Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Obróbka CNC na czym polega?

 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Współczesny przemysł mocno inwestuje w rozwiązania umożliwiające automatyzację procesów i zwiększenie wydajności. Nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenia wyposażone są w komputery, które sterują ich pracą gwarantując niezwykłą dokładność oraz bardzo dużą efektywność. Wśród popularnych metod znajduje się również obróbka CNC, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.

Obróbka CNC pozwala na uzyskanie precyzyjnego efektu i jest czymś więcej niż zwykłe wycinanie kształtów. Skrawanie wykorzystywane jest między innymi w obróbce drewna i metalu, do wiercenia, szlifowania, frezowania czy grawerowania. Stałe udoskonalanie technologii i procesów sprawia, że obróbka CNC znajduje coraz szersze zastosowanie.

Czym jest CNC?

CNC to skrót od Computerized Numerical Control, czyli komputerowego sterowania urządzeń numerycznych. Jest to technologia precyzyjnego wytwarzania części za pomocą maszyny wyposażonej w mikrokomputer zintegrowany z częścią sterującą maszyny.

Wśród urządzeń do obróbki CNC znajdują się tokarki, frezarki oraz plotery, których praca nadzorowana jest przez mikrokomputer. Steruje on ruchami elementów roboczych, a także czuwa nad parametrami i tempem pracy elementów roboczych.

Proces regulowany jest komputerowo, nie wymaga więc ręcznej pracy operatora, który zajmuje się jedynie nadzorowaniem poprawności działania urządzenia. Obróbka CNC jest niezwykle wygodna, niezależnie od tego, jakie przedmioty podlegają obrobieniu.  

Jak wygląda obróbka CNC?

Proces obróbki CNC składa się z trzech podstawowych etapów:

 • Projektowania komputerowego
 • Przetwarzania projektu na postać planu sterowania narzędziami
 • Wykonania elementu, czyli obróbki CNC

Urządzenie trzeba tak zaprogramować, aby powielało określony schemat. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanego oprogramowania oraz nowoczesnych obrabiarek cyfrowych, możliwe jest wykonywanie nietypowych części o bardzo skomplikowanych kształtach, zgodnie z określoną dokumentacją. Zastosowanie precyzyjnych urządzeń pomiarowych sprawia, że proces i jakość produkcji podlegają stałej kontroli.

Rodzaje obróbki CNC

Współczesne urządzenia CNC wykorzystuje się w wielu typach obróbki CNC:

 1. Toczeniu – które zaliczane jest do metod obróbki wiórowej, podczas której obrabiany materiał obraca się, a noże tokarskie nadają mu odpowiedni kształt poprzez odcinanie kolejnych warstw, do osiągnięcia oczekiwanej formy.
 2. Frezowaniu – będącemu jednym z typów obróbki skrawaniem, gdzie elementem roboczym jest obrotowa głowica z ostrzami. Podczas obróbki wykonywany jest ruch obrotowy oraz przesuwny.
 3. Ploterowaniu – pozwalającemu na docinanie materiału po obrysie. Metoda ta stosowana jest w przypadku płaskich elementów, takich jak płyty i blachy.


Duże i doświadczone firmy specjalizujące się w obróbce CNC posiadają w ofercie bardzo wiele metod obróbki CNC, jak:

 • Toczenie CNC
 • Frezowanie CNC
 • Obróbka CNC
 • Wiercenie
 • Piłowanie
 • Gwintowanie
 • Spawanie
 • Klejenie
 • Gięcie blach
 • Wycinanie laserowe

Przykładem jest PROFILEX, firma działająca na polskim rynku od 1999 roku i posiadająca nowoczesny park obrabiarek CNC, co pozwala im oferować szeroką gamę usług z tego zakresu. PROFILEX, dzięki ogromnemu doświadczeniu wykwalifikowanych specjalistów, gwarantuje najwyższą jakość wykonania i powtarzalność produkcji – seryjnej oraz jednostkowej.  

dyna

Obrabiarka CNC, fot. profilex.com

Wykorzystanie CNC

Maszyny CNC wykorzystywane są w bardzo wielu branżach, nawet w przemyśle lotniczym, motoryzacji czy inżynierii sanitarnej. Coraz częściej zastępują ręczną produkcję eliminując ryzyko wystąpienia błędów oraz zapewniając bardzo dużą efektywność.

Maszyny CNC mogą funkcjonować samodzielnie, ale łączone też z innymi jednostkami w ramach linii produkcyjnej, umożliwiając w ten sposób wytwarzanie i obróbkę wielu elementów.

Urządzenia CNC pracują przy obróbce stali, aluminium, drewna, miedzi oraz tworzyw sztucznych czy szkła. Elementy przez nie wykańczane mają już zwykle gładkie powierzchnie i precyzyjnie wykonane detale, dzięki czemu nie muszą już być szlifowane, co znacząco wpływa na czas produkcji i tempo pracy zakładów.