Rozwój rynku systemów ERP. Najnowsze trendy

25 luty 2013

Informatyczne systemy ERP są coraz bardziej popularne. W ciągu kilku następnych lat rynek programów do zarządzania (planowania) zasobami przedsiębiorstw będzie więc stabilny. A jakie trendy przewidują w rozwoju tych systemów specjaliści z branży?

Przede wszystkim znaczenie będzie miała technologia usługCloud Computing, czyli przetwarzanie w chmurze lub chmury obliczeniowe. Dzięki chmurom obliczeniowym zwiększa się funkcjonalność systemów, służących końcowemu użytkownikowi. Dzięki zastosowaniu chmur minimalizują się też koszty utrzymania działu IT. Nie trzeba bowiem zastanawiać się, jak i w jakim miejscu można uruchomić daną aplikację. System jest dostępny z dowolnego urządzenia, które może zostać podłączone lub ma dostęp do Internetu. Dostawca chmur przejmuje też sprawy utrzymania serwerów, administrowania, tworzenia kopii zapasowych. Mniej pracy, większa wydajność i funkcjonalność.

Najnowsze systemy ERP to także możliwości działania z obszaru bankowości internetowej, sieci społecznościowych (social media) takich jak Facebook, Twitter, posiadające przyjazny interfejs. Kłania się tu więc zjawisko przenikania stylu życia prywatnego do modelu biznesowego. A przecież działania marketingowe na polu social mediów to obecnie standard dla każdej niemal organizacji. Dlaczego więc systemy ERP nie miałyby się rozwinąć w tym kierunku?

Systemy ERP muszą być tworzone pod klienta, pod jego indywidualne potrzeby. Dlatego jedną z najważniejszych cech tych systemów jest ich elastyczność. Ważna jest tu perspektywa możliwości wprowadzania zmian pod klienta, nawet w oprogramowaniu stworzonym pod konkretną branżę. Może to być podejście modułowe lub potraktowanie systemu jako zbioru konkretnych funkcjonalności.

Często jest tak, że dana firma korzysta z konkretnego oprogramowania i nie chce inwestować w nowe. Systemy ERP muszą tak działać, by móc współpracować z różnymi programami. A w czasach, gdy coraz więcej przedsiębiorstw jest rozproszonych, gdy na rynku rządzi globalizacja, jest ważny mobilny dostęp do programu przez przeglądarkę. Tu jednak trzeba wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia danych w sieci, a aplikacja musi zachować wysoką wydajność.

Wybór danego systemu ERP to także czynnik ludzki, czyli poziom obsługi informatycznej – im wyższy tym lepszy – podczas wdrożenia programu i po. Dobra współpraca między przedsiębiorcą a dostawcą oprogramowania jest kluczem do sukcesu.

Takie są najnowsze trendy wyznaczone przez rynek. A jak będzie w rozwoju systemów ERP, czas pokaże.

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt