Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zbudowane są transformatory olejowe

transformatory olejowe
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Wytwarzanie energii wymaga użycia odpowiedniego transformatora. Wyróżnia się dwa podstawowe ich rodzaje - transformatory olejowe oraz suche. Mimo że budowa tych pierwszych jest prostsza, to jednak nie bez powodu transformatory olejowe cieszą się większą popularnością. Przyjrzyjmy się więc temu, jak skonstruowany jest taki transformator, a także temu, jakie posiada on właściwości.

Zacząć należy od tego, że transformator olejowy umieszczany jest w dużej kadzi, która zbudowana jest z grubej blachy (stalowej). To właśnie w niej znajduje się odpowiedni olej (mineralny lub syntetyczny). Dodatkowo jednak olej wlewa się do kanałów chłodzących oraz do rdzenia składającego się z trzech kolumn. Dzięki takiemu rozwiązaniu z jednej strony zmniejsza się poziom wytwarzanego szumu, a z drugiej strony wyraźnie redukują się straty jałowe w wytwarzanej energii. Ścianki kadzi są elastyczne oraz faliste. Taka ich konstrukcja pozwala na to, by olej zmieniał swoją objętość w momencie spadku oraz wzrostu temperatury. W skład budowy transformatora wchodzą ponadto uzwojenia, które z kolei są miedziane lub aluminiowe, dodatkowo izolowane papierem z celulozy.

Aby transformator był odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami natury mechanicznej, stosuje się odpowiednie wzmocnienia. Ważnym zabezpieczeniem jest sam olej, który podczas oddawania ciepła (np. przez radiatory) chłodzi oraz izoluje transformator. Jeśli moc transformatora nie wynosi więcej niż 1600 kVA, wówczas chłodzenie to występuje naturalnie. W silniejszych transformatorach niezbędne okazują się specjalne pompy zapewniające obieg oleju. Wtedy też niezbędne w konstrukcji transformatora okazują się specjalne korytka, które pełnią funkcję przeciwpożarową dzięki temu, że odprowadzają olej z transformatora. Można jednak wykorzystać oleje niepalne, np. estry, które są rozpuszczalne w wodzie, a tym samym bezpieczniejsze dla człowieka i dla środowiska.

Nie można wyobrazić sobie transformatora olejowego, który nie jest wyposażony we wskaźnik poziomu oleju. Bardzo ważne są ponadto wykonane z porcelany izolatory, zawór spustowy, a także przełączniki średniego napięcia. Warto zwrócić również uwagę na to, czy dany transformator posiada certyfikat próby oraz spełnia wszelkie normy. Jest to ważne szczególnie w przypadku specjalnych transformatorów przekładników.