© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak dbać o maszynę czyszczącą?

 |  Redakcja  |  Informacje prasowe

Automatyczne urządzenia, pomagające w wyczyszczeniu nawierzchni, wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa o naprawdę różnym charakterze. Maszyny takie to przecież podstawowe wyposażenie firm sprzątających, czy osób, zajmujących się terenami publicznymi. Łatwo odnaleźć je też na wyposażeniu prywatnych zakładów, szczególnie przemysłowych i produkcyjnych. Pomimo dość szerokiego zastosowania, nie zawsze wiemy, jak obchodzić się z danym urządzeniem – jak je czyścić, naprawiać, serwisować. Oto kilka porad – od tych najprostszych, po te nieco mniej oczywiste. Mamy nadzieję, że pomoże Wam to zachować żywotność Waszej maszyny czyszczącej na jeszcze dłuższy czas.

Podstawowe zasady użytkowania

Istnieje kilka zasad, do których bezwzględnie należy się stosować, użytkując każdą z maszyn czyszczących. Przede wszystkim, nie powinniśmy ignorować instrukcji. Maszyna czyszcząca to nie jest urządzenie o poziomie skomplikowania kieszonkowej latarki. Nie wszystko zawsze będzie działać tak, że podłączasz maszynę do źródła zasilania, wciskasz włącznik i to tyle, co powinieneś wiedzieć. Podczas użytkowania i konserwacji każdej takiej maszyny można popełnić mnóstwo błędów, o których z pewnością informuje Cię producent. Wystarczy wiec odrobina chęci, aby z tymi informacjami się zapoznać.

W instrukcji powinieneś znaleźć informacje o odpowiednim czyszczeniu filtrów i zbiornika, zakładaniu filtrów, środkach czyszczących, które powinieneś używać, odpowiedniej długości szczotek, czy powierzchniach, na jakich nie należy danej maszyny stosować. Są to więc podstawy, które jednak różnią się w przypadku każdego modelu. Nie dowiesz się o tym wszystkim lepiej nigdzie indziej niż właśnie z instrukcji obsługi.

Wymiana elementów

Poszczególne elementy każdej maszyny zużywają się. Stosowanie ich ponad określoną ilość czasu lub też ponad stan, w jakim będą nadawać się do użytku, może skutkować nawet uszkodzeniem urządzenia. Ponownie o tym wszystkim powinieneś zostać poinformowany – w instrukcji oraz innych, podobnych dokumentach, które dostałeś wraz z maszyną od producenta. Nie ulega najmniejszych wątpliwości fakt, że wymieniać należy baterie. Zużywają się również szczotki, którymi czyścisz. O ile zużycie tych elementów będziesz w stanie wychwycić samodzielnie, o tyle zalecenie dotyczące wymiany padów, gum lub turbin to już ściśle indywidualna kwestia każdego urządzenia i tu już instrukcja jest niezbędna.

Serwisowanie

Niektórym może wydawać się, że stwierdzimy w tym miejscu kolejną oczywistą rzecz, lecz ten artykuł ma na celu właśnie m.in. przypomnienie o niektórych oczywistościach. Tym banalnym stwierdzeniem, które chcemy przytoczyć, jest fakt, że najlepiej serwisować dane urządzenie bezpośrednio u jego producenta lub dystrybutora. Każde naprawianie na własną rękę, w serwisach nieautoryzowanych może się skończyć źle, nawet jeśli będzie nieść ze sobą mniejsze koszty. Nie uzyskujecie żadnej realnej gwarancji na naprawę danego urządzenia. W wypadku, gdy jednak zdecydujecie się kiedyś serwisować maszynę u producenta, może się przez to okazać dodatkowo, że usterka powstała z Waszej winy, a poprzednia, nieautoryzowana naprawa jedynie podniesie koszty tej kolejnej, właściwej. Producenci solidnych i najbardziej znanych na rynku maszyn oferują w tych czasach już zaawansowaną opiekę posprzedażową, a nawet pogwarancyjną. Dlaczego więc z tego nie skorzystać i ponosić niepotrzebne ryzyko?

Częstą przyczyną usterek maszyn, w tym także maszyn czyszczących, jest brawura w ich użytkowaniu oraz ignorowanie zaleceń producenta lub po prostu brak wiedzy o nich. Jak widać, z pewnością uzupełnienie tej wiedzy Wam nie zaszkodzi, a być może wpłynie na to, że Wasz sprzęt będzie nadawał się do skutecznego używania jeszcze dłużej i intensywniej.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę szczotki-techniczne.net, specjalizującą się w regeneracji szczotek technicznych.
BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry