Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Obróbka metalu – jakie maszyny będą przydatne?

giętarki do rur
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Występujące w przyrodzie metale mają wiele zalet. Wykorzystywane są przez człowieka od tysięcy lat.

Obecnie dzięki nowoczesnym maszynom proces obróbki metali przebiega znacznie szybciej. Podczas obróbki metalu mogą zostać wykorzystane różnorodne maszyny. Zobaczmy jakie one są.

Popularne maszyny wykorzystywane do obróbki metali

Maszyn, które obecnie wykorzystywane są do obróbki metali jest naprawdę wiele. Wiele z nich wykorzystywanych jest nie tylko w dużych zakładach przemysłowych, ale również w niewielkich warsztatach. Do najprostszych narzędzi wykorzystywanych do obróbki metali zalicza się nożyce gilotynowe. Są one niezbędne do przycinania dużych arkuszy blachy. Oczywiście takie proste narzędzia ułatwiają pracę, ale nie sprawdzają się do wykonywania bardziej skomplikowanej obróbki. Na wyposażeniu więc zakładów przemysłowych i warsztatów, w których odbywa się skomplikowana obróbka metali niezbędne są już nie proste narzędzia, ale specjalistyczne maszyny. Do tych, których nie może zabraknąć zalicza się tokarki i frezarki. Są to maszyny określane wspólnym mianem obrabiarek do metalu. Obecnie wśród tych maszyn wyróżnia się obrabiarki CNC. Są to maszyny mocno zaawansowane technologicznie. Proces obróbki metali jest w nich sterowany komputerowo.

Jak zagiąć metal?

Zaginanie metalu to zadanie, które wykonywane jest wyjątkowo często. W zakładach ślusarskich oraz na wyposażeniu firm, które zajmują się wykonywaniem instalacji grzewczych na wyposażeniu koniecznie powinny znaleźć się giętarki do rur. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów giętarek. Wśród nich są giętarki do rur ręczne. Umożliwiają one precyzyjne zaginanie rur wykonanych z miedzi, aluminium i wielu innych metali. Co ważne, giętarki do rur można wykorzystać nie tylko do wyginania rur. Sprawdzają się one także do wyginania prętów i płaskowników. Zastosowanie giętarek do rur jest więc bardzo szerokie i wszechstronne. Na rynku dostępne są także giętarki hydrauliczne.

W sprzedaży dostępne są dzisiaj bardzo różne rodzaje giętarek do rur. Na rynku dostępne są nie tylko proste giętarki ręczne, ale także elektryczne i hydrauliczne mocno zaawansowane technologicznie giętarki. Osoby, które są zainteresowane zakupem giętarki do rur mają do wyboru giętarki trzpieniowe i beztrzpieniowe. Umożliwiają one kształtowanie rur stalowych, aluminiowych, miedzianych.