© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Przemysł
  • Na czym polega naprawa wirników przemysłowych i kto ją wykonuje?

Na czym polega naprawa wirników przemysłowych i kto ją wykonuje?

naprawa wirników przemysłowych
 |  Redakcja  |  Przemysł

Silniki elektryczne to najpopularniejszy rodzaj napędu, który stosowany jest w wielu zakładach przemysłowych z różnych branż. Jego działanie umożliwia wirnik, który obraca się za pomocą uzwojenia znajdującego się w polu magnetycznym. To jedna z głównych części maszyn i urządzeń wykonujących ruch obrotowy. W momencie, gdy wirnik ulegnie uszkodzeniu, konieczna jest jego naprawa lub wymiana całego silnika. Taką naprawę nazywa się przezwajaniem wirnika. Kiedy należy wykonać taką usługę i w jaki sposób ona wygląda?

W jaki sposób dochodzi do uszkodzenia wirnika?

Każda maszyna wyposażona jest w silnik elektryczny. Dzięki niemu dostarczana jest energia mechaniczna niezbędna do ich napędzania. Energia ta z kolei jest przekształcana na ruch obrotowy wału silnika. Wszystko to jest możliwe dzięki właściwościom magnetycznym wywołanym przez przepływający prąd przez uzwojenie. Siła, jaką wytwarza elektromagnes umożliwia obrót wału silnika. W momencie, gdy nastąpi zbyt duże obciążenie, a prościej to ujmując - za duży przepływ prądu, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dojdzie do uszkodzenia silnika. Wówczas maszyna nie jest w stanie funkcjonować. Taki uszkodzony silnik należy oddać do serwisu zajmującego się naprawą lub wymienić go na nowy. Jednak drugie rozwiązanie często bywa bardzo kosztowne, dlatego wiele zakładów w momencie awarii decyduje się na skorzystanie z usług specjalistów zajmujących się między innymi przezwajaniem wirników.

Naprawa wirników wymaga fachowej wiedzy i umiejętności

Przepalenie uzwojenia silnika sprawia, że konieczna jest wymiana tego elementu. Naprawa wirników przemysłowych jest skomplikowana, dlatego powinna być wykonywana przez wykwalifikowanych specjalistów. Nie tylko sam proces jest trudny do wykonania, ale również dobranie odpowiedniego drutu czy jego nawinięcie. Ponadto do takiej naprawy konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Nieprawidłowo przeprowadzone przezwajanie może być nieprzyjemne w skutkach. Może się to bowiem skończyć zmniejszeniem mocy silnika, a nawet jego trwałym uszkodzeniem. Dlatego ważne jest, aby nie podejmować się naprawy samodzielnie, tylko zlecić ją fachowcom.

Jak dokładnie wygląda przezwajanie wirnika?

Aby móc przeprowadzić naprawę wirnika, należy dostarczyć silnik do serwisu. Niektóre z nich mogą być niewielkich rozmiarów i wystarczy je po prostu przynieść. Inne z kolei mogą być ogromne i ciężkie, więc ich załadowanie i rozładowanie będzie wymagało zastosowania odpowiedniego sprzętu, na przykład wózka widłowego czy suwnicy. Kiedy silnik jest już dostarczony, specjaliści mogą wziąć się za naprawę. W jaki sposób ją przeprowadzają?

1. Demontaż silnika i uzwojenia

Naprawa wirnika jest możliwa dopiero wtedy, gdy odkręcone zostaną wszelkie mocowania i zdemontowane pewne elementy silnika, takie jak osłona przewietrznika, sam przewietrznik, tarcza napędowa i wirnik. To umożliwia dostanie się do uzwojenia, które jest po prostu gęsto nawiniętym drutem. Najczęściej jest to drut wykonany z miedzi.

2. Dobranie odpowiedniego drutu

Drugim krokiem jest wybranie drutu o odpowiednich parametrach. Nie tylko sam sposób jego nawinięcia jest ważny, ale również to, żeby miał on odpowiedni przekrój oraz długość. Od tego będzie zależała moc silnika i ilość obrotów.

3. Wykonanie nowego uzwojenia

W trzecim kroku specjalista zajmuje się nawinięciem nowych cewek drutu. Możliwe jest ręczne wykonanie tej czynności, jednak jest to wówczas mało precyzyjne i gorsze jakościowo. Najlepiej jest zrobić to za pomocą specjalnej maszyny nawijającej, która prawidłowo i precyzyjnie ułoży zwoje. Za maszynowym nawinięciem przemawia również fakt, że trwa to o wiele krócej niż w sposób ręczny. Mocowanie lub przyłączanie cewek jest natomiast zawsze wykonywane ręcznie.

4. Zabezpieczenie uzwojenia

Aby nowe uzwojenie było trwałe i spełniało swoje zadanie, musi zostać odpowiednio zabezpieczone za pomocą specjalnego środka, którym się je lakieruje. W następnym kroku konieczne jest kondensowanie lakieru w piecu, w wysokiej temperaturze, gdzie cały stojan jest umieszczony tak długo, aż środek nabierze wymaganych właściwości.

5. Złożenie silnika i sprawdzenie

Ostatnim etapem jest złożenie z powrotem już naprawionego silnika. Wykonywane jest to odwrotnie niż demontaż. Ponadto trzeba pozabezpieczać styki, a także zająć się naprawą uszczelnień i łożysk. Na sam koniec powinno się sprawdzić działanie silnika i wykonać pomiar poszczególnych parametrów. W momencie, gdy silnik działa prawidłowo może być znowu umieszczony w maszynie, z której pochodzi.

Naprawa wirników przemysłowych cena

Przezwajanie wirników jest skomplikowane, dlatego jest to usługa dość kosztowna. Czasami może być tak, że bardziej opłacalny okaże się zakup nowego silnika. Ma to miejsce w przypadku silników o niewielkich rozmiarach. Jeśli natomiast jest on duży i drogi, to zdecydowanie lepiej zdecydować się na jego naprawę. Taka usługa to koszt mniej więcej połowy wartości jednostki napędowej. Nowe uzwojenie sprawia, że silnik może posłużyć jeszcze przez wiele lat, dlatego w przypadku drogich napędów opłaca się to bardziej niż ich zakup. Modele niedrogie, o niewielkich wymiarach lepiej jest wymieniać na nowe, ponieważ koszt naprawy i transportu może przewyższyć wartość nowego silnika. Warto więc dobrze się zastanowić, czy aby na pewno przezwajanie wirnika będzie w danej sytuacji najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Profesjonalny serwis wirników przemysłowych

Przezwajanie wirnika to skomplikowana usługa wymagająca zastosowania specjalnego sprzętu i odpowiednich umiejętności ze strony serwisanta. Zdecydowanie nie poleca się podejmowania samodzielnej naprawy, gdyż nieprawidłowe jej wykonanie może skutkować zniszczeniem silnika. Najlepiej skorzystać z profesjonalnego serwisu, który fachowo zajmie się uszkodzonym silnikiem. Nasi wykwalifikowani specjaliści doskonale wiedzą, w jaki sposób postępować, aby naprawiony napęd mógł spełniać swoją funkcję przez długie lata. Prawidłowo wykonane przezwajanie wirników daje silnikom szansę na drugie życie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Silkon, która specjalizuje się w naprawach różnych maszyn elektrycznych. 

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry