Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zasilanie zespołu prądotwórczego – jak wybrać agregat?

Agregaty prądotwórcze
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Dostęp do energii elektrycznej wydaje się dziś czymś naturalnym. W przypadku braku możliwości skorzystania z zasilania sieciowego konieczne jest zastosowanie źródeł alternatywnych. Ograniczenia zasilania bateryjnego powodują, że jednym z lepszych rozwiązań jest stosowanie agregatów prądotwórczych. Na rynku dostępnych jest wiele różnych urządzeń tego typu. Każde zastosowanie wymaga dobrania odpowiedniego agregatu prądotwórczego, który generuje wystarczającą ilość energii do zasilania niezbędnych urządzeń. Zazwyczaj agregat prądotwórczy dobiera się na podstawie mocy znamionowej, ale czasami warto też przyjrzeć się bliżej zasilaniu samego zespołu prądotwórczego.

Zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem wydają się agregaty prądotwórcze, w których zespół prądotwórczy zasilany jest autonomicznym silnikiem spalinowym. Jednakże, na uwagę zasługuje fakt, że w niektórych zastosowaniach coraz częściej stosuje się agregaty sprzęgane. 

To urządzenia, które umożliwiają wykorzystanie energii mechanicznej generowanej przez inne maszyny lub pojazdy. Dobrym przykładem jest typowy agregat prądotwórczy na ciągnik zasilany z wałka do napędu osprzętu z ciągnika.

Agregaty prądotwórcze na gaz

W przypadku agregatów z autonomicznym zasilaniem zespołu prądotwórczego zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest silnik spalinowy. Mobilne urządzenia o znacznej mocy to w większości przypadków typowe agregaty prądotwórcze na olej opałowy lub benzynę. 

Wynika to z faktu, że paliwa płynne są łatwo dostępne i w prosty sposób można uzupełnić ich zapas. Między innymi dlatego agregat prądotwórczy na olej opałowy i benzynę to jedno z podstawowych urządzeń w ofercie na wynajem. 

W przypadku mocnych stacjonarnych generatorów coraz większym zainteresowaniem cieszą się natomiast urządzenia, w których silnik jest zasilany gazem. Agregat prądotwórczy na gaz to dobre rozwiązanie do budynkowych systemów zasilania awaryjnego lub tymczasowego. 

Popularność tych urządzeń wynika m.in. z faktu, że generują one niższy poziom hałasu. Oprócz tego agregaty prądotwórcze na gaz są też bardziej ekologiczne. Ciekawym rozwiązaniem charakterystycznym dla agregatów prądotwórczych na gaz są układy kogeneracyjne, które umożliwiają odzyskania i przetworzenie energii cieplnej generowanej w procesie spalania paliwa.

Mobilny agregat prądotwórczy na ciągnik

Warto wiedzieć, że agregaty prądotwórcze na ciągnik bez silnika spalinowego zyskują coraz większe zainteresowanie użytkowników. Zespół prądotwórczy w urządzeniach tego typu jest zasilany za pośrednictwem WOM (wałka odbioru mocy), który służy do zasilania i przekazywania napędu do różnego rodzaju peryferyjnych maszyn i urządzeń stosowanych w zespole z ciągnikiem. 

Urządzenie tego typu rozwiązuje szereg problemów z zasilaniem elektrycznym osprzętu stosowanego w rolnictwie i budownictwie. Agregat prądotwórczy można zespolić z ciągnikiem, jest przystosowany do montażu na typowy zaczep TUZ. Dzięki temu zespół ciągnika z agregatem prądotwórczym i osprzętem dodatkowym może być w pełni mobilny. 

Agregat prądotwórczy na ciągnik może zasilać prądem nowoczesne maszyny rolnicze i budowlane, w których coraz częściej stosuje się główne lub dodatkowe zasilanie elektryczne. W ten sposób zazwyczaj zasilane jest sterowanie osprzętu i funkcje dodatkowe. Dzięki dodatkowej energii praca operatora jest prostsza i nie wymaga przerywania realizacji zadań np. w celu korekty ustawień.

Szeroki wybór agregatów prądotwórczych znajdziesz na stronie https://akmel.eu/