Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Noże tokarskie składane jakie znamy

Noże tokarskie
 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Do czego służą noże tokarskie składane i ich podział

Noże tokarskie składane należą do grupy podstawowych narzędzi, w wyposażeniu każdej narzędziowni, posiadającej tokarki konwencjonalne lub sterowane numerycznie CNC (Computer Numerical Control).

Noże tokarskie składane przeznaczone są do obróbki zarówno masowej jak i mało seryjnej a także pojedynczej. Noże tokarskie składane to narzędzia, w których stosuje się płytki skrawające wymienne a z kolei ich ostrza wykonane są z węglika spiekanego. Noże te należą do grupy narzędzi tokarskich, które przeznaczone są do obróbki skrawaniem wszelkiego rodzaju wałków czy też prętów. Noże tokarskie składane mogą toczyć zarówno powierzchnie zewnętrzne czyli ciąć i przecinać, ale mogą też toczyć powierzchnie wewnętrzne takie jak otwory, wgłębienia, rowki oraz nacięcia pod segery.

Przeznaczenie noży tokarskich składanych

Ze względu na przeznaczenie noży tokarskich składanych możemy wyróżnić dwa rodzaje noży tokarskich mianowicie:

  • noże do toczenia zewnętrznego
  • noże wytaczaki do toczenia wewnętrznego, toczenie w profilach zamkniętych.

Oprócz powyższego podziału produkowane są noże tokarskie prawe, lewe, proste i wygięte oraz niekiedy połączenie ich ze sobą. Możemy wtedy mówić o nożach składanych prostych odsadzonych prawych czy prostych odsadzonych lewych, lub też o nożach wygiętych prawych czy lewych. Budowa noży tokarskich składanych Noże składane zbudowane są z części stałej czyli trzonka wraz z gniazdem mocującym płytkę widiową. Trzonek służy do mocowania noża tokarskiego w imaku tokarki, może mieć kształt o przekroju kwadratowym bądź prostokątnym. Trzonek prostokątny ma tę zaletę, że nóż może znajdować się bliżej materiału skrawanego. Natomiast samym ostrzem skrawającym w tym narzędziu jest płytka skrawające widiowa (pełnowęglikowa), która występują w różnych kształtach i wymiarach. Dzięki temu, że jedynie płytka skrawający podlega wymianie (ewentualnie drobne części zamienne służące do jej mocowania) jest to bardzo wydajne oraz oszczędne w obróbce narzędzie.

Zasada oznaczeń noży tokarskich składanych

Producenci aby różnicować dane noże składane i ich system mocowania używają literowego oraz cyfrowego ich oznaczania(5 liter, 4 cyfr), poprzez ustandaryzowane symbole literowe w nożach składanych do toczenia zewnętrznego wyodrębnia się w kolejności:

  1. System mocowania noża składanego
  2. Kształt płytki skrawającej
  3. Rodzaj noża
  4. Kąt przyłożenia normalny płytki
  5. Kierunek skrawania
  6. Wysokość i szerokość trzonka noża
  7. Długość boku płytki
  8. Ewentualne informacje dodatkowe

System nazewnictwa w nożach tokarskich składanych do toczenia wewnętrznego jest bardzo zbliżony ale oznaczenie noży zapoczątkowane jest wykonaniem chwytu (A- z chłodzeniem wewnętrznym, S- bez chłodzenia), średnicą trzonka narzędzia oraz jego długością. Następnie stosuje się 5 literową nazwę narzędzia zakończoną wielkością stosowanej płytki. Dlaczego warto używać noży tokarskich składanych Noże tokarskie składane to najbardziej wydajnych rozwiązanie, dzięki zastosowaniu płytek wymiennych stałym kosztem są tylko płytki skrawające a cała reszta noża pozostaje. Co więcej płytki widiowe są najczęściej wieloostrzowe i posiadają wiele krawędzi tnących i jak 1 krawędź się stępi wystarczy obrócić płytkę i mamy kolejne nowe ostrze gotowe do pracy. Dzięki tym narzędziom można obniżyć koszty obróbki, zwiększyć produktywność i powtarzalność kształtu a także zmniejszyć chropowatość powierzchni. W nożach tokarskich składanych niektórych producentów stosuje się się płytkę podporową. Dzięki takiemu rozwiązaniu chronione jest gniazdo noża a drgania przejmuje płytka podporowa a nie sam nóż tokarski. Przekłada się to oczywiście na żywotność noża a także na opłacalność ich stosowania.