© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak przygotować się do pierwszej sprawy rozwodowej?

sprawa rozwodowa
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Rozwód trudno zaliczyć do przyjemności – zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę, że jest on wynikiem rozpadu związku, co z kolei wiąże się z licznymi stresami. Dlatego tym bardziej warto solidnie przygotować się do rozwodu, a zwłaszcza do pierwszej sprawy, która niekiedy dla rozwodzących się małżonków stanowi pierwszy kontakt z sądem. O czym więc należy pamiętać udając się na termin rozprawy, która rozpocznie sprawę rozwodową?

Warszawa rozwody – o czym należy pamiętać przed rozwodem?

Przygotowując się do rozwodu – Warszawa rozwody zawsze kładzie duży nacisk na odpowiednie zaznajomienie klientów z realiami tego rodzaju spraw – zawsze należy pamiętać o pewnych podstawowych kwestiach. Przebieg rozwodu zależy od tego czy małżonkowie chcą orzekać o winie za rozpad pożycia, czy też zdecydowali się na przeprowadzenie sprawy bez takiego orzekania.

W pierwszym przypadku należy przygotować się na długi proces, z przesłuchaniami świadków i przeprowadzaniem różnego rodzaju innych dowodów. Nie ma wątpliwości, że zdecydowanie utrudnia to całe przedsięwzięcie i czyni je dużo bardziej stresującym. Natomiast rozwód bez orzekania o winie często pozwala na zamknięcie całej sprawy już po jednej rozprawie. Z drugiej jednak strony podejmując decyzję w tym zakresie trzeba wziąć pod uwagę szereg różnych okoliczności – w tym przede wszystkim fakt, że orzeczenie o winie może okazać się przydatne dla tego z małżonków, który nie przyczynił się do rozpadu związku.

Trzeba być gotowym na wszystkie ewentualności

Bez względu jednak na to, czy rozwód ma toczy się z orzekaniem o winie czy też bez takiego orzekania, udając się do sądu trzeba być przygotowanym na wszelkie ewentualności. W końcu nawet, gdy małżonkowie doszli do porozumienia i np. zdecydowali się na brak orzekania o winie, zawsze mają prawo zmienić zdanie. Dlatego udając się na pierwszą sprawę rozwodową warto przemyśleć strategię także na wypadek potoczenia się spraw nie po naszej myśli.

Oczywiście zawsze należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości. Jeżeli w pozwie rozwodowym lub w odpowiedzi na niego powołaliśmy świadków i otrzymali oni wezwanie do stawiennictwa już na pierwszej rozprawie, warto dopilnować aby dotarli oni na czas do sądu. Dzięki temu możemy liczyć na szybsze zakończenie całego postępowania. Ponadto dobrze już na pierwszą rozprawę sporządzić sobie notatki z przynajmniej najważniejszymi pytaniami do świadków strony przeciwnej.

Przed pierwszą sprawą rozwodową – co potwierdza Warszawa rozwody – niezwykle istotne może okazać się wyciszenie emocji. Sąd z pewnością nie pozwoli na ich zbyt ekspresyjne wyrażanie, a już zwłaszcza na jakiekolwiek zniewagi. Poza tym emocje bywają złym doradcą. Zwłaszcza, że w sprawach rozwodowych – przede wszystkim wówczas, gdy nie ma właściwie żadnych szans na uratowanie związku – liczy się przede wszystkim chłodna kalkulacja, pozwalająca precyzyjnie określić cel i środki do jego osiągnięcia. Zbyt duże emocje mogą znacząco utrudnić ten proces.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry