Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Regulatory temperatury w automatyce przemysłowej

 |  Artykuł partnera  |  Przemysł

Regulacja temperatury to w obecnych czasach udogodnienie, którego tak jak mogłoby się wydawać - nie wykorzystuje się wyłącznie w naszych domach. Owszem, tak jak kojarzy się to większości osób, rzeczywiście regulatory temperatury stosowane są w przypadku centralnego ogrzewania.

Ma to na celu przede wszystkim wyręczenie użytkownika w obsłudze urządzeń grzewczych, jednocześnie powodując zmniejszenie pochłanianej przez systemy grzewcze energii. To jednak tylko jedno z wielu zastosowań - regulatory temperatury mają bowiem wiele więcej zadań do spełnienia. Wykorzystywane są choćby w automatyce przemysłowej, wpływając bardzo korzystnie nie tylko na wspomniane wcześniej zużycie energii i oferując bezobsługowość. Znacząco ułatwiają one pracę i pozwalają na sprawdzanie istotnych w firmach przemysłowych parametrów.

Regulatory temperatury - czym są?

Regulatory temperatury to nic innego jak w wbrew pozorom proste w obsłudze urządzenie mikroprocesorowe służące do regulowania temperatury. Do poprawnego sterowania temperaturą konkretnego procesu wystarczy wprowadzenie odpowiedniej wartości, określanej wartością zadaną. Nie bez znaczenia są jednak również dwa dodatkowe parametry czyli okres impulsowania i szerokość strefy proporcjonalności bądź czas postoju i histereza. Taki regulator temperatury może mieć zastosowanie w wielu miejscach - przede wszystkim jednak sprawdzi się tam, gdzie nie wymaga się bardzo zaawansowanej regulacji określanej mianem PID. Regulatory wyposażone są w bardzo uniwersalne wyświetlacze, które pozwalają na odczyt temperatury obiektu jak i pozostałych parametrów.

Regulatory temperatury stosuje się między innymi w:

- procesach przetwórstwa tworzyw sztucznych

- procesach przetwórstwa gumy

- w piecach i suszarkach

Regulatory temperatury - specyfika

Przemysłowe regulatory temperatury i procesu, które służą do pomiaru jak i regulacji, oprócz temperatury są w stanie wskazywać nam parametry takie jak:

- wilgotność

- przepływ pH

- przewodność

- ciśnienie

Co ciekawe, pozwalają one na sprawdzanie tych parametrów i regulowanie ich nie tylko w procesach przemysłowych, ale także w przypadku maszyn i urządzeń. Regulatory temperatury dzielą się na różne typy, począwszy od tych prostych jak i bardziej skomplikowanych - programowalnych.

Typowe regulatory temperatury podlegają następującemu podziałowy:

- termoregulatory

- kontrolery temperatury

- sterowniki temperatury

Zastosowanie takich regulatorów i posługiwanie się nimi w umiejętny sposób (to bardzo ważne) pozwala przede wszystkim zoptymalizować działanie urządzeń przemysłowych, a nawet zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia czy marnowania energii.

Bardzo często praca konkretnych urządzeń wymaga zmian temperatury - nie chodzi tylko o pracę w nocy bądź w dzień, ale o to, iż pewne procesy przetwórcze wymagają nie tylko kontroli temperatury co do jednostki, ale również ich konkretnej zmiany w konkretnym czasie. Dzięki regulatorom temperatury wszystko jest możliwe - najważniejsze to dobranie sprzętu najwyżej jakości.

Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Czaki.pl specjalizującą się w projektowaniu i produkcji czujników i mierników temperatury oraz przetworników i regulatorów temperatury.