Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Przepustnica powietrza – na czym polega jej działanie?

przepustnica powietrza
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

W armaturze przemysłowej zawsze potrzebny jest trwały i sprawdzony element, dzięki któremu możliwe będzie swobodne kierowanie przepływem cieczy lub gazu. Stosuje się do tego różnego rodzaju zawory, jednak na szczególną uwagę zasługują przepustnice. Związane jest to nie tylko z szerokim zastosowaniem, które nie ogranicza się jedynie do silników samochodowych, ale również ze sposobem działania.

Przepustnice wentylacyjne – do czego służą?

Warto zwrócić uwagę na to, że przepustnica powietrza stanowi jedną z podstawowych części, które składają się na budowę systemu wentylacyjnego. Poza tym odpowiadają przede wszystkim za regulację przepływu powietrza. Właśnie z tego powodu znajdują na ciągach wentylacyjnych. Bardzo ważne jest również to, że możliwe jest kontrolowanie ilości przepływanego powietrza. Wystarczy zmienić położenie przepustnicy.

Sposób regulacji przepływu powietrza

Niezwykle istotne w pracy przepustnicy powietrza jest kontrola jego przepływu. Jednak możliwe jest to nie tylko dzięki regulacji położenia tej części. Wiele zależy od budowy przepustnicy i jej funkcji, ale dostępne są modele, w których można to robić manualnie lub automatycznie. W takim wypadku wykorzystywany jest siłownik o napięciu 230-240V. Dzięki temu łatwiej jest podłączyć system sterowania, który pozwoli na regulację za pomocą pilota.

Jak działa przepustnica wentylacyjna?

Działanie przepustnicy opiera się na ruchu obrotowym łopatki, która znajduje się w pozycji prostopadłej do osi kanału. Warto pamiętać o tym, że w pracy przepustnicy powietrza bardzo ważny jest kąt nachylenia względem wspomnianej łopatki. Właśnie dzięki temu możliwe jest kontrolowanie przepływu powietrza, a także jego zatrzymanie lub ograniczenie.

Czym kierować się przy wyborze przepustnicy powietrza?

Przede wszystkim istnieje parę aspektów, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem właściwej przepustnicy. Warto zwrócić uwagę na ich rodzaje oraz najważniejsze parametry. Poza tym bardzo ważny jest materiał wykonania, czyli m.in. aluminiowa, żeliwna lub stalowa obudowa. Niezwykle istotne jest również zgodność z obowiązującymi normami, które gwarantują m.in. wysoką szczelność przepustnicy. Jednak nie są to jedyne kwestie, o których trzeba pamiętać przy wyborze wspomnianej części.

Najistotniejsze kryteria przy wyborze przepustnicy wentylacyjnej

  • Sposób sterowania – manualny lub automatyczny;
  • Przeznaczenie;
  • Dane dotyczące powietrza – jego skład chemiczny, ilość i prędkość przepływu;
  • Parametry dotyczące hałasu;
  • Zgodność z normami oraz atesty higieniczne;
  • Czas planowanego użytkowania;
  • Cena przepustnicy;
  • Zakres temperatury i ciśnienia.

Zastosowanie przepustnicy powietrza

Bez wątpienia standardowe przepustnice są najczęściej wykorzystywane w branży motoryzacyjnej i lotniczej. Jednak oprócz tego można je spotkać w sieciach przemysłowych oraz wodociągowych. W przypadku przepustnic powietrza zastosowanie ogranicza się do wentylacji i klimatyzacji, dlatego konieczne jest to, by odznaczały się odpowiednią szczelnością.