Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Planujesz przeprowadzkę do Szwajcarii? O czym musisz pamiętać

Ubezpieczenia Szwajcaria
Źródło zdjęć: Adobe Stock
 |  Artykuł partnera  |  Podróże

Szwajcaria to z pewnością jeden z tych krajów, który cieszy się dobrą opinią, jeśli chodzi o standard życia. Mówi się, że mieszkańcy Szwajcarii posiadają nie tylko świetną opiekę zdrowotną, ale żyją w kraju bezpiecznym, charakteryzującym się dużym komfortem życia. Nic dziwnego, że kraj ten cieszy się zainteresowaniem również wśród obcokrajowców, którzy myślą o przeprowadzce właśnie do tego państwa. O czym należy jednak pamiętać, planując przeprowadzkę do Szwajcarii?

Przekroczenie granicy Szwajcarii

Osoby przyjeżdżające do Szwajcarii w celach turystycznych nie muszą zabiegać o legalizację pobytu. Przekroczenie granicy Szwajcarii dla obywateli krajów UE/EFTA nie wymaga od nich dodatkowych zezwoleń, jeśli pobyt trwa do 90 dni w celach turystycznych, biznesowych lub innych krótkoterminowych. Dla obywateli krajów Unii Europejskiej (EU) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) wjazd do Szwajcarii może odbyć się na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku obywateli spoza UE/EFTA wymagane może być posiadanie paszportu oraz wizy. 

Dłuższy pobyt jednak będzie wymagał dodatkowych formalności. Jeśli planujesz przeprowadzkę do Szwajcarii w celach zarobkowych lub planujesz osiedlić się na stałe, musisz zadbać o kilka dodatkowych dokumentów. Niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na pobyt.

Przeprowadzka do Szwajcarii a pozwolenie na pobyt

Obywatele z krajów UE lub EFTA, którzy do Szwajcarii przybywają na dłuższy pobyt, są zobowiązani do zarejestrowania się w lokalnym urzędzie (Gemeinde) w ciągu 14 dni od przyjazdu. Uzyskanie pozwolenia na pobyt jest konieczne, jeśli zamierza się spędzić w Szwajcarii dłużej niż 90 dni. 

Typy pozwoleń, które najczęściej możemy uzyskać w Szwajcarii, mają trzy warianty:

  • Pozwolenie L: Krótkoterminowe – pozwolenie na pobyt obejmuje czas do 12 miesięcy. Przeznaczone jest dla osób z umowami o pracę na czas określony, dla studentów na krótkich kursach lub uczestniczących w programach wymiany.
  • Pozwolenie B: Długoterminowe – pozwolenie na pobyt obejmuje powyżej 12 miesięcy. Przeznaczone jest dla osób z umowami stałymi, dla studentów długoterminowych lub dla osób samowystarczalnych finansowo. Z początku może być przyznawane na rok lub dwa lata, po czym może być przedłużone, a następnie przekształcone na pozwolenie stałe.
  • Pozwolenie C: Stałe – możliwe do uzyskania po 5-10 latach pobytu w Szwajcarii, w zależności od kraju pochodzenia i sytuacji. Wystawiane jest na czas nieokreślony, jednak wymagane jest spełnienie określonych warunków dotyczących integracji i ciągłości pobytu.

Paszport lub dowód osobisty

Aby jednak uzyskać pozwolenie na pobyt, musisz spełniać dodatkowe wymagania. Dokumentami potrzebnymi do rejestracji i uzyskania pozwolenia na pobyt są:

  • Paszport lub dowód osobisty (w przypadku obywateli UE/EFTA)
  • Umowa najmu mieszkania w Szwajcarii (lub inny dowód zamieszkania)
  • Umowa o pracę (jeśli przyjeżdżasz do pracy)
  • Zaświadczenie o przyjęciu na studia (jeśli przyjeżdżasz na studia)
  • Dowód posiadania wystarczających środków finansowych na utrzymanie (jeśli jesteś osobą bez pracy, np. emerytem lub osobą, która samodzielnie finansuje swój pobyt)
  • Ubezpieczenie zdrowotne (obowiązkowe ubezpieczenie w Szwajcarii)

Ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii

Ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii jest niezbędnym ubezpieczeniem w tym kraju i każda osoba przebywająca w Szwajcarii musi posiadać szwajcarskie ubezpieczenie zdrowotne. Na wykupienie tego ubezpieczenia masz 3 miesiące od daty przyjazdy. Jeśli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne z innego kraju UE/EFTA może ono być uznawane na krótki czas. W przypadku jednak chęci dłuższego pobytu konieczne będzie uzyskanie szwajcarskiego ubezpieczenia zdrowotnego.

Ubezpieczenia Szwajcaria – jaką polisę warto wybrać?

Ubezpieczenia w Szwajcarii są kluczowe dla zapewniania ochrony finansowej, zdrowotnej i prawnej. Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne to nie jedyne ubezpieczenie warte uwagi. Wielu mieszkańców korzysta z dodatkowych ubezpieczeń takich jak: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (Haftpflichtversicherung), ubezpieczenie nieruchomości (Hausratversicherung) czy dodatkowe ubezpieczenia samochodu.

Wybór odpowiednich ubezpieczeń jest w dużej mierze zależne od osoby, która się ubezpiecza. W zależności od potrzeb będą potrzebne inne ubezpieczenia. Warto rozważyć kilka propozycji polis, by podjąć dobrą decyzję. Ubezpieczenia mogą się bowiem różnić nie tylko wysokością składek, ale również zakresem ochrony.