Dla statystycznego Kowalskiego terminologia używana na co dzień przez prawników jest zawiła, skomplikowana i mało zrozumiała, ale jeszcze większą dezorientację budzi w osobach niezwiązanych z palestrą nazewnictwo przedstawicieli zawodów prawniczych. W Polsce zamienne stosowanie określeń odmiennych od siebie zawodów jest powszechne nie tylko w potocznych rozmowach, ale również w przekazach medialnych, co dodatkowo zwiększa zamieszanie wokół prawidłowych tytułów poszczególnych przedstawicieli zawodu prawnego – szczególnie w przypadku takich tytułów, jak mecenas, adwokat i radca prawny. O wyjaśnienie, czym się różni adwokat od mecenasa poprosiliśmy przedstawicieli Kancelarii Adwokackiej adwokata Wiktora Pieleckiego z Lublina, świadczącej kompleksowe porady prawne we wszystkich dziedzinach prawa głównych specjalizacj
Formalnie rzecz biorąc tytuł adwokata może uzyskać osoba, która najpierw ukończyła pięcioletnie studia prawnicze, po których odbyła trwającą 3 lata aplikację adwokacką prowadzoną przez odpowiedni samorząd zawodowy. Co ważne, samo ukończenie aplikacji nie wystarcza, aby zostać adwokatem: potrzebne jest również pozytywne zaliczenie końcowego egzaminu zawodowego, który jest przeprowadzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dopiero wtedy dana osoba zostaje wpisana na listę adwokatów i może korzystać z tego tytułu w swojej praktyce zawodowej.
Warto przy tej okazji dodać, że w przypadku radcy prawnego droga do uzyskania tytułu zawodowego jest niemal identyczna – jedyna różnica polega na tym, że aplikację radcowską prowadzi inny samorząd zawodowy, a po zakończeniu aplikacji osoba zostaje wpisana na listę radców prawnych.
Określenie „mecenas” w stosunku do osób wykonujących jeden z zawodów prawniczych jest używane wyłącznie w Polsce – w innych krajach nie spotyka się go w takim zastosowaniu. Tytuł ten jest wyłącznie zwyczajowy i nie notuje się go w żadnym z aktów prawnych obowiązujących aktualnie w Polsce. Oznacza to, że w przeciwieństwie do tytułów „adwokat” oraz „radca prawny” określenie „mecenas” nie podlega jakiejkolwiek ochronie prawnej. Fakt ten znalazł nawet odzwierciedlenie w istniejącym orzecznictwie.
Z powyższego wynika zatem wyraźnie, jaka jest różnica pomiędzy adwokatem a mecenasem:
„adwokat” to tytuł zawodowy (podobnie jak „radca prawny”), natomiast „mecenas” jest określeniem o charakterze wyłącznie grzecznościowym i niemającym żadnego umocowania prawnego. Skąd zatem takie problemy w funkcjonującym nazewnictwie?
Aby na to pytanie choć po części odpowiedzieć, trzeba cofnąć się do roku 2007, do tego roku bowiem zakresy kompetencji adwokatów i radców prawnych dość istotnie się różniły. Przed 2007 rokiem żaden radca prawny nie mógł reprezentować swoich klientów przed sądem w sprawach rodzinnych ani występować jako obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych. Nowelizacja z 2007 roku wprowadziła do polskiego porządku prawnego możliwość występowania przed sądem w sprawach rodzinnych dla radców prawnych, a w 2015 roku doszło do dalszych ujednoliceń zakresu obowiązków między adwokatami a radcami prawnymi. Od 1 lipca 2015 r. ci drudzy mogą także być obrońcami w sprawach karnych i karnoskarbowych, jeśli nie pozostają w stosunku pracy (nie dotyczy to pracowników dydaktycznych).
Przed wspomnianym zrównaniem zakresu obowiązków adwokatów i radców prawnych tradycyjnie przyjmowano, że tytułem „mecenas” zwracano się przede wszystkim do adwokatów jako prawników mogących reprezentować swojego mocodawcę przed sądem w każdym rodzaju spraw.
Pomimo podejmowanych prób zawężenia kręgu znaczeniowego określenia „mecenas” wyłącznie do radców prawnych i adwokatów, obecnie grzecznościowy zwrot „Panie Mecenasie” lub „Pani Mecenas” stosuje się nie tylko wobec adwokatów, radców prawnych oraz aplikantów adwokackich i radcowskich, ale również w odniesieniu do innych przedstawicieli zawodów prawniczych. Coraz częściej „mecenasem” określani są więc doradcy podatkowi, rzecznicy patentowi, radcowie Prokuratorii Generalnej RP, a także ogólnie legislatorzy w toku prac legislacyjnych.
© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone
Home | O nas | Reklama | Polityka prywatności | Kontakt