W laboratoriach czy niektórych dziedzinach przemysłu analiza jakościowa, ilościowa oraz kontrola jakości metali i pierwiastków chemicznych jest kluczowym elementem przeprowadzanych badań lub produkcji. To zadanie wymaga doskonale działającego i precyzyjnego mechanizmu, a tym z kolei charakteryzują się spektrometry iskrowe.
Definicja urządzenia?
Spektrometry iskrowe to sprzęty optyczne służące do analizy metali. Są skutecznym ułatwieniem pracy w laboratoriach lub wielu gałęziach przemysłu m.in. motoryzacyjnego. Zadaniem dobrej jakości urządzenia jest szybka i precyzyjna analiza stopów metali, pełna analiza ilościowa, zawierająca w sobie badanie zawartości, np. siarki, fosforu, węgla i boru. Do ich funkcji należy również identyfikacja stopów metali oraz precyzyjna analiza wielopierwiastkowa. Warto dodać, że wiele z nich posiada biblioteki kalibracyjne odpowiadające konkretnym grupom stopów, np. stali niskostopowych, nierdzewnych, konstrukcyjnych, węgla oraz stopów aluminium, brązu, żelaza i innych.
- W przypadku analizy zawartości pierwiastków spektrometria cieszy się szczególnie dużą popularnością. Wprawdzie chemiczne techniki analityczne są często niezastąpione, ale mają pewne wady: powodują zniszczenie próbki, a ich przygotowanie wymaga czasu, dodatkowo przez stężone kwasy może dość do powstania niebezpiecznych odpadów. Czas potrzebny na stworzenie próbki może wynieść nawet kilka godzin, a wszystko to niesie ze sobą określone, stosunkowo wysokie koszty. Spektrometria pozwala natomiast wyjątkowo łatwo i szybko określić stężenie pierwiastków. Badanie jest praktycznie bezinwazyjne, wymaga niewielkiego przygotowania i nie niszczy próbki. Sam proces przebiega bardzo szybko i bez problemu, co czyni to rozwiązanie, w przeciwieństwie do innych technik, dużo bardziej ekonomicznym. Pomiary ilościowe w spektrometrii wykonuje się poprzez metody parametrów fundamentalnych lub empiryczne - tłumaczy specjalista firmy Metimex.
Typologia spektrometrów iskrowych
W przypadku spektrometrów iskrowych wyróżnia się urządzenia stacjonarne oraz mobilne. Te pierwsze to podstawowe narzędzie do analizy składu stopów w każdym laboratorium czy na linii produkcyjnej. W zależności od stopnia zaawansowania urządzenia możliwe jest wykonanie analizy określonych pierwiastków, stali niskostopowych, nierdzewnych, chromowych, stali automatowych i narzędziowych, stopów aluminium czy miedzi. Wśród spektrometrów stacjonarnych można spotkać również urządzenia charakteryzujące się ogromną wydajnością oraz kompaktowym rozmiarem. To doskonałe rozwiązanie dla małych i średnich laboratoriów - wyposażając spektrometr w odpowiedni wózek można zyskać mobilność i elastyczność.
Spektrometry mobilne to doskonały sposób na wykorzystanie wszystkich właściwości urządzenia z dodatkową możliwością przenoszenia go w dowolne miejsce. To czyni korzystanie ze sprzętu wyjątkowo komfortowym, umożliwia również dokonywanie analiz i pomiarów jeszcze szybciej i sprawniej. - Zwłaszcza w przemyśle coraz częściej konieczne jest podejmowanie wyjątkowo szybkich decyzji już na etapie odbioru materiałów, w celu ich identyfikacji lub oceny zawartości. Spektrometry mobilne cechuje dokładność, niezawodność oraz precyzja - przekonuje specjalista Metimex.