© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

 • Home
 • Przemysł
 • Sprężarki tłokowe - do czego służą i ile kosztują?

Sprężarki tłokowe - do czego służą i ile kosztują?

Sprężarka tłokowa
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Kompresory tłokowe to urządzenia, które towarzyszą nam w naszym życiu codziennym. Mimo że ich wyjątkowo techniczna nazwa może wzbudzać w tym temacie wątpliwości, to z pewnością warto poznać ich podstawową charakterystykę i zastosowanie. O tym, czym są sprężarki tłokowe i ile kosztują, porozmawiamy w niniejszym artykule.

Sprężarki tłokowe a kompresory 

Aby przejść do rozważań nad funkcjonalnością i zastosowaniem sprężarki tłokowej, warto wspomnieć, że jest ona jednym z 3 rodzajów powszechnie używanych kompresorów. Jest to istotna informacja, ponieważ te urządzenia często niesłusznie są ze sobą utożsamiane. Do pozostałych rodzajów kompresora należą natomiast wentylatory i dmuchawy. Są to niezwykle uniwersalne urządzenia, które wykorzystywane są w przemyśle, usługach warsztatowych, a także w wielu czynnościach domowych. Można wobec tego zapamiętać jedną podstawową zasadę w tym zakresie, że każda sprężarka jest kompresorem, lecz nie każdy kompresor jest sprężarką. Wszystkie kompresory wykorzystują w swoim działaniu ciśnienie powietrza. 

Zasada działania sprężarki tłokowej 

Sprężarka tłokowa jest najstarszym rodzajem kompresora tłokowego. Jej nazwa nawiązuje do podstawowego elementu sprężarki, jakim jest tłok umieszczony w cylindrze. Do jego zadań należy sprężanie zasysanego powietrza i zwiększenie ciśnienia gazu w maszynie. Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje sprężarek: jednostopniowe i dwustopniowe. W przypadku tych pierwszych tłok wykonuje ruch posuwisto zwrotny, zwiększając ciśnienie. Sprężarki dwustopniowe są wyposażone co najmniej w dwa zestawy, tłok - cylinder, pierwszy stopień sprężania i drugi stopień spręża. Obniżają one temperaturę kompresora i zwiększają jego wydajność. Takie rozwiązanie jest obecnie powszechnie wykorzystywane w przemyśle. 

Zasada działania dwustopniowego 

Model dwustopniowego działania jest obecny w sprężarkach o dużej wielkości. Cylinder niskiego ciśnienia jest ustawiony pionowo, a wysokiego ciśnienia - poziomo, występuje również układ widlasty. Większość tych sprężarek ma zawory samoczynne ssąco-tłoczące, czyli takie, które samoistnie otwierają się i zamykają pod wpływem ciśnień. 

Wydajność kompresora 

Na wydajność kompresora wpływają wymiary jego cylindra i różnica pomiędzy ciśnieniem tłoczonym a ciśnieniem ssawnym urządzenia. Istotną kwestią jest natomiast szczelność pomiędzy powierzchnią cylindra a zsuwającym się po niej tłokiem. Jako uszczelnienie wykorzystuje się pierścienie uszczelniające, które umieszczone są w tłoku. Ma to niebagatelny wpływ na skuteczność działania kompresora. Wydajność kompresora jest podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając właściwy model. 

Kategoriami podziału rodzajów sprężarek jest:

 • budowa
 • stosunek sprężenia
 • mobilność 
 • poziom głośności
 • wykorzystywane materiały

