© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wycofanie papierosów mentolowych. Co pozostało palaczom?

Wycofanie papierosów mentolowych
 |  Redakcja  |  Informacje prasowe

Zakaz mentoli, który wszedł w życie w 2020 roku, nie pozostawił palaczy bez alternatywy. Wiele osób jednak o tym nie wie.

Zakaz mentoli, który wszedł w życie w maju 2020 roku, sprawił, że ze sklepów zniknęły papierosy mentolowe, papierosy klikane i inne aromatyzowane wyroby tytoniowe. Znaleźć można jednak alternatywę, która - w związku z zakazem informowania o sprzedaży wyrobów tytoniowych w punktach sprzedaży z 2017 roku – nieco komplikuje sytuację.

Wycofanie papierosów mentolowych 2020

Od 20 maja 2020 roku nie kupimy już w Polsce, ani w żadnym innym kraju Unii Europejskiej, papierosów mentolowych czy z tak zwanym klikiem (kapsułką z aromatem umieszczoną w papierosowym filtrze). Ze sprzedaży zniknęły także takie wyroby jak aromatyzowany tytoń do samodzielnej produkcji papierosów czy aromatyzujące płyny do papierosów.

Zgodnie z unikną dyrektywą, przyjętą przez Parlament Europejski, zakazana została sprzedaż „papierosów o aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia”.

„Aromatem charakterystycznym” określony został wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu powstający w wyniku zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków np. zapachu lub smaku przypraw, ziół, owoców, słodyczy czy właśnie mentolu.

Zakaz mentoli. Jaka jest alternatywa?

Palaczy mentoli (i innych aromatyzowanych wyrobów tytoniowych), których dotychczas było w naszym kraju ok. 3-4 milionów, mają alternatywę. Niestety, z uwagi na wprowadzony w 2017 roku zakaz informowania o sprzedaży wyrobów tytoniowych w punktach sprzedaży, wielu sprzedawców ma trudności z dotarciem do klientów.

Tymczasem, w sprzedaży, oprócz tradycyjnych papierosów, pozostały także e-papierosy, podgrzewacze tytoniu oraz cygara i cygaretki mentolowe.

Podgrzewacze tytoniu i papierosy elektroniczne nie zostały objęte zakazem, ponieważ ich stosowanie nie jest tak szkodliwe dla otoczenia palaczy jak tradycyjne papierosy. W dymie wydzielanym podczas stosowania e-papierosów mniej jest substancji szkodliwych niż przy paleniu mentoli. W przypadku podgrzewaczy tytoń jest jedynie podgrzewany a nie spalany przez co dym w ogóle nie powstaje.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry