Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


W świecie maszyn CNC: bezpieczeństwo to priorytet!

Obrabiarki
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Zanim nie opracowano szczegółowych wytycznych i zasad korzystania z maszyn CNC każdego roku ginęło dużo pracowników. Dzisiaj liczba ta wynosi kilkanaście obrażeń dziennie. Choć jest to spora poprawa, bezpieczeństwo w miejscu pracy, w którym używa się tokarki karuzelowe cnc bądź tym podobne sprzęty wciąż wymaga większego zainteresowania.

Szczególnie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją zrobiły ogromne postępy, przestrzegając kilku praktyk w zakresie bezpieczeństwa maszyn. Na przykład większość pracowników już wie, że obsługując maszyny CNC muszą:

  • nosić okulary ochronne,
  • unikać luźnej odzieży i noszenia biżuterii,
  • wyraźnie oznaczyć płyny,
  • postępować zgodnie z procedurami blokowania.

Ale nadal istnieje wiele zagrożeń, które są mniej oczywiste - i niestety bardzo często one doprowadzić mogą do tragicznych zdarzeń. Co gorsza, niektóre z nich to znane zagrożenia, które operatorzy maszyn takich jak frezarki konwencjonalne znają - ale odrzucają, ponieważ są przekonani, że ich one nie będą dotyczyć. Zapobieganie wypadkom zaczyna się od ogólnej świadomości - spójrzmy więc na pewne szczególne rodzaje ryzyka, które są najczęściej spotykane w ostatnich latach.

Lekceważenie ochrony słuchu

Ochrona słuchu w miejscu pracy zwykle nie jest wymogiem. Jednak utrata słuchu lub upośledzenie są bardzo rozpowszechnione u osób obsługujących obrabiarki numeryczne cnc, nawet w środowisku pracy przy relatywnie niskim (ale stałym) hałasie. Według statystyk utrata słuchu w miejscu pracy jest najczęściej odnotowaną chorobą zawodową w przemyśle, która stanowi 1 na 9 chorych w rejestrze. Ponad 72 procent tych przypadków występuje wśród pracowników sektora wytwórczego. Aby tego uniknąć, instytut BHP zaleca usuwanie bądź chociaż minimalizowanie niebezpiecznych hałasów z miejsca pracy tam, gdzie jest to możliwe i stosowanie osłon na uszy w miejscach, gdzie nie można kontrolować lub wyeliminować niebezpiecznych hałasów. Wdrażanie standardów kontroli hałasu nie tylko zmniejszy ubytki na słuchu, ale stworzy lepsze środowisko pracy, w którym łatwiej będzie się skoncentrować. Aby uzyskać więcej informacji na temat programów zapobiegania utracie słuchu warto odnieść się do zasobów internetowych.

Wejście do wnętrza maszyny

Pomimo potencjalnych zagrożeń istnieje wiele scenariuszy, które mogą wymagać tego, aby operator dotarł do wnętrza maszyny CNC. Popularnym przykładem jest ten, który musi wymieniać uchwyt szczękowy. Zamiast wchodzić wewnątrz, najlepiej jest użyć systemu żurawia lub dźwigu, aby pomóc operatorom w podnoszeniu i zakładaniu uchwytu. Inny przykład można zauważyć przy użyciu ręcznego narzędzia do wykańczania wstecznego, który wymaga ręcznego przymocowania ostrza. Takie praktyki stwarzają znaczne ryzyko - operatorzy mogą zapominać wyciągnąć nóż po cięciu (co może być szkodliwe zarówno dla maszyny, jak i dla operatora), a cięcia te powodują śliską powierzchnię, która prowadzi do wypadków. Aby temu zapobiec warto wiedzieć, że są dostępne niezwykle skuteczne rozwiązania, które eliminują potrzebę interwencji operatora. Dowiedz się więcej o tym, jak w tym kontekście zwiększyć bezpieczeństwo produkcji – bez względu na to czy jesteś pracodawcą czy pracownikiem – ma to tak samo duże znaczenie.