© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Najgroźniejsze burza na świecie i Polsce

burza
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Niebezpieczeństwo niezależnie od rodzaju, intensywności i miejsca występowania wyładowań atmosferycznych, zwykle jest takie samo.

Pomimo wielkości komórki burzowej, w każdym momencie rośnie ryzyko nagłego wyładowania atmosferycznego na dany obszar czy przedmiot. Równie w każdym momencie, jeśli na zewnątrz znajduje się osoba, trafienie przez piorun wynosi takie same szanse co normalnie. Szczególnie dotyczy to kwestii zachowania się podczas burzy i przebywania tej samej ilości czasu na zewnątrz – co najlepiej ukrócić do minimum. Podczas burzy najlepszą decyzją byłoby schowanie się w bezpieczne miejsce.

Aktualny radar burz - Obserwacja burzy online, gdzie się znajduje i w którą stronę zmierza.

Jak bardzo burza jest niebezpieczna?

Błyskawice oraz zjawiska pogodowe występujące jednocześnie z burzą (choćby była to burza śnieżna podczas zimy lub zwiększone opady) stają się niebezpieczne dopiero wtedy, gdy człowiek nie zachowuje się odpowiedzialnie.

Między innymi burza jest niebezpieczna, gdy ktoś ma zamiar wyjść na dwór — niezależnie od tego, czy zamierza obserwować błyski na niebie czy znaleźć inną kryjówkę.

Pływanie w basenie czy zbliżanie się do zbiorników wodnych jest skrajnie nieodpowiedzialnie. Woda świetnie radzi sobie z przewodzeniem prądu i nie zalicza się to tylko do kwestii wyładowań atmosferycznych. Dlatego korzystanie z jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego, podłączonego do kontaktu, także zalicza się do ryzyka porażenia prądem. 

Gdzie są najniebezpieczniejsze burze? Przykłady

Zapisana na mapie burzowej najniebezpieczniejsza burza miała odbyć się 2014 roku w grudniu. Burza charakteryzowała się wysokim napięciem wynoszącym aż 1,3 miliarda woltów. Dla porównania najbardziej zwykła i znana nam burza wynosi trzydzieści milionów wolt oznakowanych literą V.

Silna i zarejestrowana burza miała miejsce w Indiach, a osobą, która dokonała pomiaru napięcia, był Sunil Gupta. Wykorzystany do tego celu został teleskop mionowy (typ teleskopu wykorzystującego cząsteczki kosmiczne, które spadają na Ziemię)

Przebieg burzy można obejrzeć na radarze burz i opadów na stronie mapaburzowa.com 

Inne niebezpieczne burze na świecie

Równie niebezpieczną burzą jest ta, która znajduje się nad terenem północnego jeziora Wiktorii, leżącego na kontynencie afrykańskim. Ponad dwieście dni występuje tam burza i słychać ją od Kampali — stolicy Ugandy.

Równie niebezpiecznym miejscem jest ujście rzeki Catatumbo do Maracaibo w Wenezueli. Wielkość burzy oraz czas, w którym dochodzi tam do wyładowań atmosferycznych jest ogromny. Trwa aż dziesięć godzin dziennie na pół roku i stanowi nietypową atrakcję turystyczną.

Burze często pojawiają się również nad Ameryką w miesiącach letnich, a dokładniej w zachodnim obszarze Stanów Zjednoczonych.

Niektóre części Florydy odnotowują najbardziej burzowe dni w całych Stanach Zjednoczonych. Na Florydzie nierzadko jest zaobserwować więcej niż jedną burzę.

Równie silne burze, ale nawiedzające Polskę miały miejsce XXI wieku. Jedną z nich była burza obejmująca największe zniszczenia w Puszczy Piskiej 2002 roku, wyładowania styczniowe na terenie Polski, Niemiec i Czech w 2007 oraz chociażby innego dnia tego samego roku. Wtedy z superkomórki burzowej niedaleko Częstochowy powstało niszczycielskie tornado.

Cyklon tropikalny (Amphan) powstały na terenie Bangladeszu zmierzał do Zatoki Bengalskiej 2020 roku. Nazwano go jedną z najbardziej niebezpiecznych burz w tym miejscu. Pole zachmurzenia, które odnotowano wynosiło 2800 kilometrów.

Również niebezpieczną burzą okazała się być burza derecho. Jest to szybko przemieszczająca się komórka burzowa i wiatrowa, która spowodowała liczne szkody wycenione aż na 7,5 miliarda dolarów. Jest to na wysokiej pozycji burza, która nie zawierała żadnych tornad podczas jej trwania, ani ich nie dotyczyła w żadnej z tych kwestii.

Burze w Kolorado, a raczej cała ich seria nawiedziły ten obszar w Stanach Zjednoczonych 2014 roku. Wyceniono poniesione szkody na powyżej czterech miliardów dolarów.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry