Są niezbędne w każdym zakładzie produkcyjnym, ale tylko niektórzy mogą się pochwalić naprawdę dużą wiedzą na ich temat. Taśmy transportujące, bo o nich mowa, to cała gama produktów różniących się materiałem użytym do ich wykonania, parametrami i przeznaczeniem.

Taśmy transportujące to produkt poszukiwany niemal wyłącznie przez przedsiębiorców – właścicieli firm produkcyjnych. Ich potrzeby są jednak zróżnicowane, bo firmy zajmują się produkcją różnych wyrobów. O ile w zakładzie produkcyjnym zajmującym się produkcją słodyczy są potrzebne taśmy transportujące, które mogą mieć kontakt z żywnością, o tyle w zakładzie wytwarzającym np. części samochodowe, niezbędne są taśmy grube, wytrzymałe i odporne na ścieranie się.

Jeżeli chcesz zapoznać się z bogatym asortymentem taśm transportujących, to zadanie to wcale nie będzie łatwe. Specjalistyczna i skąpa literatura nie ułatwia poszerzenia dotychczasowej wiedzy. Z pewnością jednak powinieneś zacząć od tego, że na rynku są dostępne taśmy transportujące standardowe i specjalistyczne. Te drugie to jednak nie zawsze taśmy projektowane i produkowane pod indywidualne potrzeby przedsiębiorcy.

Gdy na hali produkcyjnej brakuje miejsca…
…konieczne jest zagospodarowanie dostępnej przestrzeni w taki sposób, aby praca odbywała się w bezpiecznych warunkach. W takiej sytuacji pomóc mogą m.in. urządzenia łukowe. Do takich niezbędne będą taśmy transportujące łukowe. Firmy specjalizujące się w ich produkcji (jak choćby Wilhelm Herm. Müller) oferują je w dwóch wersjach: 90o i 180o.

Zdarza się, że w niewielkich halach produkcyjnych, które są ze sobą połączone, montuje się urządzenia, w których wykorzystuje się taśmy z falą boczną. To również specjalistyczne taśmy transportujące, wykonywane przede wszystkim na zamówienie przedsiębiorców.

Zakłady przetwórcze i ich potrzeby
Specjalistyczne taśmy transportujące są stosowane również w zakładach przetwórczych. Przykładem taśm znajdujących tam zastosowanie są taśmy kompensujące. Wykorzystuje się je do warzyw i owoców. Dzięki nim możliwe jest m.in. zmniejszenie ilości odpadów czy dokładne oczyszczenie poszczególnych warzyw i owoców z zanieczyszczeń.

Innym przykładem taśm stosowanych w zakładach przetwórczych są taśmy ze zbierakami. Dzięki nim możliwe jest m.in. odmierzenie odpowiedniej ilości gotowego produktu, jaką maszyna może spakować w dowolnym opakowaniu. Te przykłady nie wyczerpują jednak szerokiego wyboru specjalistycznych taśm transportujących. Nie można zapomnieć też o taśmach wyróżniających się lepkością czy antybakteryjnych, które również często są wykorzystywane w branży spożywczej.