Charakterystyka i zastosowanie wybranych rodzajów sprężarek

 • Uniwersalność sprężarek tłokowych - wytwarzają ciśnienie w granicach kilkunastu do kilkudziesięciu barów. Mogą być zarówno stacjonarne, jak i przenośne. Wykorzystywane są najczęściej w liniach technologicznych, zakładach lakierniczych, ślusarskich, samochodowych i wielu innych. 
 • Sprężarki bezolejowe - wykorzystywane są w miejscach, gdzie niezbędne jest uzyskanie wyjątkowo czystego, bezolejowego sprężonego powietrza. Zazwyczaj są to miejsca branży spożywczej, elektronicznej, laboratoryjnej lub medycznej. Sprężarki bezolejowe świetnie sprawdzają się także w napowietrzaniu wody i zapewnianiu poprawnego działania hydroforów. Do szczególnej grupy sprężarek bezolejowych należą sprężarki dentystyczne, których rola dostarczania powietrza ma wyjątkowo niebagatelne znaczenie. 
 • Sprężarki śrubowe (olejowe) - charakteryzują się możliwością pracy ciągłej. Cechują je ponadto niski poziom hałasu, możliwość regulacji wydajności i wyjątkowa łatwość w obsłudze. Sprężarki śrubowe są wyjątkowo pożądanym rodzajem kompresora w przemyśle. 
 • Sprężarki wysokociśnieniowe - ich ciśnienie może dochodzić do poziomu 350 barów. Granica ta jest jednak ruchoma, ze względu na różnorodność poszczególnych modeli. Przykładowym zastosowaniem sprężarek wysokiego ciśnienia jest napędzanie wyrzutni torpedowych, rozruch silników, a także przemysł ciężki, do którego zalicza się kopalnie, huty, rafinerie i zakłady chemiczne. 
 • Sprężarki wyciszone - obecnie bardzo pożądany model sprężarek. Dzisiaj funkcja wyciszenia łączy się natomiast także z innymi cechami kompresorów i staje się swojego rodzaju standardem rynkowym. Sprężarki wyciszone dobrze sprawdzają się w miejscach pracy ludzi. Hałas spowodowany urządzeniem tradycyjnym w tej branży może nie tylko bowiem uniemożliwiać pracę, ale stać się także szkodliwy dla zdrowia. 

Ogólne cechy charakterystyczne kompresorów tłokowych

 • Nie nadają się do pracy ciągłej 
 • Ich praca jest głośna, choć niektóre modele zawierają obudowę wyciszającą 
 • Sprężarki olejowe wykorzystują duże ilości oleju, którego cząsteczki niekiedy są obecne w oddawanym przez nie powietrzu
 • Mogą być zarówno dużych, jak i niewielkich rozmiarów

Zastosowanie sprężarki tłokowej

Sprężarki tłokowe przeznaczone są do uzyskiwania wysokiego ciśnienia sprężonego gazu i zazwyczaj wymuszania także jego przepływu. Można powiedzieć, że są najczęściej wykorzystywanymi kompresorami w przemyśle. Ich  zastosowanie jest zależne od poszczególnych rodzajów produkcji i od klienta, który decyduje się na sprężarkę tłokową.. 

Sprężarki tłokowe - zalety w pigułce

 • Uniwersalne zastosowanie
 • Wykorzystywane w różnego rodzaju branżach i profesjach
 • Ich duża różnorodność rodzajowa pozwala na dopasowanie konkretnego modelu względem swoich preferencji 
 • Ich zakup może być opłacalny ze względu na możliwy późniejszy wynajem urządzenia 
 • Można je przyłączać do różnego rodzaju instalacji
 • Relatywnie łatwy montaż i elastyczność rozwiązań
 • Zróżnicowana oferta cenowa 
 • Łatwa obsługa i konserwacja sprzętu
 • Ich serwisy nie są ani często konieczne, ani wymagające

Ile kosztują sprężarki tłokowe? 

Różnorodność sprężarek wpływa na ich duży przedział cenowy. Przenośne kompresory o nieco mniejszej budowie, czyli także mniejszej wydajności są już dostępne w granicach kilkuset złotych. Nieco większe sprężarki, najczęściej te dwutłokowe można nabyć za 500 zł wzwyż. Wszystko bowiem zależy od ich szczegółowych specyfikacji. Biorąc jednak pod uwagę ich technologiczne i przemysłowe zastosowanie w wielu przypadkach, można uznać, że cena tego typu urządzeń jest wyjątkowo niewygórowana. 

FAQ:

1.Czy sprężarka różni się od kompresora?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ sprężarka jest jednym z 3 rodzajów kompresorów i odpowiada za uzyskanie ciśnienia gazu. 

2. Czy warto dokupić zestaw serwisowy do sprężarki tłokowej?

Zdecydowanie tak. Taki zestaw zawiera bowiem takie elementy jak olej do  do sprężarek tłokowych, płytki zaworowe, filtry i wszystkie potrzebne uszczelki. Ich posiadanie pozwoli uniknąć kosztów serwisowych w przyszłości. 

3. Czy warto, by sprężarka tłokowa zawierała w swojej budowie zbiornik?

Jest on jak najbardziej wskazany, ponieważ pozwala na wydajną pracę kompresora i znacznie mniejsze zużywanie się materiałów. Jego obecność jest niezbędna w przypadku większości zastosowań. 

4. Co oznacza pojemność skokowa cylindra?

Pojemność skokowa cylindra określa ilość powietrza, jaką urządzenie może zassać do środka i sprężyć.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry