Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie branże najchętniej wybierają robotyzację?

robotyzacja
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Prowadzenie czynności takich jak terapia, towarzyszenie pacjentom, a nawet codzienne czynności może zostać usprawnione w dzisiejszych czasach za pomocą narzędzi robotycznych. Stosowanie zaawansowanej technologii w służbie zdrowia nie jest niczym nowym. Dodatkowo warto powiedzieć o tym, że roboty w branżach, które zajmują się ludźmi, nie mają za zadanie wyręczać lekarzy lub pielęgniarki, a jedynie usprawnić ich działanie. Przykładem mogą być zautomatyzowane systemy wykorzystujące ruchy ręki chirurga operacyjnego do operowania drobnymi instrumentami medycznymi wewnątrz ciała pacjenta poddanego operacji. Pozwala to nieco zmniejszyć inwazyjność zabiegów.

Dzisiejsza technologia pozwala nam jednak wykorzystać robotyzację na wiele innych sposobów. Coraz częściej słyszy się o tym, że sparaliżowani pacjenci, którym przytrafił się nieszczęśliwy wypadek, mogą zostać wsparci podczas rehabilitacji przez wykorzystanie robotów. Robotyczne egzoszkielety pomagają dziś podnosić pacjentów w trakcie rehabilitacji lub pomagać osobom całkowicie sparaliżowanym ruchowo.

Rolnictwo.

Roboty pomagają nam na wiele sposobów. Usprawniają również codzienne życie rolników. Jeżeli chodzi o rolnictwo, robotyzacja umożliwia głównie zwiększyć wydajność przy braku konieczności podwyższenia kosztów związanych z pracą. Jest to przełom dla przemysłu rolnego. Rolnicy mogą dzisiaj używać traktorów i kombajnów, które są sterowane przez systemy GPS. Ostatnio wzrosła też liczba eksperymentalnych zastosowań pod względem autonomicznych systemów. Technologia pozwoliła nam na zaprogramowanie maszyn, które automatycznie zajmują się przycinaniem, opryskiwaniem pola oraz usuwanie chwastów, które zalegają nieopodal plonów. Znana nam technologia czujników może też być wykorzystana do usuwania szkodników, które negatywnie wpływają na uprawę rolną.

Branża gastronomiczna.

Osiągnięcia związane z robotyką prawdopodobnie nigdy nie przestaną nas zadziwiać. Jedno z bardziej ekstrawaganckich osiągnięć w robotyce w niektórych stronach świata dostępne jest nawet w kuchni. Zautomatyzowane roboty wyposażone w sztuczną inteligencję są w stanie przygotować i dopasować posiłki do przygotowanego wcześniej planu. Robot, który wkrótce zastąpi szefa kuchni, będzie sterowany przez smartfona. Gdy kontroler wskaże odpowiedni zestaw jedzenia, robot wykorzysta pojemniki z jedzeniami, aby wybrać odpowiedni składniki do przyrządzenia potrawy. Dzięki temu będzie mógł szybko uwzględnić wymogi przepisu, aby sprawnie ugotować posiłek.

Produkcja przemysłowa.

Robotyka jest wykorzystywana w wielu aspektach produkcji w celu zwiększenia wydajności. Podobnie jak w branży opieki zdrowotnej, wiele robotów produkcyjnych współpracuje z pracownikami, aby wykonywać powtarzalne, monotonne lub skomplikowane zadania pod kierownictwem i kontrolą pracownika. W przypadku tych maszyn precyzja jest ważniejsza niż szybkość, podobnie jak możliwość przeprogramowania do określonych zadań o różnych rozmiarach i złożoności. Zrobotyzowana technologia produkcji staje się również bezpieczniejsza w obsłudze.

  Artykuł powstał przy współpracy z Corobotics.pl