© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego warto dbać o prawidłowe oświetlenie w miejscu pracy

pomiary oświetlenia  na stanowisku pracy
 |  Redakcja  |  Informacje prasowe

Światło jest niezbędne nie tylko do zachowania dobrego samopoczucia, ale również po prostu do życia. Przebywanie w zbyt ciemnym, lub odwrotnie – zbyt mocno oświetlonych pomieszczeniach może powodować szereg negatywnych skutków zdrowotnych, w tym również psychicznych. Jak można sprawdzić, czy oświetlenie w miejscu pracy jest naprawdę dobre? Wbrew pozorom nie wystarczy dopasowanie mocy żarówek… W tym celu konieczne będzie przeprowadzenie profesjonalnego audytu, którego wynik może pomóc poprawić wydajność, zaangażowanie i dobre samopoczucie pracowników i dzieci przebywających w placówkach edukacyjnych i wychowawczych.

Czemu warto dbać o prawidłowe oświetlenie również poza domem?

Dopasowanie idealnego oświetlenia jest istotnym elementem nie tylko podczas urządzania domu. Większość osób przebywa zdecydowanie dłuższą część dnia poza domem – dzieci są zwykle w przedszkolu i szkole, a osoby dorosłe w pracy. Średni, etatowy czas pracy to przynajmniej 8 godzin. Jeśli pracownik spędza większość dnia w pomieszczeniu z niedostosowanym oświetleniem może nie tylko czuć się gorzej, ale również być mniej wydany i słabiej skupiony.

Jakie skutki może przynieść długotrwałe przebywanie w źle oświetlonych pomieszczeniach?

Udowodniono, że złe oświetlenie wiąże się z szeregiem negatywnych skutków zdrowotnych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, takich jak np.:

  • zmęczenie oczu,
  • bóle głowy,
  • brak energii,
  • stres i niepokój w środowisku pracy lub nauki.

Ponieważ przeciętny człowiek większość dnia spędza w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, istnieją realne dowody na to, że brak naturalnego światła słonecznego ma niekorzystny wpływ na ciało i umysł i może powodować np. depresję. Wykazano, że szczególnie podczas pór roku, w których dni są krótsze, aż połowa pracowników biurowych, przedszkolaków i młodzieży szkolnej na co dzień zmaga się z aktywnością przy zbyt słabym sztucznym oświetleniu. Ma to niestety potwierdzony, bardzo negatywny wpływ na produktywność i samopoczucie.

Co można z tym zrobić?

Dla prewencji utrzymania zdrowia, poza dopasowaniem dobrego oświetlenia, osobom przebywającym w pomieszczeniach wystarczy zaledwie 13-15 minut ekspozycji na światło naturalne, aby uruchomić uwalnianie dobroczynnych endorfin. Dla pracodawców oznacza to, że aby zapewnić doskonałe warunki (i atmosferę) w pracy wystarczy zgoda na dłuższe przerwy z możliwością wyjścia na zewnątrz w ciągu dnia i dopasowanie właściwego oświetlenia, które nie będzie zbyt słabe, ale nie będzie również męczyć swoją intensywnością.

Istnieją normy które dokładnie precyzują minimalny poziom oświetlenia w danym pomieszczeniu, równomierność zastanego lub zastosowanego oświetlenia oraz temperaturę barwową emitowanego światła. Wszystkie powyższe dane są zbierane podczas wykonywania pomiaru oświetlenia i prezentowane w stosowanym protokole. Profesjonalne pomiary oświetlenia są jedynym sposobem aby sprawdzić czy poziom oświetlenia w danym miejscu pracy nie tylko nie będzie powodował negatywnych działań dla naszych oczu, ale także będzie zgodny z obowiązującymi w Polsce przepisami.

Wsparcie profesjonalistów od oświetlenia

Aby mieć pewność, że pomieszczenia biurowe, żłobki, przedszkola i wszystkie inne miejsca, w których w ciągu dnia przebywają ludzie były właściwie oświetlone warto wykonać specjalistyczne pomiary. Taka usługę oferuje firma Termolight, która także wykonuje pomiary oświetlenia  na stanowisku pracy. Do głównych zadań audytu należy wykonanie specjalistycznego badania oświetlenia ogólnego i awaryjnego - wszędzie tam gdzie przebywają i pracują pracownicy lub przebywają dzieci.

Spersonalizowane opcje oświetlenia pomieszczeń

Spersonalizowane opcje oświetlenia pomieszczeń, które mogą zostać zasugerowane podczas projektowania nowych pomieszczeń lub wymianie obecnego oświetlenia, mogą pomóc w tworzeniu bardziej integracyjnych środowisk pracy. Jednym z takich sposobów jest np. zastosowanie oświetlenia biodynamicznego, które zmienia się zgodnie z naturalnym poziomem światła dziennego na zewnątrz, a także indywidualnymi wymaganiami użytkownika. Sprzyja to zdrowiu, bezpieczeństwu i produktywności.

Obecnie istnieją wystarczające dowody naukowe potwierdzające, że samopoczucie w miejscu pracy można znacznie poprawić, najpierw dokładnie mierząc oświetlenie. Po uzyskaniu szczegółowej analizy, znacznie łatwiej jest zapewnić odpowiedni poziom, rodzaj i natężenie światła.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry