© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ile trwa budowa i montaż hali stalowej?

budowa i montaż hali stalowej
 |  Redakcja  |  Przemysł

Coraz więcej przedsiębiorców zauważa korzyści związane z budową hali stalowej zamiast murowanej. Konstrukcje stalowe mają wiele zalet. Niskie koszty budowy, możliwość rozbudowy czy wdrożenia nowoczesnych i oszczędnych rozwiązań. Zobaczmy, ile czasu zajmuje budowa hali stalowej.

Konstrukcje stalowe mogą być wykorzystane w wielu branżach - wystarczy dostosować ich wnętrze do indywidualnych potrzeb. Istotną rolę odgrywają jednak nie tylko koszty realizacji inwestycji, ale również czas trwania przedsięwzięcia.

Budowa hali stalowej składa się z kilku etapów, dlatego czas realizacji należy liczyć od momentu wykonania koncepcji obiektu i projektu budowlanego oraz wystąpienia o niezbędne dokumenty: warunki zabudowy oraz pozwolenia. Choć sam montaż konstrukcji stalowej to zaledwie kilka tygodni, to cały proces warto rozpatrywać całościowo aż do odbioru inwestycji.

Ile trwa budowa hali

Niejednokrotnie można spotkać się z błędnym myśleniem, że to ostatni etap związany z montażem trwa najdłużej. Jest to oczywiście mit. Ocmer, generalny wykonawca hal przemysłowych, wykonuje prace ziemne i fundamenty w ok. 4 tygodnie, a montaż obiektu trwa 6-12 tygodni (w przypadku hal o powierzchni ok. 2000 m2).

Jak można się zatem domyśleć, pierwszy etap, związany z projektowaniem i uzyskiwaniem odpowiednich zgód na wzniesienie konstrukcji - decyzji środowiskowej, technicznych warunków doprowadzenia mediów oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - trwa najdłużej. To czas liczony w miesiącach. Budowa hali stalowej jest uzależniona od tych dokumentów i bez nich nie można rozpocząć prac.

Jakie są realne terminy wykonania hali w generalnym wykonawstwie

Montaż prefabrykatów stalowych na wzniesionych wcześniej fundamentach i przygotowanym terenie można oszacować na 4 do 8 miesięcy. Skąd tak duże rozbieżności? Wszystko jest uzależnione od etapu pierwszego – formalnego - i jednej z najważniejszych zgód - decyzji środowiskowej. Wykonawcy tacy jak Ocmer zwracają uwagę, że w przypadku projektowania hal stalowych, urzędy dokładniej przyglądają się temu, jak inwestycja oddziałuje na środowisko naturalne i oceniają jej szkodliwość. Kolejną zmienną, mającą istotny wpływ na czas budowy hali przemysłowej jest jej przeznaczenie, a także powierzchnia użytkowa. Siłą rzeczy, dłużej będzie realizowana wielkopowierzchniowa konstrukcja, podzielona na pomieszczenia o różnym przeznaczeniu niż tradycyjny magazyn o mniejszym metrażu.

Wykonawca hal stalowych

Najłatwiejszą i najszybszą drogą jest wybór generalnego wykonawcy, który zrealizuje wszystkie etapy budowy. Będzie pośredniczył w uzyskiwaniu zgód we właściwych urzędach i wykona projekty budowlane. Pomocą w tym zakresie służą inżynierowie z firmy Ocmer, która funkcjonuje z powodzeniem na rynku już od ćwierćwiecza i zrealizowała kilkaset obiektów przemysłowych.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry