Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Logowanie do iPKO

Logowanie PKO
 |  Artykuł partnera  |  Uncategorised

Bezpieczne logowanie do banku w praktyce. Logowanie się do z bankowości elektronicznej jest aktualnie mocno powszechną praktyką. Ten artykuł przedstawia zasady bezpieczeństwa, które warto znać i z których warto korzystać.

W dzisiejszym cyfrowym świecie, w którym wiele codziennych czynności przenosi się do przestrzeni online, zapewnienie bezpieczeństwa podczas korzystania z bankowości internetowej staje się priorytetem. Banki, takie jak iPKO, oferują swoim klientom dogodne rozwiązania w postaci aplikacji mobilnych i stron internetowych, umożliwiających zarządzanie finansami z dowolnego miejsca i o każdej porze. Jednakże, wraz z tą wygodą, pojawia się także konieczność świadomego i odpowiedzialnego korzystania z tych usług, szczególnie jeśli chodzi o proces logowania.

Bezpieczeństwo logowania do iPKO jest kluczową kwestią, której należy poświęcić uwagę

Oto kilka kroków, które można podjąć, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo podczas logowania do konta w iPKO:

1. Zainstaluj oficjalną aplikację:

Upewnij się, że korzystasz z oficjalnej aplikacji iPKO, którą można znaleźć w sklepach z aplikacjami, takich jak App Store dla użytkowników iOS lub Google Play dla użytkowników Androida. Unikaj korzystania z podejrzanych aplikacji, które mogą być pułapką na dane logowania.

2. Zachowaj ostrożność w sieci:

Unikaj logowania się do swojego konta bankowego na publicznych komputerach lub urządzeniach. Nie korzystaj z niezaufanych sieci Wi-Fi, ponieważ mogą być podatne na ataki hakerów. Zawsze korzystaj z bezpiecznych sieci, które są zaufane, lub lepiej używaj swojego prywatnego połączenia internetowego.

3. Zastosuj silne hasło:

Stwórz unikalne i trudne do odgadnięcia hasło, które zawiera kombinację dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Unikaj łatwych do zgadnięcia haseł, takich jak daty urodzenia czy imiona bliskich osób. Regularnie zmieniaj hasło do swojego konta, aby utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa.

4. Dwuetapowe uwierzytelnianie:

Włącz opcję dwuetapowego uwierzytelniania, jeśli jest dostępna. Dzięki temu procesowi logowania zostanie dodatkowo zabezpieczony, ponieważ oprócz wprowadzenia hasła będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość poprzez kod wysłany na Twój telefon komórkowy lub inny autoryzowany urząd.

5. Unikaj phishingu:

Bądź czujny na próby phishingu, czyli oszustw internetowych, które mają na celu wyłudzenie danych osobistych, w tym informacji logowania do konta bankowego. Zawsze sprawdzaj adres URL strony logowania, upewniając się, że jest to prawdziwa strona iPKO, a nie podstrona stworzona przez oszustów.

6. Regularnie sprawdzaj swoje konto:

Regularnie monitoruj swoje transakcje i sprawdzaj historię logowań do konta, aby szybko zauważyć ewentualne podejrzane działania. W razie jakichkolwiek podejrzeń o nieautoryzowane operacje, natychmiast skontaktuj się z bankiem i zgłoś incydent.

Wniosek jest prosty: bezpieczeństwo logowania do iPKO zależy głównie od Twojej świadomości i odpowiedzialności. Pamiętaj o tych prostych krokach i bądź czujny, aby chronić swoje finanse przed potencjalnymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Bezpieczne bankowanie online to kluczowy element współczesnego życia finansowego, dlatego warto zadbać o niego solidnie.

Dlaczego bezpieczeństwo hasła jest tak istotne?

Hasło do konta bankowego jest jak klucz do skarbca. Jeśli w niewłaściwe ręce, może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych. Oto kilka powodów, dla których bezpieczeństwo hasła jest kluczowe:

 1. Ochrona przed kradzieżą tożsamości: Cyberprzestępcy mogą próbować przejąć kontrolę nad naszymi kontami bankowymi, korzystając z kradzionych lub zhakowanych haseł.

