© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Termografia i jej praktyczne zastosowanie

 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Podczas prac budowlanych wznoszony budynek powinien zostać poddawany kontroli, aby wykonawca miał pewność, że wszystkie prace idą zgodnie z planem. Ale takie inspekcje wykonuje się także później, kiedy projekt jest już ukończony, a budowla stoi na swoim miejscu. Nawet wtedy trzeba się upewnić, czy wszystko zostało wykonane tak, jak było to uwzględnione w projekcie.

Czym jest termografia?
Termografia to proces wykorzystujący obrazowanie w paśmie średniej podczerwieni. Pozwala on w bardzo łatwy sposób rejestrować promieniowanie cieplne, które jest emitowane przez ciała fizyczne. Nie wymaga to ich dodatkowego oświetlania. Mimo że ta technika jest stosunkowo nowa, to badania termowizyjne znajdują coraz więcej zastosowań. Współcześnie wykorzystuje się je między innymi w medycynie, nauce, przy diagnostyce termoizolacji budynków, a także w działaniach policyjnych i wojskowych. W medycynie na przykład termografia służy jako tester diagnostyczny. Dzięki rozkładowi temperatury na powierzchni ciała pacjenta, lekarz specjalista jest w stanie w bardzo krótkim czasie wykryć zjawiska patologiczne w organizmie.

Praktyczne zastosowanie termografii w budownictwie
Obecnie jakość izolacji cieplnej nabiera coraz więcej znaczenia. Dzięki termografii fachowiec jest w stanie sprawdzić, czy wszystkie elementy konstrukcji, takie jak okna, drzwi, ściany czy dach są odpowiednio zabezpieczone i czy nie wydostaje się przez nie powietrze. Niestety kontrola izolacyjności cieplnej jest pomijana w momencie, kiedy odbiera się budynek od wykonawcy. Późniejszą diagnostykę termograficzną wykonują różne firmy, np. Biuro Inżynierskie Troll, posiadające swoją siedzibę w Gdańsku. Takie prace wykonuje się w porze zimowej, kiedy budynek jest zamknięty i ogrzewany. Wtedy, przy wykorzystaniu techniki termograficznej, można sprawdzić, czy w konstrukcji nie znajdują się żadne mostki termiczne, to znaczy czy w budynku nie ma żadnych szczelin, przez które ucieka ciepłe powietrze i jednocześnie dostaje się zimne.

Parametrem, który w największym stopniu wpływa na wartość temperatury podczas wyznaczania jej metodą termograficzną, jest emisyjność powierzchni. To ten współczynnik określa dokładność wyznaczenia temperatury powierzchni obiektu. Kontrolą z użyciem termografii musi się więc zająć ktoś, kto posiada wiedzę na temat wartości emisyjności. Powinien to być więc specjalista z doświadczeniem - to niestety czynność, której nie wykonamy sami. Dlatego do takich prac powinniśmy zatrudnić firmę, która zwyczajnie się na tym zna, jak Biuro Inżynierskie Troll.

Kiedy okaże się, że budynek nie posiada odpowiedniej izolacji i znajdują się w nim szczeliny, czyli tak zwane mostki termiczne, należy je odpowiednio uszczelnić. Trzeba pamiętać, że ocieplenie budynku jedynie skrawkami materiałów izolacyjnych nic nie da - w takiej sytuacji należy skupić się na bardziej kompleksowych działaniach.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry