Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego warto wybrać malowanie proszkowe?

 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Malowanie proszkowe (nazywane także czasami malowaniem na sucho) jest niezwykle popularną metodą stosowaną w lakiernictwie. Tę metodę wykorzystuje się głównie do malowania elementów metalowych, stali i aluminium, rzadziej przy drewnie i materiałach drewnopodobnych. Proces ten jest wykorzystywany m. in. przy produkcji mebli, bram, części maszyn czy konstrukcji stalowych.

Na czym właściwie polega malowanie proszkowe? Na malowaną powierzchnię rozpylany jest specjalny proszek (stąd właśnie nazwa malowanie proszkowe) o właściwościach elektrostatycznych. Następnie cały malowany element przenoszony jest do specjalnego pieca polimeryzacyjnego, gdzie w wysokiej temperaturze (140 – 200 stopni Celsjusza) zachodzi proces utwardzania powłoki.

Malowanie proszkowe ma bardzo dużo zalet. Powstała powierzchnia jest wyjątkowo gładka i estetyczna, bez spękań, zacieków, nierówności czy pęcherzyków. Uzyskanie podobnych efektów tradycyjnymi metodami jest niezwykle trudne, a często nawet niemożliwe. Dodatkowo do wykorzystania mamy bardzo szeroką gamę kolorów oraz różne wykończenia (mat, pół-mat, połysk).

Kolejną zaletą jest trwałość uzyskanej powłoki. Lakierowanie proszkowe zwiększa ochronę metalu na korozję, wszelkie uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i atmosferyczne. Dodatkowo uzyskany kolor nie blednie, farba nie łuszczy się i nie odpada.

Ważną zaletą malowania proszkowego jest również znikome negatywne oddziaływanie na środowisko. Cały proces odbywa się w zamkniętej i specjalnie przystosowanej hali, nie używa się rozpuszczalników i nie emituje szkodliwych substancji do otoczenia. Jest też bezpieczny dla pracowników. Eliminuje się też proces utylizacji niewykorzystanych farb, dlatego że proszek, który nie został wykorzystany (nie przywarł do malowanej powierzchni) można ponownie wykorzystać.

Treść artykułu została opracowana przy współpracy z działającą na Śląsku lakiernią proszkową Max-Lack.