Urządzenie zwane potocznie lamelownicą to nie tylko doskonałe rozwiązanie w przypadku fachowców reprezentujących branżę meblarską, ale również świetny element wyposażenia narzędzi pasjonatów i hobbistów w tej dziedzinie. Frezarka lutowa umożliwia znacznie bardziej precyzyjne i dokładne, samodzielne konstruowanie mebli oraz pozostałych akcesoriów wykonanych z drewna.

Lamelownica to narzędzie, które powstało w celu tworzenia precyzyjnych łączeń pomiędzy dwoma elementami z drewna. Mechanizm ten znacznie ułatwia wykonanie wgłębień, dzięki którym dany mebel lub akcesorium jest nie tylko stabilne, ale również bardziej wytrzymałe. Frezarka lutowa jest znakomitym gadżetem dla każdego miłośnika zabawy z drewnem, tym bardziej, że jest stosunkowo prosta w obsłudze.

Frezarka lutowa to praca wyłącznie z drewnem

Warto mieć świadomość, że nawet najwyższej klasy lamelownica umożliwia pracę wyłącznie z jednym rodzajem tworzywa, czyli z drewnem. Niezwykle popularnym rodzajem łączenia, do którego można wykorzystać właśnie frezarkę lutową, jest łączenie na pióro-wpust. Polega ono na poprzedzenie procesu klejenia dwóch powierzchni drewnianych wykonaniem niewielkich szparek, w które wkłada się dostosowane rozmiarami lamelki. Wpływa to przede wszystkim na poprawę stabilności mebla lub innego efektu pracy z lamelownicą, a użycie kleju ma na celu wyłącznie nadanie właściwego kształtu i zwiększenie trwałości mebla.

Nie ma większego znaczenia, pod jakim kątem planujemy łączyć dwa elementy wykonane z drewna. Choć najczęściej wykorzystywaną wartością jest 90ー lub 45ー, to doświadczony użytkownik frezarki lutowej jest w stanie wykonać łączenie pod dowolnym kątem. Jedynym ograniczeniem jest odpowiednia wiedza w zakresie pracy z wykorzystaniem materiałów drewnianych i drewnopochodnych, bowiem lamelownica doskonale sprawdza się również w przypadku litego drewna, sklejek czy różnego rodzaju płyt MDF lub widokowych.

Lamelownica -komfortowa i łatwa obsługa

Warto mieć świadomość, że korzystanie z frezarki lutowej jest stosunkowo łatwe, tym bardziej, że sama lamelownica jest dość niewielka i lekka. Narzędzie to waży do kilku kilogramów, a jedynym wyjątkiem są specjalistyczne odmiany urządzenia. Frezarka lutowa może służyć nie tylko do wykonania odpowiedniej wielkości otworów pod lamelki, ale również pozwala na frezowanie części dzięki czemu szuflada bęzie wysuwać się z danego mebla. Lamelownica wyposażona jest w worek na wióry, co sprawia, że praca z jej wykorzystaniem nie powoduje zbyt wielu zanieczyszczeń i związanego z nimi bałaganu. Ponadto, frezarka lutowa nie wymaga od użytkownik zagospodarowywania dużej ilości czasu oraz energii elektrycznej, bowiem tworzenie dokładnych nacięć przebiega dość szybko i sprawnie.

Reasumując, lamelownica to okazja, aby samodzielnie wykonać wysokiej jakości meble oraz akcesoria z drewna. Dzięki skorzystaniu z frezarki lutowej, owoce naszej pracy będą znacznie stabilniejsze i bardziej wytrzymalsze, służyć gospodarstwu domowemu przez lata. Ta niezwykle skuteczna oraz prosta w realizacji metoda to szansa zarówno dla wykwalifikowanych fachowców, jak i dla amatorów oraz pasjonat.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja AutoLabel.com.pl.