Prezes Uber jest tak źle zrozumiany

Rozmowa odbyła się w lipcu 2016 r. Nieco ponad sześć miesięcy później Kalanick publicznie przyznał, że musi "dorastać" i uzyskać "pomoc przywódczą" po tym, jak wideo z nim rozmawiał z kierowcą Ubera.
Książka, autorstwa redaktora wykonawczego Fortune Adam Lashinsky, oferuje unikalne okno w tle i psychiki człowieka kształtującego jedną z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych młodych firm technologicznych na świecie.
Uber jest zarówno Ŝarem startowym, jak i medialną torbą do dziurkowania. Kalanick, bardziej niż ktokolwiek inny, zasługuje na kredyt dla obu. Ale w przeciwieństwie do opowieści założycielskiej Uber mówi, Kalanick nie był faktycznie zaangażowany w najbliższe dni firmy.


Garrett Camp, szeregowy przedsiębiorca za StumbleUponem, wymyślił ten pomysł w połowie 2008 r. Po tym, jak dostał się na listę "czarnych" dwóch dużych firm kabinowych w San Francisco. Camp przywiózł Kalanicka i trzech innych przyjaciół jako doradców. Kalanick interesował się tym pomysłem, ale nie dołączył do firmy na pełny etat jako dyrektor generalny do roku 2010.
Jako doradca, a później dyrektor generalny, Kalanick wiele zrobił, aby kształtować usługę i jej postrzeganie. Na początek pchnął Campa, żeby odsunął się od idei samochodów Uberów. Kalanick pojechał także do masowej maski fundraisingowej Ubera, która pomogła przewyższyć rywali.
Powiązane: Kryzys PR w firmie Uber nie wskazuje na to, aby odpuszczać
Ale to także Kalanick, który bezmyślnie rozmawiał z Uberem o walkach z organami regulacyjnymi i "dziurką o imieniu taksówką". Agresywna retoryka tylko pomogła stworzyć mu złego wizerunku dla niego i firmy.
W książce Kalanick opisuje to jako "małe chwile arogancji, gdzie mówię coś prowokującego". On wydaje się postrzegać siebie jako prawdę mówiąc, choć kontrowersyjny prawda może być.
Przynajmniej niektóre z tych postawy powiada się, aby wrócić do Kalanick dni zabierania się jako dziecko.
Kalanick przypomina sobie w książce: "Byłem wystarczająco geeky, by się upolować, a nie jak fizycznie pobić, ale po prostu się z niego śmiać, ostrzegano". "To może być sprawa sprawiedliwości."
Niektórzy opisali Kalanicka jako libertariańskiego cutthroat, który prawdopodobnie sprzeciwia się regulacji rządowej, częściowo dlatego, że kiedyś użył okładki książki Ayn Rand'a na jego profil profilu Twitter. Tutaj również Kalanick czuje się źle zrozumiany.
"W tym Internecie jest ten szalony meme, że jestem pewnego rodzaju uczeń Ayn Rand", mówi w książce. "Kilka lat temu czytałem" The Fountainhead "i przedstawiłem to jako mój awatar, nie mając pojęcia o politycznym rozbiciu.
Jeśli obraz zły chłopiec Ubera nie był wystarczająco dobry, w tym roku został on dotknięty domniemanymi zarzutami molestowania seksualnego. Wiele sprawozdań dla dzikiego przejażdżki poprzedza zarzuty i nie zawiera żadnych wewnętrznych relacji z tego, co się stało.
Jednak Lashinsky zauważa, że ​​scena technologiczna Kalanicka przed wstąpieniem do Ubera była "unapologetycznie męska". W jednym ze starych postach Twitter Kalanick chowa się o wynajęcie w Las Vegas, gdzie znalazł "nazwę PIMP HOUSE, wyposażony w słupek i stojak na scenę".
Zarzuty dotyczące molestowania wystarczyłyby, by podżegać do jakiejkolwiek firmy. Ale Uber jest także poddawany sankcji karnej nad narzędziem, które wybudowało, aby pomóc kierowcom uniknąć egzekwowania prawa i znajduje się w środku prawnej bitwy z GOOGL, Tech30) Waymo, która mogłaby sprowokować przyszłość własnej jazdy samochodem.
Podobne: Uber szuka COO po kryzysach
Lyft, główny rywal Ubera w Stanach Zjednoczonych, wyróżnia się bardziej przyjazną marką i zaczął wykorzystać czoła zmaganiom Ubera. Niedawno zarobił 600 milionów dolarów na finansowanie i stwierdził, że odnotowuje 60-procentowy wzrost liczby nowych zgłoszeń pasażerów w tydzień po bojkocie Ubera w styczniu.
Jeśli Kalanick ma zbawczą łaskę, opierając się na wizerunku w tej książce, to jego umiejętność uczenia się w pracy, szybka adaptacja w oparciu o opinie - i ostatecznie przetrwać.
Kalanick nauczył się jak złożyć fundraising z jego pierwszego uruchomienia. Udało mu się zdobyć drugie uruchomienie, chociaż był jedynym pracownikiem pozostającym na stanowisku w jednym punkcie. I poprowadził Ubera przez nowy konkurs z Lyft i samojeżdżających samochodów.
Teraz w Uber, Kalanick może po prostu musieć udowodnić, że potrafi sam się zepsuć.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Positive SSL