© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zabezpieczanie portów lotniczych

 |  Redakcja  |  Informacje prasowe

Korzystanie z transportu lotniczego od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Jest to jeden z najchętniej wybieranych środków transportu przez osoby podróżujące. Wpływ na jego niesłabnącą popularność ma fakt, że samoloty są uznawane za najszybszy i zarazem najbezpieczniejszy środek transportu publicznego. Dlatego też wymagają specjalnych środków, aby to bezpieczeństwo zapewnić.

Liczba wypadków lotniczych w ciągu ostatnich lat mocno zmalała, nie mówiąc już o incydentach na lotniskach – te nie zdarzają się już praktycznie w ogóle. Nie jest tak przypadkiem – wynika to z rozwiniętej technologii i nowoczesnych sposobów zarządzania systemami ochrony przez profesjonalne, wyspecjalizowane w tym firmy. W Polsce takimi systemami ochrony zajmuje się przykładowo firma Impel Security z Wrocławia.

Aby zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług oraz bezpieczeństwo swoim pasażerom, lotniska muszą jednak być odpowiednio wyposażone zarówno w infrastrukturę techniczną, jak i wykwalifikowane służby. Czym powinny się one charakteryzować?

Służby ochrony portów lotniczych
Służby dbające o porządek na lotnisku oraz bezpieczeństwo pasażerów możemy podzielić na trzy grupy:

  • Policja
  • Straż Graniczna
  • Służba Ochrony Lotniska

Obecność na lotnisku każdej z tych grup gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa osób przebywających na lotnisku oraz zapewnia natychmiastową ingerencję właściwego funkcjonariusza w razie wystąpienia zagrożenia.

Monitoring
W przypadku wszystkich obiektów publicznego użytku, z których codziennie korzystają duże grupy ludzi, niezbędnym wyposażeniem portów lotniczych jest monitoring. Musi on spełniać ściśle określone przez przepisy prawne normy oraz być rozmieszczony we wszystkich istotnych miejscach. Na lotniskach o bezpieczeństwo pasażerów dbają kamery umieszczone przy każdym wejściu do terminalu, przy punktach kontroli bezpieczeństwa, na parkingach oraz przy drogach ewakuacyjnych. Monitoring jest także regularnie rozmieszczony w poczekalniach, gdzie pasażerowie odpoczywają i oczekują na swój lot.

Wykrywacze metali
Szczególną formą zapewniającą bezpieczeństwo dla podróżujących są także bramki z wykrywaczem metali. Każda osoba przechodząca kontrolę bezpieczeństwa jest sprawdzana w specjalnej bramce pod kątem posiadania przy sobie metalowych przedmiotów o określonej masie. Takiej samej kontroli są poddawane także bagaże, zanim zostaną umieszczone w luku bagażowym samolotu. Zapewnia to bezpieczeństwo podróżujących i zapobiega ewentualnym sytuacjom zagrożenia.

Skanery prześwietlające podróżnych
Zadaniem tego typu urządzeń jest prześwietlanie ubrania danej osoby w celu wykrycia, czy ma przy sobie ukryte niebezpieczne przedmioty. Nowoczesne skanery wykorzystują do tego celu fale elektromagnetyczne lub promieniowanie Roentgena. Promieniowanie to charakteryzuje się niską częstotliwością i jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry