Przygotowanie blach do naprawy pojazdów

Przygotowanie blach do naprawy pojazdów

Blacharstwo samochodowe ma dziś wyjątkowo dobre pole do działania. Wielu właścicieli starych aut, którzy niekoniecznie chcą wymieniać je na nowe, jednak zmagają się z problemem wszechobecnej rdzy, chętnie oddaje swoje pojazdy do warsztatów blacharsko-lakierniczych. Sprawdzamy w jaki sposób przeprowadzane są tam naprawy.

Przygotowanie reperaturek

Fragmenty blachy do wstawienia nazywa się potocznie reperaturkami. Można je kupić gotowe, lub też przygotować samodzielnie. Oczywiście każdy serwis blacharski korzysta z tej drugiej opcji, ponieważ dzięki temu można sporo zarobić. Co więcej, możliwe jest także sprzedawanie wykonanych reperaturek innym klientom biznesowym lub prywatnym. By przygotować odpowiedni fragment blachy, należy ją wyciąć w sposób bardzo precyzyjny. Tutaj często wykorzystywane są wycinarki laserowe, ponieważ dzięki nim możliwe jest uzyskanie wymiarów bardzo dokładnych, z dokładnością nawet do setnych części milimetra. Oczywiście zazwyczaj nie jest konieczna aż tak duża precyzja, jednak zdecydowanie warto taką wycinarkę posiadać i firmy często się na to decydują. Choćby dlatego, że pracuje ona bardzo szybko i praktycznie bezgłośnie.

Wspawywanie do pojazdu

Gdy fragmenty blachy są już przygotowane do umieszczenia na aucie, należy jeszcze je w odpowiedni sposób wygiąć. Dzięki temu odwzorowuje się fabryczne przetłoczenia i samochód po naprawie blacharskiej wygląda jak nowy. W tym celu stosowana jest giętarka do blach, która może być ręczna lub hydrauliczna. W przypadku aut osobowych i dostawczych zazwyczaj wystarcza wersja ręczna, ponieważ rzadko mamy do czynienia z grubościami blach powyżej dwóch milimetrów. To jednak nie wszystko, ponieważ przydadzą się także rozciągarki i spęczarki, dzięki którym można nadać blachom specyficzny kształt. Oczywiście robi się to gdy klient życzy sobie, by auto po naprawie wyglądało tak, jak po wyjeździe z fabryki.

Jak widać praca w warsztatach blacharskich nie jest łatwa, dlatego też naprawy wychodzą względnie drogo. Koszty generuje zarówno robocizna, której przy takich pracach zazwyczaj jest bardzo dużo, jak również koszty materiałów i samych maszyn. Praca blacharzy jest też wyjątkowo czasochłonna i wymagająca nierzadko sprawności fizycznej.

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Positive SSL