Taśmy transportujące dla przemysłu papierniczego

31 styczeń 2018

Przemysł papierniczy od dawna korzysta z systemów przenośnikowych. Ponieważ taśma transportująca ma bezpośrednią styczność z papierowymi kartonami czy tekturą, musi ona być wykonana z materiałów odpornych na ścieranie.

Jakie taśmy transportujące wykorzystuje się w przemyśle papierniczym?

W ramach przemysłu papierniczego wytwarza i przetwarza się papier, tekturę czy karton. Na każdym etapie produkcji zarówno papieru, jak i innych wyrobów, przedsiębiorstwa korzystają z różnych systemów przenośnikowych dostosowanych do warunków panujących w zakładzie.

Zakłady produkujące kartony mają na stanie tekturnicę. Dzięki niej możliwe jest precyzyjne pocięcie rolki tektury na kawałki. Na tym etapie produkcji kartonowych opakowań do transportowania tektury najczęściej wykorzystuje się taśmy z PCV. Są one odporne na ścieranie i wytrzymałe na zerwanie.

Na różnych etapach sprawdzają się taśmy przenośnikowe modularne. Zastosowanie właśnie takich taśm to szereg korzyści – nie uszkadzają tekstury w czasie transportu wewnątrz zakładu i są bezpieczne dla pracowników. Korzyścią jest także ograniczenie przestojów. Zmniejszenie częstotliwości wymiany taśmy oznacza też spore oszczędności finansowe. W zależności od potrzeb zakładu produkcyjnego, taśmy modularne mogą zostać pokryte dodatkowymi warstwami, np. gumą.

Przemysł papierniczy a właściwości taśm transportujących

Podczas wycinania form kartonów, ich składania, sklejania czy sztaplowania wykorzystuje się pasy transportujące. Dzięki nim nie jest konieczne przenoszenie półproduktów czy gotowych produktów z jednego stanowiska na drugie – pracownicy mogą skoncentrować się na pracy. Zastosowanie taśm o odpowiedniej budowie to jednak nie wszystko, aby produkcja kartonów czy kartonowych opakowań odbywała się sprawnie – znaczenie mają właściwości taśm.

Taśmy transportujące stosowane w zakładach produkcyjnych działających w przemyśle papierniczym muszą być przede wszystkim odporne na ścieranie. Transportowanie milionów kartonowych wyrobów w skali miesiąca oznacza, że na powierzchni taśmy mogą pojawić się pęknięcia. To wiąże się z konieczności wymiany taśmy i kosztami.

Taśmy transportujące, które znajdą zastosowanie w przemyśle papierniczym, powinny być antystatyczne. Wzbogacenie taśmy o linki odprowadzające ładunek elektryczny z powierzchni taśmy np. na ramę transportera, minimalizuje możliwość wystąpienia na terenie zakładu pożaru.

Branża przemysłu papierniczego korzysta ze specjalnych, dostosowanych do ich potrzeb taśm transportujących. Istotne są budowa oraz właściwości taśm. Dopiero połączenie tych dwóch czynników gwarantuje efektywną i bezpieczną produkcję. Doborem taśm zajmują się specjaliści z Wilhelm Herm. Müller. Szeroki wybór produktów i pomoc specjalistów to powody, dla których warto nawiązać z nimi współpracę.

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt