Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Folie PU Flex - rodzaje i zastosowanie

Folie Flex
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Poliuretanowa folia termotransferowa znajduje szerokie zastosowanie w drukarniach, zwłaszcza tych, które zajmują się tworzeniem nadruków na ubraniach. Jest obecnie jednym z najchętniej używanych materiałów do dekorowania odzieży. Jej cena jest stosunkowo niska, a jakość zachwycająca. Drukowanie na folii poliuretanowej oraz jej obróbka nie są trudne, a uzyskane nadruki okazują się trwałe i estetyczne. Ponadto na rynku dostępnych jest wiele rodzajów folii Flex, a każdy z nich pozwala osiągnąć zróżnicowane efekty.

Folie Flex - do czego są używane?

Folie Flex cieszą się ogromną popularnością. Najchętniej sięgają po nie drukarnie, które w swojej ofercie mają usługę znakowania odzieży. Poliuretanowa folia termotransferowa jest rekomendowana przede wszystkim do dekorowania materiałów. Za jej pomocą wykonuje się barwne, efektowne nadruki na koszulkach, bluzach, czapkach, czy też materiałowych torbach na zakupy. Ze względu na swoje doskonałe właściwości, folia PU Flex często stosowana jest również do znakowania odzieży sportowej oraz roboczej. Zazwyczaj nadruki za jej pomocą wykonuje się na materiałach bawełnianych, jednak z powodzeniem może być wykorzystywana także do znakowania odzieży z poliestru, lycry oraz poliestrowo-bawełnianej. Folie Flex pozwalają wykonać nawet bardzo dekoracyjne nadruki zawierające małe elementy i skomplikowane wzory. Doskonale sprawdza się także do nadruków zawierających drobne litery oraz cyfry. Sprawdza się zarówno w wypadku dużych, średnich, jak i małych obrazów.

Czym wyróżniają się folie PREMIUM Flex?

Główną zaletą folii Flex jest ich mała grubość- wynosi zaledwie około 60 mikronów. Ze względu na to, że folia jest tak cienka, powstałe za jej pomocą nadruki odznaczają się dużą elastycznością. Dzięki temu oznakowana odzież nie ogranicza ruchów ani nie staje się nieprzyjemna dla ciała. Folia pozwala wykonywać zarówno nadruki jedno- jak i wielokolorowe. Jeśli drukowanie na folii poliuretanowej oraz jej aplikacja zostały wykonane we właściwy sposób, wtedy nadruk doskonale wtapia się w materiał i wygląda jak jego część. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów folii Flex, każda jednak ma podobną budowę. Folia posiada formę płaskiego arkusza złożonego z dwóch warstw. Pierwsza to warstwa kleju, który aktywuje się pod wpływem wysokiej temperatury. Natomiast spodnią warstwę stanowi transparentna, poliestrowa przekładka. W wysokiej jakości foliach poliuretanowych klej powinien być odpowiednio mocny, by możliwe było wycinanie drobnych wzorów, a jednocześnie na tyle delikatny, by obróbka nie była uciążliwa.

Dostępne rodzaje termotransferowych folii PREMIUM

Na rynku dostępne są folie Flex o różnej grubości. Najcieńsze są najbardziej komfortowe na odzieży, natomiast nieco grubsze pozwalają uzyskać trójwymiarowy, ciekawy efekt. Producenci folii zalecają także różne temperatury wgrzewania oraz odmienny czas i nacisk pracy. Te czynniki uzależnione są od specyficznych parametrów każdego rodzaju folii. Z reguły jednak drukowanie na folii poliuretanowej zawsze odbywa się w podobny sposób. Dany wzór jest wycinany na arkuszu za pomocą plotera bez nacinania jego spodniej warstwy. Następnie za pomocą nożyka usuwa się niepotrzebne elementy, a całość wgrzewa się w wybrany materiał. W sklepach można znaleźć folie Flex, które należy poddać obróbce na ciepło- a więc zaraz po wyciągnięciu z plotera- oraz na zimno. Folie PREMIUM Flex pozwalają na zdejmowanie nośnika zarówno na gorąco, jak i na zimno, co daje dużą wygodę i dowolność podczas pracy z przygotowywaniem nadruku.

Poliuretanowa folia termotransferowa może mieć rozmaite wykończenie. Najczęściej spotykane są folie w wersji matowej oraz błyszczącej, ale możliwości jest znacznie więcej. Aby osiągnąć niepowtarzalny, efektowny nadruk można użyć folii brokatowej, perłowej, metalicznej, odblaskowej, holograficznej, wzorzystej, czy strukturalnej.