Przedmioty z tworzyw sztucznych można produkować wieloma metodami. Wśród nich znajduje się również rotomoulding, czyli formowanie rotacyjne.
Tworzywa sztuczne dają szerokie możliwości w tworzeniu zróżnicowanych przedmiotów. Ich wysoka plastyczność pozwala na wykonanie elementów o niemalże dowolnym kształcie. To również zasługa zróżnicowanych metod formowania, do których zaliczany jest także rotomoulding, czyli formowanie rotacyjne.
Formowanie rotacyjne tworzyw sztucznych
Formowanie rotacyjne, rotoformowanie czy też rotomoulding to nazwy stosowane do opisu tej samej metody, czyli do formowania tworzyw sztucznych w specjalnych, obracanych, czyli rotowanych formach.
Taka metoda produkcji przedmiotów z tworzyw sztucznych możliwa jest dzięki zastosowaniu odpowiednich maszyn oraz form. Są one określane jako roto machine – maszyny do rotoformowania, formowania rotacyjnego.
Dzięki tej właśnie technice możliwe jest przygotowanie przedmiotów z jednego odlewu tworzywa sztucznego – bez konieczności łączenia ze sobą elementów, co poprawia również ich parametry techniczne.
Jakie przedmioty produkuje się przez rotoformowanie?
Formowanie rotacyjne tworzyw sztucznych posiada obecnie bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu.
Za pomocą maszyn do rotoformowania można wykonać różnego rodzaju przedmioty, w tym między innymi są to:
- pojemniki
- elementy instalacji
- szamba
- kajaki
- łodzie
- meble
- zabawki
Generalnie, roto machine są polecane przy produkcji tych elementów, które muszą posiadać zamkniętą formę i nie powinny być łączone. Połączenia mogą osłabiać konstrukcję tych komponentów, dlatego też zastosowanie techniki rotoformowania może znacznie podnieść ich wytrzymałość, trwałość.
Jak przebiega produkcja elementów rotoformowanych?
Rotomoulding to złożony proces, który przebiega etapami. Jak dokładnie produkuje się takie właśnie przedmioty?
Pierwszym etapem jest przygotowanie formy przeznaczonej do rotoformowania. Forma ta najczęściej posiada dwie albo więcej części. Forma jest następnie zasypywana granulatem z tworzywa sztucznego i umieszczana jest ona w piecu, w którym temperatura dochodzi do 200 stopni Celsjusza. Na skutek działania wysokiej temperatury dochodzi do roztopienia się granulatu.
Po tym forma wyjmowana jest z pieca i jest umieszczana w maszynie do rotoformowania. Maszyna ta obraca formę względem dwóch osi tak, aby znajdujące się wewnątrz roztopione tworzywo sztuczne pokryło wszystkie ścianki. Potem forma jest schładzana i wtedy, gdy ma właściwą temperaturę, jest otwierana. Efektem jest gotowy produkt.
Taka technika produkcji elementów posiada liczne zalety, lecz warto zaznaczyć, że rotomoulding ma również pewne wady.
Główne zalety rotoformowania:
- możliwość przygotowywania elementów bez łączeń
- formowanie przedmiotów także o dużych wymiarach
- niski koszt przygotowania elementów
Główne wady rotoformowania:
- czas trwania wynikający z konieczności przygotowania formy oraz jej rotoformowania
Firmy oferujące rotoformowanie dostępne także w Polsce
Metoda rotoformowania jest dzisiaj stosowana powszechnie przy przygotowywaniu różnego rodzaju przedmiotów. W Polsce także działają firmy, które posiadają nowoczesne maszyny do rotoformowania i mogą wykonać na zlecenie różnego rodzaju przedmioty zgodnie z wymaganiami klienta.
Także zakupić można własną roto machine – inwestycja w maszynę do rotoformowania może być bardzo dobrym wyborem dla firm, które pragną produkować elementy z tworzywa sztucznego tą metodą.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Orex Rotomoulding.