 2. Uniknięcie oszustw finansowych: Jeśli hakerzy uzyskają dostęp do naszych kont, mogą przeprowadzać nieuprawnione transakcje, co może prowadzić do utraty pieniędzy.

 3. Zachowanie prywatności: Dostęp do naszych kont bankowych umożliwia również dostęp do naszych danych osobowych i finansowych, co może narazić nas na różnego rodzaju ataki.

Czy to na pewno strona banku?

Phishing jest to popularna metoda stosowana przez przestępców internetowych. Polega ona na kradzieży dostępu do konta bankowego. Aby uniknąć problemów należy sprawdzić czy połączenie jest szyfrowane. Sygnalizuje to fraza "https://" przed adresem strony www banku.

Certyfikat SSL – jak go sprawdzić?

Aby mieć większą pewność, że strona banku jest prawdziwa, należy sprawdzić wiarygodność certyfikatu SSL. Certyfikat ten można sprawdzić w polu adresowym za pośrednictwem przeglądarki internetowej po kliknięciu na kłódkę.

Ważne aktualizacje

Przed logowaniem dobankowości elektronicznej warto|należy sprawdzić czy system operacyjny i przeglądarka internetowa są na pewno aktualne. Podobnie trzeba postąpić w przypadku używania aplikacji mobilnych wydawanych przez bank. O ile przeglądarki internetowe aktualizują się zazwyczaj z automatu, o tyle stan aktualizacji w systemie operacyjnym można sprawdzić przechodząc przez ścieżkę odpowiednio: Ustawienia -> Aktualizacja i zbeczpieczenia  ->  Windows Update

Jak bezpiecznie zalogować się do konta PKO:

 1. Upewnij się, czy logujesz się na poprawnej stronie z certyfikatem bezpieczeństwa (zamkniętą kłódką). Adres https://www.ipko.pl najlepiej wpisać ręcznie. Możesz też przejść do strony logowania klikając w "Zaloguj się" na stronie pkobp.pl
 2. Sprawdź, czy strona logowania wyświetla się poprawnie i pokazują się na niej wszystkie elementy - w tym Twój obrazek bezpieczeństwa. Jeśli w trakcie logowania pojawi się inny niż wybrany przez Ciebie obrazek, upewnij się, że został wpisany poprawny numer klienta/login. W razie wątpliwości przerwij logowanie i skontaktuj się z bankiem.
 3. Sprawdzaj datę i godzinę ostatniego (nie-)poprawnego logowania

Bankowość elektroniczna: o czym warto pamiętać?

Przy korzystaniu z e-bankowości warto zadbać również o inne zasady bezpieczeństwa, do jakich należą:

 1. Korzystanie z silnego hasła złożonego z małych i wielkich liter, liczb, znaków specjalnych
 2. Nieudostępnianie hasła do bankowości osobom postronnym
 3. Samodzielne wpisywanie adresu strony internetowej na pasku adresowym
 4. Nielogowanie się do bankowości elektronicznej za pośrednictwem linków z maili, wiadomości prywatnych, z portali społecznościowych itp.
 5. Wylogowanie się po każdorazowym skorzystaniu z e-bankowości
 6. Stosowanie dwuetapowego logowania do bankowości elektronicznej

Jak zalogować się przez przeglądarkę?

 1. Otwórz stronę logowania

  Wejdź na https://www.ipko.pl lub kliknij w przycisk Zaloguj się na pkobp.pl. Upewnij się, że połączenie jest bezpieczne i zapoznaj się z naszymi wskazówkami poniżej.

 2. Podaj numer klienta/login

  • Numer klienta to indywidualny 8-cyfrowy numer, który otrzymasz w mailu lub na umowie, identyfikuje Cię on w systemie banku.
  • Login to unikatowy ciąg znaków, który możesz ustalić i używać wymiennie do logowania do serwisu iPKO zamiast numeru klienta.

