Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Przygotowanie blach do naprawy pojazdów

 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Blacharstwo samochodowe ma dziś wyjątkowo dobre pole do działania. Wielu właścicieli starych aut, którzy niekoniecznie chcą wymieniać je na nowe, jednak zmagają się z problemem wszechobecnej rdzy, chętnie oddaje swoje pojazdy do warsztatów blacharsko-lakierniczych. Sprawdzamy w jaki sposób przeprowadzane są tam naprawy.

Przygotowanie reperaturek

Fragmenty blachy do wstawienia nazywa się potocznie reperaturkami. Można je kupić gotowe, lub też przygotować samodzielnie. Oczywiście każdy serwis blacharski korzysta z tej drugiej opcji, ponieważ dzięki temu można sporo zarobić. Co więcej, możliwe jest także sprzedawanie wykonanych reperaturek innym klientom biznesowym lub prywatnym. By przygotować odpowiedni fragment blachy, należy ją wyciąć w sposób bardzo precyzyjny. Tutaj często wykorzystywane są wycinarki laserowe, ponieważ dzięki nim możliwe jest uzyskanie wymiarów bardzo dokładnych, z dokładnością nawet do setnych części milimetra. Oczywiście zazwyczaj nie jest konieczna aż tak duża precyzja, jednak zdecydowanie warto taką wycinarkę posiadać i firmy często się na to decydują. Choćby dlatego, że pracuje ona bardzo szybko i praktycznie bezgłośnie.

Wspawywanie do pojazdu

Gdy fragmenty blachy są już przygotowane do umieszczenia na aucie, należy jeszcze je w odpowiedni sposób wygiąć. Dzięki temu odwzorowuje się fabryczne przetłoczenia i samochód po naprawie blacharskiej wygląda jak nowy. W tym celu stosowana jest giętarka do blach, która może być ręczna lub hydrauliczna. W przypadku aut osobowych i dostawczych zazwyczaj wystarcza wersja ręczna, ponieważ rzadko mamy do czynienia z grubościami blach powyżej dwóch milimetrów. To jednak nie wszystko, ponieważ przydadzą się także rozciągarki i spęczarki, dzięki którym można nadać blachom specyficzny kształt. Oczywiście robi się to gdy klient życzy sobie, by auto po naprawie wyglądało tak, jak po wyjeździe z fabryki.

Jak widać praca w warsztatach blacharskich nie jest łatwa, dlatego też naprawy wychodzą względnie drogo. Koszty generuje zarówno robocizna, której przy takich pracach zazwyczaj jest bardzo dużo, jak również koszty materiałów i samych maszyn. Praca blacharzy jest też wyjątkowo czasochłonna i wymagająca nierzadko sprawności fizycznej.