Charakterystyka silikonu płynnego LSR

13 wrzesień 2016

Ciekły silikon LSR, nazywany także ciekłą gumą silikonową, stosowany jest w wielu branżach. Wykorzystuje się go w przemyśle medycznym, spożywczym, elektronicznym, mechanicznym i wielu innych branżach. Mieszanka składa się z dwóch składników, a elementy, które są z niej wykonywane, formowane są wtryskowo. Czym charakteryzuje się LSR oraz jak wygląda technologia produkcji?

Technologia produkcji elementów
LSR to mieszanka składająca się z dwóch składników, z których jeden posiada inhibitor, drugi dostarczany jest z katalizatorem. Ulega wulkanizacji w wysokich temperaturach, więc nadaje się do formowania wtryskowego. Reakcja między składnikami zachodzi w temperaturze około 160-220°C i odbywa się bardzo szybko. Prędkość reakcji to mniej więcej 5s/mm. Ciekłe silikony mogą być wykorzystywane między innymi na izolatory oraz osłony kabli. Linie produkcyjne wyrobów z ciekłej gumy silikonowej składają się nie tylko z form i wtryskarek, ale również z urządzeń dozujących, rozdzielaczy zimnych kanałów oraz systemu sterowania. Produkcja odbywa się automatycznie, więc wytwarzane produkty nie wymagają już dodatkowych obróbek. Jest zatem szybka, wydajna i dodatkowo przyjazna dla środowiska, ponieważ nie powstają żadne odpady.

Charakterystyka produktów
Elementy wykonane z LSR charakteryzują się trwałością, elastycznością oraz odpornością na niskie i wysokie temperatury. Mogą spełniać zadanie izolatorów, uszczelniaczy czy amortyzatorów w naprawdę trudnych warunkach. Wykorzystuje się je nawet do uszczelniania silników samochodowych czy w budownictwie. LSR jest także sterylny, w żaden sposób nie szkodzi w czasie kontaktu z żywym organizmem, więc wykorzystywany jest w medycynie. Silikon tego typu może zachować trwałość ponad 50 lat i nie ulega dużemu odkształceniu nawet po wielokrotnym ściskaniu. Elementy wykonane z LSR nie twardnieją z upływem czasu, dzięki strukturalnej budowie polimeru. Są odporne na tak zwane starzenie cieplne oraz promienie ultrafioletowe. Nie przywierają do nich zabrudzenia, ponieważ mają antyadhezyjną powierzchnię. Są hydrofobowe, więc nie wchłaniają żadnych płynów – jak mówi specjalista z firmy Larkis, która zajmuje się produkcją elementów silikonowych i gumowych.

magazyn

Popularne

Wybrane

rotowanie opon

Czym jest rotowanie opon i po co się je stosuje?

22 wrzesień 2020
Plastic Tax

Nadchodzi Plastic Tax! Co jego wprowadzenie oznacza dla producentów opakowań i konsumentów?

22 wrzesień 2020

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt