© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez – jakie są różnice?

rozwody wrocław
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Rozpad małżeństwa nie oznacza, że – w sensie prawnym – jego skutki dobiegły końca.  Do tego niezbędny jest prawomocny wyrok rozwodowy, który można uzyskać jedynie po przeprowadzeniu stosownego postępowania. Dla jego przebiegu jedną z najważniejszych kwestii jest decyzja o tym, czy sąd ma rozstrzygnąć kwestie winy za rozpad pożycia, czy też może ją pominąć w swoim wyroku. Którą z opcji wybrać? Bez odpowiedzi na to pytanie nie sposób właściwie zaplanować rozwodu.

Za rozpad małżeństwa zawsze ktoś odpowiada

Wiadomo, że za rozpad małżeństwa zawsze ktoś odpowiada. Otwartym pytaniem pozostaje zaś, czy taka odpowiedzialność spoczywa tylko na jednym z małżonków, czy też na obojgu z nich. W tym drugim przypadku dochodzi do tego jeszcze wątpliwość dotycząca stopnia winy każdego z małżonków. Zgodnie z prawem sąd, do którego wpłynął pozew rozwodowy, zawsze ma obowiązek orzec w kwestii winy. Jednak – co podkreśla kancelaria adwokacka zajmująca się we Wrocławiu sprawami rozwodowymi – może z orzekania o winie zrezygnować, gdy każdy z małżonków wyrazi na to zgodę.

Mówiąc inaczej regułą jest, że sąd orzeknie w wyroku rozwodowym, który z małżonków ponosi winę za trwały i zupełny rozkład pożycia. Jednak sąd nie będzie zajmował się kwestią winy wówczas, gdy obydwoje z rozwodzących się małżonków wyrażą na to zgodę. To z kolei znacząco skraca czas potrzebny na uzyskanie wyroku rozwodowego, pozwalając szybko zakończyć małżeństwo.

Czy warto się spieszyć?

Rzeczywiście najczęstsza różnica pomiędzy rozwodem z orzekaniem o winie, a bez orzekania sprowadza się do czasu trwania postępowania. W końcu rozstrzygnięcie kwestii winy wymaga przedstawienia dowodów – chociażby przesłuchania świadków, zapoznania się z nagraniami, czy kopią korespondencji. Na to potrzeba często nawet kilkunastu miesięcy. Natomiast rozwód bez orzekania o winie może zamknąć się w ciągu jednej rozprawy – nawet po kilku tygodniach od złożenia pozwu w sądzie. Z drugiej strony to, który z małżonków jest winny rozpadu małżeństwa, może okazać się istotne np. przy podziale majątku wspólnego bądź żądania alimentów. Dlatego rezygnując z rozstrzygnięcia o winie, trzeba się dobrze zastanowić.

Jak wyjaśnia prawnik obsługujący rozwody Wrocław, najczęściej małżonkowie zgadzają się na pomięcie kwestii winy w wyroku rozwodowym, gdy rozstają się w zgodzie. Chyba każda kancelaria adwokacka może potwierdzić, że w takich okolicznościach małżonkom zależy na szybkim zakończeniu małżeństwa, a jednocześnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wszelkie sporne kwestie będą oni w stanie rozwiązać samodzielnie. Wówczas orzeczenie o winie nie jest im do niczego potrzebne. Jednak zawsze przed podjęciem decyzji w tym zakresie, warto skonsultować się z prawnikiem zajmującym się na co dzień sprawami rozwodowymi - i to najlepiej od wielu lat.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry