© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Papier i makulatura – niezwykłe wykorzystanie zwykłego materiału

Papier i makulatura
 |  Redakcja  |  Informacje prasowe

Tony papiery są codziennie produkowane na całym świecie, a ogromne ilości makulatury wyrzucane. Jest to jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów.

Stosunkowo prosty w produkcji, znany od tysiącleci, wytwarzany z naturalnych substancji – znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle wydawniczym, ale nawet przy produkcji materiałów higienicznych, a ostatnio został użyty również do… budowy kasków ochronnych.

Dlaczego warto wykorzystywać makulaturę?

Nowa książka pachnie świeżo zadrukowanym papierem. Ten zaś – biały i lśniący – nadaje się do zapisywania na nim ważnych informacji, produkowania opakowań, drukowania znaczków. Istnieje dla niego bardzo wiele zastosowań. Ostatnio znaleziono jeszcze jedno – EcoHelmet to papierowy kask rowerowy, którego projekt otrzymał w roku 2016 nagrodę James Dyson Award. Niemniej jednak każdy papier prędzej czy później zamienia się w makulaturę. Przemiana nowego produktu nadającego się do różnorakiego wykorzystania w starą pulpę musi w pewnym momencie nastąpić. Wtedy producent (oraz my – zwykli ludzie) możemy pójść jedną spośród dwóch dróg. Albo do papierni wyślemy ścięte drzewa, albo… zużytą makulaturę! Ponowne wykorzystanie (inaczej: recykling) makulatury pozwala wyprodukować papier wciąż dobrej jakości, na którym z powodzeniem można drukować, pisać, rysować, a także używać go do wielu innych rzeczy. Najczęstsze zastosowania dla materiałów uzyskanych z surowców wtórnych to papier gazetowy, toaletowy czy też pakowy. Mamy więc wybór: albo do produkcji materiałów o niższej jakości będziemy wykorzystywać ścięte drzewa, albo makulaturę. Wybór wydaje się prosty, prawda?

Wady i zalety recyklingu makulatury

Co oczywiste, makulatura nie jest idealnym półproduktem. W procesie jej obróbki włókna w niej się znajdujące stają się coraz krótsze. W efekcie końcowy produkt jest coraz słabszej jakości i nadaje się do coraz mniejszej liczby zastosowań. Cykl życia papieru oraz powstającej z niego makulatury jest stosunkowo krótki – obrabiać ją można od 3 do 5 razy. Za każdym razem zostaje wykorzystana do wytwarzania przedmiotów o coraz słabszej jakości. Szacuje się, że jedna osoba zużywa rocznie około 60 kg makulatury, ale bardzo niewiele z niej odzyskuje i przeznacza do ponownego przerobu. To błąd – recykling makulatury to nie tylko mniej drzew, ale i mniejsze zużycie ropy, energii, czystsze powietrze czy zmniejszenie ilości ścieków produkcyjnych. Jakby tego mało, jej obróbka oznacza też mniejszą liczbę składowisk śmieci!

Ponowne (oraz wielokrotne) wykorzystanie makulatury leży w naszym dobrze pojmowanym interesie. Oznacza nie tylko oszczędność i zyski dla gospodarki, ale i pozwala lepiej zadbać o środowisko. Dla zwykłych ludzi wykorzystanie makulatury może zagwarantować więcej zieleni w przyszłości oraz lepsze środowiska życia. Wystarczy tylko segregować śmieci i działać na rzecz ekologii – choćby tylko we własnym, niewielkim zakresie i w swoim gospodarstwie domowym! Jako właściciel firmy, również możesz poczynić pewne kroki. Istnieje wiele profesjonalnych firm, które zajmują się skupem makulatury. Można więc połączyć przyjemne z pożytecznym. Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.sawo-recykling.pl/skup_makulatury.html.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry