Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje wag przemysłowych

Waga hakowa
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Wagi przemysłowe różnią się od sklepowych głównie tym, że te pierwsze są dostosowane do indywidulanych potrzeb klienta na przykład, większy udźwig, żądana dokładność, gabaryty, możliwość współpracy z systemem automatyki lub ERP, nietypowe umiejscowienie lub warunki pracy. Spotykamy je na zapleczach sklepów, w hurtowniach, w skupach, w zakładach przemysłowych, przetwórstwa i wydobywczych oraz w branży logistycznej. Wagi przemysłowe niezbędne są na wielu etapach procesów produkcyjnych, dlatego możemy wyróżnić ich kilka rodzajów. Jakie są typy wag przemysłowych?

Pomosty wagowe

Pomosty wagowe to urządzenia, które charakteryzują się przede wszystkim dużym udźwigiem, dochodzącym nieraz do kilkunastu ton. Pomosty wagowe niezbędne są wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba ważenia ciężarów przejezdnych o znacznej masie.Oferowane na przykład przez firmę PRECIA-MOLEN pomosty wagowe, w wyposażone są w precyzyjne czujniki tensometryczne i układ pomiarowy pochodzące od tego samego producenta, co zapewnia dużą dokładność i niezawodność takiej wagi.

Wagi hakowe

Wagi wiszące to urządzenia, które znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Ich stosunkowo prosta budowa i niewielkie gabaryty sprawiają, że wagi wiszące są stosowane w warsztatach samochodowych, fermach hodowlanych, gospodarstwach rolniczych oraz w hurtowniach i większych placówkach handlowych.

Wagi paletowe

Wagi paletowe przeznaczone są głównie do intensywnej eksploatacji w hurtowniach, gdzie przechowywane towary składuje się na paletach. Urządzenia takie produkowane przez firmę PRECIA-MOLEN wyposażono dodatkowo w rolki, zapewniające łatwe przemieszczanie co jest istotne w środowisku gdzie ważne jest maksymalne wykorzystanie powierzchni. Dodatkowo, wagi paletowe odznaczają się dużą odpornością na oddziaływanie pyłów i bryzgów wody, co jest związane przeważnie ze środowiskiem ich pracy.

Wagi platformowe

Platformowe urządzenia wagowe wykorzystuje się głównie w magazynach i na zapleczach większych sklepów, gdzie nierzadko waży się towary, których ciężar dochodzi nawet do 300 kg. Wagi platformowe powinny mieć odpowiednią konstrukcję mechaniczną, która chroni czujniki tensometryczne podczas pracy w warunkach częstego użytkowania i dostępu nieprzeszkolonych osób. Wagi platformowe będą również idealnym rozwiązaniem w punktach wydawania i przyjmowania towarów różnej maści, na przykład w skupach płodów rolnych.

Wagi samochodowe

Przeznaczone przede wszystkim do wykorzystania w składach sypkich materiałów budowlanych, np. piasku lub żwiru, ale również w składach materiałów opałowych. Niezbędne wszędzie tam, gdzie rodzaj sprzedawanego towaru znacznie utrudnia zważenie go osobno, lepiej jest więc to zrobić razem ze środkiem transportu. Wagi samochodowe w wersji najazdowej lub zagłębionej są wykonywane tak, aby przetrwały wiele lat i setki tysięcy cykli ważenia, ich konstrukcja opiera się na prefabrykowanej płycie żelbetowej lub strukturze elementów stalowych.