Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Obróbka CNC – o tych zastosowaniach możesz nie wiedzieć

Obróbka CNC
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Maszyny do obróbki CNC zdominowały przemysł i nie stało się to oczywiście bez powodu. Warto jednak pamiętać, że poza najbardziej szablonowymi zastosowaniami, można je wykorzystać również nieco mniej standardowo – w jakich zastosowaniach CNC ma szczególne znaczenie?

Maszyny do obróbki CNC zdominowały przemysł i nie stało się to oczywiście bez powodu. Warto jednak pamiętać, że poza najbardziej szablonowymi zastosowaniami, można je wykorzystać również nieco mniej standardowo – w jakich zastosowaniach CNC ma szczególne znaczenie?

Prototypowanie CNC

Przygotowanie projektu i wykonanie pojedynczego przedmiotu lub krótkiej serii w technologii obróbki CNC jest dość kosztowne, natomiast przygotowane w ten sposób prototypy mają kilka ważnych zalet:

  • duża precyzja wykonania pozwala na przygotowanie bardzo dokładnego modelu, który lepiej odwzorowuje produkt końcowy niż przy obróbce ręcznej;
  • łatwość modyfikacji programu obróbki sprawia, że można na podstawie wstępnego projektu przygotować kilka prototypów nieznacznie, ale w sposób określony, różniących się między sobą;
  • przygotowany projekt można łatwo wykorzystać do przygotowania końcowego produktu – niskie koszty modyfikacji i przystosowania obniżają koszty przejścia z fazy prototypu do serii pilotażowej i finalnej.

Projekty wymagające wielu narzędzi

Wiele obrabiarek CNC to ekstremalnie wielofunkcyjne narzędzia, które mogą bez przerwy pracować, zmieniając tylko automatycznie końcówki robocze. Oznacza to, że obrabianego elementu nie trzeba przesuwać między kolejnymi stanowiskami, a cały proces jest dzięki temu znacznie dokładniejszy. Oszczędza się także czas, więc w przypadku już nawet niezbyt długich serii produktowych, wybór opcji obrabiania na maszynach sterowanych numerycznie, jest po prostu bardziej opłacalny.

Prace z nietypowymi materiałami

Możliwość bardzo dokładnego określania parametrów pracy, a także sama różnorodność dostępnych na rynku obrabiarek, sprawiają, że można całkiem nieźle dobrać maszyny CNC do pracy z niewdzięcznymi materiałami: bardzo twardymi, bardzo miękkimi, wrażliwymi na podwyższoną temperaturę itd. A ponieważ cały proces nadal jest praktycznie w pełni zautomatyzowany, nie zachodzi ryzyko spadku dokładności.

W tym miejscu warto także wspomnieć o możliwości obrabiania bardzo małych elementów i obiektów bardzo dużych i ciężkich. To ważne, ponieważ nawet jeśli możliwa jest ich obróbka ręczna, to zwykle będzie ona utrudniona i spadnie precyzja wykonywanych zadań.

Nie tylko obróbka, ale też przygotowanie

W praktyce bardzo często podnosi się jeszcze jeden argument, który nie ma bezpośredniego związku z parkiem maszynowym, ale mimo wszystko może mieć decydujące znaczenie. Chodzi o to, że bardzo często technicy zajmujący się obróbką CNC nie tylko znakomicie programują maszyny, ale przede wszystkim bywają najbardziej kompetentnymi osobami, jeśli chodzi o doradztwo co do wyboru materiału i konkretnych rozwiązań projektowych.

Paradoksalnie, kiedy maszyny sterowane numerycznie przejęły większość obróbek dawniej wykonywanych ręcznie, ludzie zajmujący się obróbką stali się ekspertami w swojej dziedzinie i to widoczne lepiej niż w epoce typowej obróbki ręcznej. Dla wielu zamawiających możliwość skorzystania z dodatkowego wsparcia merytorycznego może być nieocenioną pomocą.

Podsumowanie

Obrabiarki CNC są wykorzystywane nie tylko przy projektach wielkoskalowych, ale też bardziej niszowych. Ich uniwersalność, precyzja, niezawodność, ale też profesjonalizm ludzi, którzy zajmują się realizacją tych projektów, sprawiają, że jest to dziś technologia pierwszego wyboru dla wielu zamawiających.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://cnc71.com/

Obróbka metali – CNC71
ul. Brochowska 6,
52-116 Iwiny,
tel:+48889490497
info@cnc71.com
NIP: 8942793039