© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Hotele bez dzieci - fanaberia czy przyszłość branży?

Hotel bez dzieci
 |  Redakcja  |  Informacje prasowe

Jeszcze jakiś czas temu ich nie było, ale wraz ze zachodzącymi zmianami najpierw zaczęły pojawiać się za granicą, a chwilę później także w Polsce.

Kontrowersyjny temat: hotele tylko dla dorosłych, bez dzieci. Jedni uważają je za niepotrzebny wymysł i są oburzeni pomysłem, inni zaś uznają go za doskonałe rozwiązanie. Skąd tyle wrzawy wokół tematu? Dlaczego wzbudza tyle emocji? 

Nowy rodzaj wypoczynku 

W Polsce hotele dla dorosłych wciąż są nowością i nie znajdziemy zbyt wielu tego typu obiektów na terenie naszego kraju. W państwach pokroju Grecji czy Chorwacji nie jest to taka rzadkość i nie dziwi fakt, że miejsca tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem. Kurorty są różne - niektóre z nich skierowane są dla dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. czy 14. roku życia, inne zaś przyjmują osoby powyżej 18. roku życia, a w niektórych nawet są zasady, które nie przyjmują gości, którzy nie ukończyli 21 lub nawet 25 lat! Tak wygląda sytuacja za granicą, w Polsce prezentuje się to nieco inaczej. W większości hoteli dla dorosłych może wypoczywać młodzież, różni się natomiast granica wieku - niektórzy zezwalają na pobyt osobom powyżej 12, inni 14, a jeszcze inni 15 lat. 

hotele dla dorosłych

Dlaczego jednak powstały takie miejsca? Najogólniej rzecz ujmując, właściciele obiektów hotelowych sprecyzowali po prostu swój target i stworzyli ofertę dostosowaną do potrzeb Gościa. W całym kraju znajdziemy mnóstwo mniejszych i większych obiektów rodzinnych, które kierują swoją ofertę do rodzin z dziećmi. W takich miejscach na najmłodszych czekają różne atrakcje, od gier i placów zabaw, poprzez specjalne sale zabaw, na wykwalifikowanych animatorach i imprezach tematycznych skończywszy. Szeroka gama aktywności dla dzieci jest kusząca dla rodzin z maluchami, które chcą wypocząć podczas wakacji i świetnie się bawić. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że goście, którzy podróżują bez dzieci, mogą nie czuć się w takich miejscach komfortowo. Niekoniecznie chodzi o singli czy pary bez optomstwa, ale również o rodziców, którym marzy się wypoczynek bez ich pociech. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci potrafią być głośne, czasami są niesforne - jest to zupełnie naturalne. Zdarzają się jednak sytuację, w których zachodzanie malucha może wpłynąć na komfort i satysfakcję z pobytu obcych gości hotelowych. Przykład? Romantyczna kolacja przy świecach w restauracji, podczas której zakochani, zamiast magicznego klimatu, doświadczają skarg i narzekań marudnego i sennego malca. Albo sytuacja, w której marzymy o tym, by wyspać się w wygodnym hotelowym łóżku, ale zza ściany od godziny 7 rano dobiegają nas odgłosy dziecięcych zabaw. Takie sytuacje potrafią uprzykrzyć nam zadowolenie z wakacji. I choć w wielu ludzi machnie na to ręką i puści w niepamięć takie niedogodności, są też tacy, którzy woleliby nie narażać się na wspomniane wrażenia. To właśnie dla takich osób powstają hotele tylko dla dorosłych, w których wypoczywać można tylko bez dzieci. 

Inny styl podróżowania

Nie podlega wątpliwości, że dorośli podróżujący bez dzieci mają zupełnie inne potrzeby niż ci, którzy z dziećmi podróżują. Dotyczy to wielu aspektów - od infrastruktury obiektu, poprzez jego wyposażenie, przeszkolenie personelu, menu restauracyjne czy dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem animatorów. Hotel bez dzieci posiada za to inne rozwiązania, które są skierowane do gości, a których nie znajdziemy wszędzie - mogą to być happy hours w hotelowym barze, dłuższa doba hotelowa, luksusowe spa dla dorosłych, atrakcje typu golf lub ścianka wspinaczkowa, a nawet mini-kasyno. Przede wszystkim jednak, co dla wielu osób odgrywa kluczową rolę, mamy gwarancję tego, że w hotelu nie spotkamy maluchów. Są osoby, dla których będzie to najważniejszym wyznacznikiem podczas wyboru obiektu. W dużej mierze do tej grupy osób należą… rodzice, dla których spędzenie czasu tylko we dwoje jest niezwykle ważne i czasami ciężko wykonalne. Kiedy uda im się wyrwać na romantyczny weekend tylko we dwoje, często chcą wybrać miejsca, w którym pobytu nie zakłóci im tupot małych stóp na korytarzu. Hotele dla dorosłych nad morzem, choć nie jest ich wiele, przeżywają często prawdziwe obłożenie w szczycie sezonu, a chętnych jest jeszcze więcej - kiedy dookoła królują śmiechy malców i ich dokazywanie, strefa adults only wydaje się być dla wielu kuszącą alternatywą. 

hotele oraz Spa

Podsumowując - czy hotele oraz Spa tylko dla dorosłych to jedynie wymysł i mrzonka w naszym kraju? Nie. Choć są grupy, które uważają je za zbędny byt lub nawet ugodzenie w czyjeś wartości, miejsca takie nie są niczym złym, są po prostu skrojone pod inny target gości. Warto zaznaczyć, że na przestrzeni kilku lat, w których hotele bez dzieci zaczęły się pojawiać, ich zainteresowanie nieustannie wzrasta i kolejne obiekty postanawiają przyjąć taką politykę. W perspektywie kilku lat miejsca takie nie będą nikogo zaskakiwać, podobnie jak jest to w innych krajach Europy a nawet świata. Zwróćmy też uwagę na to, że powstawanie takich miejsc jest po prostu dodatkową opcją do wyboru - tak samo, jak dodanie w menu potraw wegańskich czy wegetariańskich, tak samo hotele tylko dla dorosłych są po prostu inną opcją dla osób o odmiennych preferencjach.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry