Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak dbać o maszyny przemysłowe?

 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Maszyny przemysłowe to konstrukcje intensywnie użytkowane, które wymagają zaawansowanej konserwacji. Priorytetem jest to, aby utrzymać możliwie najwyższą sprawność oraz wydajność. Dużą rolę odgrywa czyszczenie - warto mieć świadomość, że gromadzące się zabrudzenia negatywnie wpływają na ich pracę. Mowa tutaj w szczególności o kurzu, pyłach, smarach, olejach, substancjach chemicznych, a także wielu innych. Wszystko zależy od tego, gdzie, a także, do jakich celów wykorzystywany jest sprzęt.

W jaki sposób czyści się maszyny przemysłowe?

Czyszczenie maszyn przemysłowych jest procesem, który powinien odbywać się w zgodzie z aktualnie obowiązującymi normami oraz standardami. Trzeba mieć świadomość, że nieprawidłowe mycie sprzętu może doprowadzić do jego awarii. Właśnie dlatego wiele firm korzysta z usług profesjonalistów, którzy mają dostęp do nowoczesnych urządzeń. Istotne jest, aby rozważnie korzystać z dostępnych środków. Podczas realizacji prac stosuje się m.in.:

  • czyszczenie mechaniczne,
  • czyszczenie chemiczne,
  • czyszczenie z użyciem pary,
  • czyszczenie hydrodynamiczne,
  • czyszczenie suchym lodem,
  • czyszczenie ręczne.

Należy pamiętać, że niektóre elementy wymagają zwiększonej precyzji. W takiej sytuacji zwykle konieczne jest mycie ręczne. Wszystko zależy od tego, jakie techniki są wykorzystywane przez wykonawcę usługi. Ponadto bardzo ważny jest prawidłowy dobór metody czyszczenia do rodzaju sprzętu. W niektórych zakładach pracy stosuje się przestarzałe sposoby konserwacji maszyn. Stanowią one stratę czasu, a ich skuteczność nie jest zwykle satysfakcjonująca. W przeszłości zazwyczaj stosowano zwykle szczotki, czy też skrobaczki. Eliminacja zgromadzonych osadów pochłaniała sporą ilość energii. Dodatkowo tradycyjnymi technikami nie można usunąć mocnych zanieczyszczeń, które wchodzą głęboko w strukturę powierzchni (np. śladów po przypaleniu).

Dlaczego czyszczenie jest tak ważne?

Czyszczenie jest jednym z najważniejszych elementów konserwacji maszyn oraz urządzeń przemysłowych. Nie można uniknąć generowania brudu podczas codziennej eksploatacji. Duża ilość zanieczyszczeń prowadzi do zmniejszenia wydajności sprzętu, a nawet jego usterki. Może to skutkować zastojem w przedsiębiorstwie produkcyjnym lub przemysłowym. Zwykle prace nie mogą być kontynuowana przed dokonaniem naprawy. Wiadomy jest, że każdy zastój generuje straty finansowe.

Dodatkowym minusem jest fakt, że zanieczyszczona maszyna może nie działać prawidłowo, co skutkuje np. uszkodzeniem surowców, półfabrykatów, czy też produktów gotowych. To również przekłada się na straty dla firmy. W niektórych zakładach za stan maszyn przemysłowych odpowiadają pracownicy. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ dodatkowe czynności sprawiają, że produktywność siły roboczej spada. Kolejnym utrudnieniem jest to, że tylko nieliczne przedsiębiorstwa mają dostęp do nowoczesnych urządzeń czyszczących oraz dezynfekujących. Koszt ich zakupu jest wysoki, a obsługa wymaga odpowiedniego przeszkolenia.

Jak kontrolować sprzęt?

Żywotność maszyn przemysłowych można przedłużyć poprzez ich kontrolę. Każdego dnia należy więc weryfikować stan techniczny maszyny - odpowiadają za to głównie jej użytkownicy. Im wcześniej zostanie wykryta usterka, tym mniejsze będą jej konsekwencje. Należy mieć świadomość, że każda awaria może stanowić realne zagrożenie dla osoby odpowiadającej za obsługę. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu elementów elektrycznych m.in. wtyczek, czy też przycisków. Do wnętrza maszyn warto, jest zajrzeć przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu możliwe jest zaobserwowanie niepokojących zjawisk np. wycieku oleju.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy ECO-PARA.