Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Inwertery - czym są oraz jakie wyróżnia się ich typy i rodzaje?

Inwertery
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Instalacje fotowoltaiczne nie są skomplikowanymi konstrukcjami, ale w żadnej z nich nie może zabraknąć kluczowego elementu w postaci inwertera nazywanego także falownikiem. Czym tak naprawdę jest inwerter i co warto o nim wiedzieć?

Inwertery - czym są oraz jakie wyróżnia się ich typy i rodzaje?

Inwerter jest urządzeniem wykorzystywanym do produkcji instalacji fotowoltaicznych, a jego zadaniem jest przetwarzanie prądu zmiennego z baterii słonecznej na prąd stały. W element ten musi być wyposażona każda instalacja PV. W zależności od tego, czy instalacja fotowoltaiczna ma być podłączona do sieci czy też nie, do dyspozycji są dwa rodzaje inwerterów. W przypadku inwerterów sieciowych urządzenia te synchronizują się z siecią, dzięki czemu mogą oddawać do niej energię. Drugim rodzajem inwerterów ze względu na typ instalacji są modele wysypowe, które nie synchronizują się z siecią, a więc nie są w stanie oddawać do niej energii. Jeszcze jedną różnicą między tymi dwoma typami inwerterów jest to, że akumulatorów modeli sieciowych nie można ładować, a tych wyspowych zazwyczaj tak. Inwertery dzieli się także ze względu na ich wielkość. Im większe jest urządzenie, tym oczywiście można podłączyć do niego większa liczą paneli fotowoltaicznych. Mikroinwertery mogą współpracować jedynie z pojedynczym panelem, natomiast modele stringowe są w stanie obsługiwać wszystkie panele fotowoltaiczne w przypadku niedużej instalacji fotowoltaicznej (1-30kW). Są jeszcze inwertery centralne, które stosuje się na farmach fotowoltaicznych. Chodzi tutaj o instalacje mające już setki kilowatów.

Inwertery w swojej ofercie posiada Merawex

Falownik a liczba faz

Falownik musi zostać przyłączony do odpowiedniej liczby faz. W przypadku niedużych mocy, czyli do kilku kilowatów, potrzebne są inwertery jednofazowej, które przyłącza się do sieci przy pomocy przewodów L, N i PE. Jeśli moc jest większa, to potrzebne są inwertery trójfazowe, które przyłączane są do sieci za pomocą aż pięciu przewodów – L1, L2, L3, N i PE. Odpowiednie dobranie liczby fazy przekłada się na równomierne wprowadzanie energii do każdej z nich i na ograniczenie wartości prądu w każdej z faz, co z kolei ma pozytywny wpływ na stabilność sieci.