Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zawory grzybkowe

Zawory grzybkowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

We wszelkiego rodzaju instalacjach wodnych wykorzystywane jest wiele różnego rodzaju akcesoriów zasilających. Jednym z nich jest niepozorny, a bardzo ważny w kontekście prawidłowej pracy całej instalacji zawór grzybkowy. Czym są grzybkowe zawory i gdzie znajdują zastosowanie dowiecie się z dalszej części artykułu.

Co to jest i do czego służy zawór grzybkowy?

Opisywane zawory są integralną częścią instalacji wodociągowych oraz grzewczych. To rodzaj armatury pełniący funkcję odcinającą lub regulującą, co oznacza, że za ich zadaniem jest kontrola przepływu ilości cieczy lub substancji. Mogą także pełnić funkcję zamykającą całą instalacje.

Spośród innych zaworów wyróżnia je zamknięcie nazywane grzybkowym. Tego rodzaju armatura składa się z:

 • korpusu z gniazdem przylgowym
 • ruchomego trzpienia
 • zamknięcia (grzybek z uszczelką)
 • uszczelniającej korpus względem grzybka dławnicy

Trzpień, który wieńczy zazwyczaj pokrętło, uszczelnia się elementem z gumy lub metalowym. Warto wiedzieć, że uszczelnienie z gumy znajduje zastosowanie jedynie w instalacjach z zimną wodą. W przypadku wody gorącej, a także innych agresywnych cieczy stosuje się uszczelnienie metalowe lub teflonowe. Wówczas sam zawór jest mosiężny.

Rodzaje zaworów grzybkowych

Zawory grzybkowe dzielą się na kilka rodzajów. Wyróżniamy główny podział ze względu na budowę oraz materiał z którego są wykonane.

I tak wśród zaworów grzybkowych wyszczególniamy:

 • zawór jednogrzybkowy
 • zawór dwugrzybkowy
 • zawór szklankowy, który zapobiega kwitacji i ogranicza hałas

Przez wzgląd na materiał z którego zostały wykonane:

 • żeliwne
 • ze stali węglowej
 • ze stali kwasoodpornej

To nie koniec podziału zaworów grzybkowych. Innym kryterium jest gwintowanie (zawory gwintowane zewnętrznie lub wewnętrznie), a także rodzaj zastosowanego kołnierza: kołnierzowe, bezkołnierzowe, międzykołnierzowe.

Zamknięcie grzybkowe opisywanego zaworu zazwyczaj opiera się na sprężynie, jednak nie jest to regułą i można spotkać zawory mające wspomaganie zamykania innej technologii.

Ostatnim kryterium podziału są funkcje, jakie zawór spełnia. I tak w tym wypadku wyróżnia się:

 • zawory odcinające
 • zawory przelotowe
 • zawory regulacyjne
 • zawory zwrotne

Zawór grzybkowy zwrotny

Fabryka Armatur Jafar specjalizuje się w produkcji armatury wodociągowej. Pośród szerokiego asortymentu znaleźć można między innymi zawór grzybkowy zwrotny kołnierzowy, przeznaczony do instalacji przemysłowych w szczególności instalacji hydraulicznych zawierających ścieki, wody opadowe, przemysłowe oraz inne substancje chemiczne w zakresie +70°C i ciśnieniu 1,6 MPa.

Produkt firmy Jafar posiada żeliwny korpus, we wnętrzu zawierający luźny grzyb osadzony w osi zaworu, dociskany przy pomocy sprężyny. Z żeliwa wykonane są także prowadnica i grzyb. Trzpień to stal nierdzewna, a tuleja ślizgowa wykonana może być z mosiądzu, brązu lub stali nierdzewnej.

Zwarta budowa zaworu grzybkowego zwrotnego zapewnia wysoki stopień szczelności. Cały zawór zabezpieczony jest powłoką antykorozyjną na bazie żywicy epoksydowej. Zawory grzybkowe firmy Jafar montowane mogą być w dowolnej pozycji.

Zastosowanie zaworów grzybkowych

Zawory grzybkowe znajdują szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w domach i mieszkaniach.

Dom i ogród

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że z zaworami grzybkowymi ma kontakt na co dzień. Tego typu zawory stosowane są w domowych instalacjach wodno kanalizacyjnych i służą zazwyczaj do odcinania dopływu wody, są więc podstawowym zabezpieczeniem mieszkania przed zalaniem.

Zawory grzybkowe stosowane są również w instalacjach centralnego ogrzewania. Dawniej przy montowaniu grzejników używano wyłącznie zaworów tego typu. Za ich pomocą możliwe było ręczne regulowanie przepływu cieczy w kaloryferze. Dzisiaj odchodzi się od tych rozwiązań, a instalacje grzewcze wyposażone są w zawory termostatyczne, powrotne i odpowietrzające.

Jeśli podlewamy rośliny w ogrodzie bezpośrednio ze szlaucha, to najpewniej również korzystamy z dobrodziejstw grzybkowego zaworu. Jest on bowiem najczęściej stosowany również w wodnych instalacjach ogrodowych.

Przemysł

Również przemysł nie może się obyć bez zaworów grzybkowych. Armatura przemysłowa tego typu stosowana jest w przemyśle ciężkim - energetyce, petrochemiach czy wydobyciu. Elementy takie spotkać można w rafineriach, a także rurociągach gazowniczych. Idealnie nadają się one do przemysłu, bowiem wyróżnia je wysoka klasa szczelności, dzięki czemu są w stanie utrzymać duże ciśnienie. Doskonale sprawdzają się jako zawory bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Otaczają nas zawory grzybkowe. To stwierdzenie nie jest w żaden sposób przesadzone, bowiem stosowane są w niemal każdej instalacji, obojętnie czy to przemysłowej, czy tej, której funkcją jest na przykład ogrzewanie naszego domu.

Stosując zawory grzybkowe zawsze pamiętać należy, by odpowiednio dopasować zawór do wymogów instalacji, w której jest montowany. Uwagę należy zwrócić szczególnie na rodzaj przyłącza, średnicę, a także wiele innych parametrów, gdyż nieodpowiedni wybór zaworu skutkować może poważnymi konsekwencjami z uszkodzeniem instalacji włącznie.

Mimo iż zauważalna jest tendencja wypierania opisywanej armatury przez zawór kulowy, to nieprędko zawory grzybkowe znikną z otoczenia.