymiary, można nim manewrować tam, gdzie mamy do dyspozycji niewiele miejsca. Ze względu na to, że jest to urządzenie wyposażone w silnik elektryczny, można z niego korzystać również w strefie niskiej emisji spalin. Co istotne, jest to cicha sprężarka – emituje hałas na poziomie 61 dB (A).

Sprężarki przewoźne elektryczne – inne zalety

Wspomniana sprężarka E-Air VSD jest urządzeniem typu plug-and-play, czyli przygotowanym do natychmiastowej pracy. Powyższe zalety to nie wszystkie, które warto brać pod uwagę przy zakupie. Należy tutaj wspomnieć również o innych:

  • Mniejsza waga – nawet o 50 proc. w stosunku do tradycyjnych sprężarek, co powoduje, że łatwiejszy jest transport tego urządzenia.

  • Konserwacja zapobiegawcza jest konieczna tylko co 2 000 godzin pracy lub co 2 lata.

  • Niższe koszty eksploatacji w porównaniu ze sprężarką z silnikiem wysokoprężnym.

  • Mniejsze zapotrzebowanie na wentylację w przypadku pracy w przestrzeniach zamkniętych, takich jak np. wnętrza budynków.

  • Możliwość pracy przy wysokich temperaturach, sięgających nawet 50 stopni Celsjusza.

  • Opcja sterowania za pomocą przycisku.

  • Większe bezpieczeństwo dla operatorów – brak ryzyka kontaktu z gorącą rurą wydechową czy tłumikiem. Odpada również konieczność transportu paliw palnych do miejsca, w którym urządzenie to jest wykorzystywane.

Elektryczne sprężarki przewoźne najlepszym wyborem?

Opisane rozwiązanie wydaje się być obecnie najlepsze, jeśli chodzi o firmy, które w ramach swojej działalności używają przewoźnej sprężarki. Na pewno należy zwrócić uwagę na możliwość zastosowania do wykonania różnych zadań, opcję użytkowania w utrudnionych warunkach, wydajność, niewielką masę i wymiary urządzenia.

Zajrzyj po więcej informacji na stronie producenta AtlasCopcohttps://www.atlascopco.com/pl-pl/construction-equipment/products/mobile-air-compressors/electric-compressor/electric-air-compressor-variable-speed-drive-e-air-h250-vsd