 3. Podaj hasło

  Po zweryfikowaniu obrazka bezpieczeństwa podaj swoje hasło do serwisu internetowego iPKO (przy wybranych logowaniach może pojawić się ekran z zabezpieczeniem CAPTCHA). Jeśli korzystasz z dwuetapowej autoryzacji, potwierdź w aplikacji IKO swoje logowanie - zobacz, jak korzystać z dwuetapowego logowania

Jak zalogować się przez aplikację IKO?

 1. Loguj się PIN-em

  Ustalony podczas aktywacji IKO 4-cyfrowy PIN używaj do logowania i potwierdzania operacji mobilnych.
  Jeśli podejrzewasz, że ktoś mógł zobaczyć Twój PIN, możesz go zmienić w Ustawieniach aplikacji IKO.

 2. Loguj się odciskiem palca/face ID

  Jeśli Twój telefon obsługuje dodatkowe metody logowania, loguj się przykładając palec do czytnika lub skanuj twarz

Logowanie:

Klienci idnywidualni: iPKO

Klienci biznesowi: iPKO Biznes

Inteligo: Logowanie

Bezpieczeństwo logowania do konta bankowego jest kwestią niezwykle ważną, szczególnie w przypadku korzystania z bankowości internetowej. Dlatego też warto poznać i stosować odpowiednie zasady i narzędzia, które zwiększą bezpieczeństwo naszego konta. W artykule tym przedstawimy kilka sposobów na bezpieczne logowanie się do iPKO.

 1. Używaj silnego hasła

Ważne jest, aby hasło do konta bankowego było trudne do odgadnięcia, a jednocześnie łatwe do zapamiętania. Najlepiej, aby było to hasło składające się z co najmniej ośmiu znaków, w tym małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Unikaj haseł łatwych do odgadnięcia, takich jak imiona, daty urodzenia czy nazwy ulic.

 1. Użyj dwuskładnikowego uwierzytelnienia

Dwuskładnikowe uwierzytelnienie to metoda zabezpieczenia, w której logowanie do konta wymaga podania dodatkowego kodu lub hasła, oprócz tradycyjnego hasła do konta. iPKO oferuje taką opcję, a skorzystanie z niej zwiększa bezpieczeństwo konta bankowego. Możesz skorzystać z różnych metod uwierzytelnienia, takich jak generatory kodów, SMS-y lub aplikacje mobilne.

 1. Nie korzystaj z publicznych Wi-Fi

Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi zwiększa ryzyko ataków hakerów. Zawsze najlepiej jest korzystać z prywatnych sieci Wi-Fi lub połączeń mobilnych, które są bezpieczniejsze. W przypadku korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, warto również korzystać z VPN.

 1. Nie zapisuj hasła

Nie zapisuj swojego hasła do konta bankowego na komputerze ani na urządzeniu mobilnym. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której ktoś inny miałby dostęp do Twojego hasła. Jeśli koniecznie musisz zapisać hasło, zapisz je na papierze i przechowuj w bezpiecznym miejscu.

 1. Regularnie zmieniaj hasło

Zmiana hasła do konta bankowego co kilka miesięcy to dobra praktyka, która zwiększa bezpieczeństwo Twojego konta. Nie używaj jednak tego samego hasła do różnych kont internetowych.

 1. Użyj oprogramowania antywirusowego

Używanie oprogramowania antywirusowego na swoim komputerze lub urządzeniu mobilnym jest kluczowe, aby chronić swoje dane przed atakami złośliwego oprogramowania. Upewnij się, że oprogramowanie antywirusowe jest zawsze aktualne.

Podsumowanie

Logowanie do iPKO jest bezpieczne, ale wymaga od nas ostrożności i stosowania odpowiednich zasad. Powinniśmy korzystać z silnych haseł, dwuskładnikowego uwierzytelnienia, unikać korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, nie zapisywać haseł na urządzeniach oraz regularnie zmieniać hasła. Dodatkowo, warto korzystać z oprogramowania antywirusowego, aby chronić swoje urządzenia przed atakami złośliwego oprogramowania. Dzięki tym prostym zasadom zwiększymy bezpieczeństwo naszego konta bankowego i unikniemy nieprzyjemnych sytuacji związanych z kradzieżą danych i oszustwami.