© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


O czym pamiętać podczas czyszczenia hal produkcyjnych?

czyszczenie hal produkcyjnych
 |  Redakcja  |  Informacje prasowe

Sprzątanie hal produkcyjnych jest zadaniem, którego nie można bagatelizować. To jeden z istotnych elementów działania każdego przedsiębiorstwa. Od tego, w jaki sposób zostanie przeprowadzone, zależy powodzenie całego procesu produkcyjnego. Trzeba też wziąć pod uwagę przeznaczenie danej hali produkcyjnej i dopasować do niej odpowiednią metodę czyszczenia. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o czyszczeniu hal produkcyjnych.

Dlaczego zachowanie czystości w halach produkcyjnych jest tak ważne?

W wielu branżach po zakończonym procesie technologicznym przychodzi czas na usunięcie zabrudzeń, takich jak pyły, smary czy tłuszcze. Maszyny i urządzenia biorące udział w produkcji wymagają dokładnego oczyszczenia. Pominięcie tego etapu może spowodować, że urządzenia będące na wyposażeniu hali po pewnym czasie staną się mniej wydajne i bardziej awaryjne. Również przepisy prawa zobowiązują właścicieli przedsiębiorstw do utrzymywania porządku i higieny na najwyższym poziomie. Nie można też zapominać o zdrowiu i bezpieczeństwie pracowników. Wykonywanie przez nich obowiązków będzie efektywniejsze w czystym otoczeniu. Dlatego należy profesjonalnie podejść do tematu, jakim jest czyszczenie hal produkcyjnych.

Jak czyścić hale produkcyjne? - metody czyszczenia

Sprzątanie hal produkcyjnych może odbywać się na sucho lub na mokro i jest to najogólniejszy podział metod czyszczenia. Każda z nich wymaga użycia innego rodzaju maszyny czyszczącej. Trzeba pamiętać o tym, że hale produkcyjne to zazwyczaj spore powierzchnie. Posprzątanie ich w tradycyjny sposób jest czasochłonne, a bardzo często niemożliwe. Ze względu na specyfikę pracy potrzebne są tutaj profesjonalne środki czystości i urządzenia, które przyspieszą sprzątanie. Do tych najpopularniejszych czynności związanych ze sprzątaniem należy zamiatanie, szczotkowanie, pianowanie, czyszczenie wodą pod ciśnieniem, czy z wykorzystaniem suchej piany. Natomiast, jeżeli chodzi o maszyny, to w halach produkcyjnych znajdują zastosowanie zamiatarki (można je wykorzystać w hali, jak i poza nią) i odkurzacze przemysłowe (pracują na sucho i na mokro, a także potrafią separować ciecze). W halach produkcyjnych znajdują zastosowanie także szorowarki i maszyny bazujące na parze wodnej, której zaletą jest to, że może dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i je oczyścić.

Komu zlecić sprzątanie hal produkcyjnych?

Zakup profesjonalnych maszyn czyszczących i środków może być wydatkiem, na który dane przedsiębiorstwo nie chce się decydować. Alternatywą będzie zlecenie czyszczenia profesjonalnej firmie sprzątającej, która ma już doświadczenie. Należy wybrać taką firmę, która będzie w stanie dostarczyć usługę pod daną działalność hali. Ważne jest to, aby do konkretnego wyposażenia hali dobrać odpowiednie metody czyszczenia. Warto porozmawiać z przedstawicielem firmy sprzątającej i dowiedzieć się, czy zespół posiada odpowiednie kwalifikacje i maszyny czyszczące. Firma sprzątająca powinna być też elastyczna i dostosować się do trybu pracy przedsiębiorstwa. Zazwyczaj oznacza to, że ekipa odpowiedzialna za czyszczenie będzie musiała pracować w porach nocnych, gdy w hali nie ma pracowników produkcyjnych.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry