© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Praktyczne informacje o śrubach i nakrętkach trapezowych

śruby i nakrętki
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Śruby trapezowe to mechanizmy obrotowe, w których zastosowano gwint o zarysie trapezowym. Technologia ta stosowana jest w mechanizmach przenoszących duże obciążenia w obu kierunkach oraz w urządzeniach pracujących rzadko i osiągających małe prędkości obrotowe.

Materiały, z których wykonywane są śruby trapezowe, to między innymi stal węglowa C45 i stal nierdzewna A2. Śruby trapezowe nierdzewne charakteryzują się dużą twardością i optymalną chropowatością powierzchni bocznej gwintu. Należy zawsze zwracać uwagę na materiał, z którego wykonane są śruby, ponieważ od tego zależy ich właściwa praca. Dzięki procesowi walcowania, któremu poddaje się śruby, można otrzymać bardzo niski współczynnik tarcia. Śruby trapezowe mogą pracować do maksymalnej prędkości obrotowej 300 obrotów na minutę.

Nakrętki trapezowe to uniwersalne mechanizmy, które, w zależności od wybranego rodzaju, możemy zastosować do różnych napędów. Nakrętki trapezowe okrągłe nadają się do zastosowania w napędach osiągających małe i średnie prędkości, a nakrętki z kołnierzem stosuje się w mechanizmach ruchomych pracujących nieprzerwanie. Nakrętek trapezowych sześciokątnych z kolei używa się do mocowania, zmiany pozycji w napędach ręcznych lub zaciskania.

Nie nadają się one do intensywnej pracy, gdyż stal w kontakcie ze stalą ma tendencję do szybkiego zacierania. Bezluzowość uzyskać możemy poprzez zastosowanie dzielonej nakrętki lub dwóch nakrętek przeciwsobnych.

Warto zwrócić uwagę na sposób wykonania nakrętki trapezowej. Najskuteczniejszą i najlepszą metodą okazuje się w tym przypadku walcowanie. Technologia ta ma wiele zalet. Po pierwsze, nie dochodzi do uszkodzeń pracujących włókien śruby, co zdecydowanie zwiększa żywotność mechanizmu przy większych obciążeniach. Gwint walcowany ma również wyjątkowo gładką powierzchnię, o bardzo dobrych właściwościach antykorozyjnych i ślizgowych.

Śruby trapezowe w połączeniu z nakrętkami trapezowymi pozwalają na uzyskanie optymalnego działania o najwyższej płynności. Kolejną, bardzo istotną ich zaletą jest praca znacznie cichsza w porównaniu ze śrubami wyprodukowanymi na obrabiarce. W przypadku śrub trapezowych należy również zwrócić uwagę na ich prostoliniowość, która pozwala na pracę z obciążeniem nieustannie skupionym na osi, jak również odpowiedni rozkład nacisku na miejsce kontaktu śruby trapezowej i nakrętki. W rezultacie zastosowania takiego rozwiązania uzyskujemy prawidłowy obrót przemieszczania i płynny ruch.

Po więcej informacji o śrubach i nakrętkach trapezowych zapraszamy na stronę www.srubytrapezowe.pl.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry