Kompresory tłokowe to urządzenia, które towarzyszą nam w naszym życiu codziennym. Mimo że ich wyjątkowo techniczna nazwa może wzbudzać w tym temacie wątpliwości, to z pewnością warto poznać ich podstawową charakterystykę i zastosowanie. O tym, czym są sprężarki tłokowe i ile kosztują, porozmawiamy w niniejszym artykule.
Aby przejść do rozważań nad funkcjonalnością i zastosowaniem sprężarki tłokowej, warto wspomnieć, że jest ona jednym z 3 rodzajów powszechnie używanych kompresorów. Jest to istotna informacja, ponieważ te urządzenia często niesłusznie są ze sobą utożsamiane. Do pozostałych rodzajów kompresora należą natomiast wentylatory i dmuchawy. Są to niezwykle uniwersalne urządzenia, które wykorzystywane są w przemyśle, usługach warsztatowych, a także w wielu czynnościach domowych. Można wobec tego zapamiętać jedną podstawową zasadę w tym zakresie, że każda sprężarka jest kompresorem, lecz nie każdy kompresor jest sprężarką. Wszystkie kompresory wykorzystują w swoim działaniu ciśnienie powietrza.
Sprężarka tłokowa jest najstarszym rodzajem kompresora tłokowego. Jej nazwa nawiązuje do podstawowego elementu sprężarki, jakim jest tłok umieszczony w cylindrze. Do jego zadań należy sprężanie zasysanego powietrza i zwiększenie ciśnienia gazu w maszynie. Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje sprężarek: jednostopniowe i dwustopniowe. W przypadku tych pierwszych tłok wykonuje ruch posuwisto zwrotny, zwiększając ciśnienie. Sprężarki dwustopniowe są wyposażone co najmniej w dwa zestawy, tłok - cylinder, pierwszy stopień sprężania i drugi stopień spręża. Obniżają one temperaturę kompresora i zwiększają jego wydajność. Takie rozwiązanie jest obecnie powszechnie wykorzystywane w przemyśle.
Model dwustopniowego działania jest obecny w sprężarkach o dużej wielkości. Cylinder niskiego ciśnienia jest ustawiony pionowo, a wysokiego ciśnienia - poziomo, występuje również układ widlasty. Większość tych sprężarek ma zawory samoczynne ssąco-tłoczące, czyli takie, które samoistnie otwierają się i zamykają pod wpływem ciśnień.
Na wydajność kompresora wpływają wymiary jego cylindra i różnica pomiędzy ciśnieniem tłoczonym a ciśnieniem ssawnym urządzenia. Istotną kwestią jest natomiast szczelność pomiędzy powierzchnią cylindra a zsuwającym się po niej tłokiem. Jako uszczelnienie wykorzystuje się pierścienie uszczelniające, które umieszczone są w tłoku. Ma to niebagatelny wpływ na skuteczność działania kompresora. Wydajność kompresora jest podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając właściwy model.
Sprężarki tłokowe przeznaczone są do uzyskiwania wysokiego ciśnienia sprężonego gazu i zazwyczaj wymuszania także jego przepływu. Można powiedzieć, że są najczęściej wykorzystywanymi kompresorami w przemyśle. Ich zastosowanie jest zależne od poszczególnych rodzajów produkcji i od klienta, który decyduje się na sprężarkę tłokową..
Różnorodność sprężarek wpływa na ich duży przedział cenowy. Przenośne kompresory o nieco mniejszej budowie, czyli także mniejszej wydajności są już dostępne w granicach kilkuset złotych. Nieco większe sprężarki, najczęściej te dwutłokowe można nabyć za 500 zł wzwyż. Wszystko bowiem zależy od ich szczegółowych specyfikacji. Biorąc jednak pod uwagę ich technologiczne i przemysłowe zastosowanie w wielu przypadkach, można uznać, że cena tego typu urządzeń jest wyjątkowo niewygórowana.
FAQ:
1.Czy sprężarka różni się od kompresora?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ sprężarka jest jednym z 3 rodzajów kompresorów i odpowiada za uzyskanie ciśnienia gazu.
2. Czy warto dokupić zestaw serwisowy do sprężarki tłokowej?
Zdecydowanie tak. Taki zestaw zawiera bowiem takie elementy jak olej do do sprężarek tłokowych, płytki zaworowe, filtry i wszystkie potrzebne uszczelki. Ich posiadanie pozwoli uniknąć kosztów serwisowych w przyszłości.
3. Czy warto, by sprężarka tłokowa zawierała w swojej budowie zbiornik?
Jest on jak najbardziej wskazany, ponieważ pozwala na wydajną pracę kompresora i znacznie mniejsze zużywanie się materiałów. Jego obecność jest niezbędna w przypadku większości zastosowań.
4. Co oznacza pojemność skokowa cylindra?
Pojemność skokowa cylindra określa ilość powietrza, jaką urządzenie może zassać do środka i sprężyć.
© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone
Home | O nas | Reklama | Polityka prywatności | Kontakt