Tkaniny na odzież roboczą - jakie warto wybrać?

29 lipiec 2020

Zadaniem odzieży służbowej jest ochrona pracownika i jego prywatnego odzienia przed czynnikami szkodliwymi występującymi w jego miejscu pracy. Do czynników tych zaliczyć można ryzyko uszkodzenia mechanicznego, zabrudzenia, ekspozycję na wysoką lub niską temperaturę. Aby odzież mogła jednak pełnić swą rolę, powinna być uszyta z odpowiednich materiałów. Jakich?

Odzież robocza i odzież ochronna - czym się różnią? 

Odzież robocza jest jednym ze środków ochrony osobistej i podzielona została na trzy kategorie:

  • I - obejmuje taką odzież, która chroni pracownika przed niewielkim zagrożeniem. Zaliczyć można do niej fartuchy czy mundurki pracowników służby zdrowia, odzież reklamową lub kurtki chroniące przed chłodem. Właśnie ta kategoria nosi nazwę “odzieży roboczej”;
  • II - chroni przed czynnikami stanowiącymi średnie zagrożenie dla pracownika, na przykład przed poparzeniami. Ta kategoria odzieży nazywana jest ochronną i podlega certyfikacji przez jednostkę zewnętrzną zgodnie z normami BHP;
  • III - zabezpiecza pracownika przed zagrożeniami, które mogłyby spowodować ciężki uszczerbek na jego zdrowiu lub nawet zagrozić jego życiu. Ten rodzaj odzieży ochronnej także musi posiadać stosowny certyfikat, odnawiany nie rzadziej niż co 5 lat.

Czym powinna charakteryzować się odzież robocza?

Zgodnie z powyższą definicją, odzieżą roboczą są: koszulki, spodnie, bluzy, fartuchy, kombinezony, kurtki, płaszcze, nakrycia głowy. Do kategorii tej zaliczymy także wszelkiego rodzaju odzież jednorazową oraz zawodową, czyli właściwą przedstawicielom konkretnych profesji - lekarzom, pielęgniarkom, kucharzom czy kelnerom. Aby móc spełniać przeznaczoną jej rolę, chronić ciało pracownika przed wpływem czynników atmosferycznych oraz jego odzież prywatną przed zabrudzeniem i zniszczeniem, powinna mieć ona określone cechy.

Pierwszym z wymagań, jakie stawia się przed tym rodzajem odzienia, jest wysoka jakość zastosowanych do jej uszycia materiałów oraz wykonania. Tkaniny powinny być wytrzymałe i wygodne w użytkowaniu, zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, wchłaniać pot oraz utrzymywać lub przepuszczać ciepło. Obecnie, dzięki nowoczesnym zdobyczom technologicznym, zakup ubrania roboczego spełniającego wszystkie te wymagania nie nastręcza żadnych trudności.

odziez robocza

Jakie tkaniny na odzież roboczą warto wybierać?

Tkaniny na ubrania robocze, które są obecnie najczęściej stosowane, to bawełna, polar, płótno, flanela oraz mieszanki bawełny z poliestrem lub poliamidem. O ich przydatności decyduje ich trwałość, odporność na czynniki zewnętrzne i wygoda użytkowania.

Tym, na co zwraca się szczególną uwagę, jest trwałość i wytrzymałość tkanin. Odzież uszyta z dobrej jakościowo bawełny będzie służyła pracownikowi przez długi czas. Jest łatwa w utrzymaniu w czystości i dobrze poddaje się prasowaniu. Jest przyjemna w dotyku i przewiewna, dobrze wchłania pot. Dlatego też często stosuje się ją jako materiał na koszulki i koszule, spodnie, fartuchy i kombinezony.

Flanela i polar również mają bardzo dobre właściwości użytkowe. Są ciepłe i miękkie, a więc stosowane do szycia tych części garderoby, które mają bezpośredni kontakt ze skórą człowieka. Flanela doskonale nadaje się na koszule, natomiast polar stanowi idealną podszewkę do kurtek i płaszczy, spodni i kombinezonów.

Płótno z kolei często bywa wykorzystywane do uszycia nakryć głowy pracowników gastronomii, cukierniach, masarniach, zakładach przetwórstwa i farmacji. Doskonale rozpoznawalne furażerki są wygodne i lekkie, bardzo dobrze wchłaniają pot i są odporne na zabrudzenia oraz zniszczenie.

Warto wspomnieć także o mieszankach bawełny z włóknami poliestrowymi lub poliamidowymi. Są to tak zwane materiały nowej generacji, które stanowią połączenie zalet wszystkich rodzajów włókien, z których zostały zrobione. Odznaczają się podwyższoną wytrzymałością na zabrudzenie i zniszczenie, ale zachowują właściwą dla bawełny przewiewność. Są przyjemne w dotyku, lekkie i bardzo dobrze wchłaniają pot. Łatwo usunąć z nich zabrudzenia, a prasowanie nie nastręcza żadnych trudności.

Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając tkaniny na ubrania robocze?

Poza rodzajem tkaniny warto wziąć pod uwagę także jej gramaturę, czyli ciężar jednego metra kwadratowego tkaniny wyrażany w gramach. Parametr ten ma znaczący wpływ na wytrzymałość materiału oraz na jego właściwości termoizolacyjne. Na odzież używaną w ogrzewanych pomieszczeniach oraz noszoną w okresie wiosenno - letnim można wybierać materiały o niższej gramaturze, czyli 120 - 150 g/m2. Natomiast dla pracowników zakładów przetwórstwa, masarni czy pracowników fizycznych wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz w okresie jesienno - zimowym, warto kupić odzież z tkanin o wyższej gramaturze.

Stosowane obecnie tkaniny na odzież roboczą zapewniają pracownikom maksimum komfortu, chronią ich ciała i odzież przed zniszczeniem, a dodatkowo mają doskonałe walory estetyczne. Jeśli wiesz jak wybrać konkretną tkaninę, zrobiona z niej odzież będzie nie tylko wygodna, ale także trwała.

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt