Warsaw Spire – serce miasta w chmurach

01 luty 2013

Od kilku lat trwa proces przesuwania się centrum Warszawy na Zachód. Wśród wielu powstałych, realizowanych i planowanych na tym obszarze inwestycji, szczególne miejsce zajmuje Warsaw Spire. Kompleks, w którego skład wejdzie budynek wieżowy o wysokości 220 metrów oraz dwa 55-metrowe budynki sąsiadujące, już w 2014 roku będzie nową wizytówką prężnie rozwijającego się warszawskiego city. Deweloperem oraz generalnym wykonawcą inwestycji, której wartość szacuje się na około 1 miliard złotych, jest Ghelamco Poland.

Całkowita powierzchnia biurowa oferowana przez Warsaw Spie to 100 000 m2, czyli obszar odpowiadający ponad 14 boiskom piłkarskim. Na 49 kondygnacjach głównego budynku znajdzie się ok. 60 000 m2 powierzchni biurowej. Dwa niższe, 15-piętrowe budynki zaoferują powierzchnię ok. 20 000 m2 każdy. Powierzchnia typowego piętra w kompleksie wynosi od 1 300 m2 do 1 700 m2. Dzięki ograniczeniu elementów strukturalnych do minimum dowolność w kształtowaniu przestrzeni wewnątrz budynku jest niemal nieograniczona, nie tylko w zakresie jednego piętra, ale również pomiędzy nimi. Dodatkowym atutem projektu będą pionierskie rozwiązania technologiczne, do tej pory nie stosowane w inwestycjach powstających w Polsce takie jak na przykład system wind double deck. Pomiędzy budynkami Warsaw Spire znajdzie się otwarta, dostępna dla wszystkich przestrzeń miejska. Plac wypełnią elementy małej architektury, zieleń i fontanny. Dzięki przeznaczeniu parterów budynków na restauracje, kawiarnie oraz sklepy kompleks będzie tętnił życiem także po godzinach pracy biur i stanie się miejscem spotkań mieszkańców Warszawy.

Kompleks Warsaw Spire reprezentuje również wysoki standard ekologiczny. Inwestycja została zaprojektowana i powstaje zgodnie z wytycznymi ekologicznego certyfikatu BREEAM.
Inwestycja powstaje w jednym z najdynamiczniej zmieniających się aktualnie obszarów Warszawy, gdzie powstaje druga linia metra oraz liczne inwestycje mieszkaniowe i biurowe. W rejonie, w którym powstaje Warsaw Spire, istnieje obecnie około 220 000 m2 powierzchni biurowej. Projekt Ghelamco dostarczy kolejne 100 000 m2.


Autorem projektu jest belgijska pracownia architektoniczna M. & J-M. Jaspers – J. Eyers&Partners
we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektoniczną Projekt.

PIERWSZY NAJEMCA
Pierwszym najemcą kompleksu jest Europejska Agencja Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej „Frontex”, która wynajęła około 14 600 m2 powierzchni w budynku B. Frontex zajmie piętra górne budynku – od 5 do 14 i rozpocznie adaptację swojej powierzchni biurowej już we wrześniu 2014 roku. Umowa najmu została podpisana na 10 lat.

REALIZACJA PROJEKTU I HARMONIGRAM PRAC
Prace na działce Warsaw Spire rozpoczęły się w połowie 2011 roku. Pierwszy etap prac trwał osiem miesięcy i polegał na wykonaniu najgłębszej zrealizowanej dotychczas w Polsce ściany szczelinowej o głębokości 55 metrów odpowiadającej 20 piętrom budynku mieszkalnego.

W związku z budową ściany szczelinowej o szerokości 80 cm, umożliwiającej odpowiednią stabilność ścian wykopu pod poziomy podziemne parkingów, do zabetonowania 501 metrów bieżących szczeliny zużyto 21 000 m3 betonu, czyli ponad 2 400 gruszek. Taka objętość wypełniłaby około 8 basenów olimpijskich takich jak np. „Warszawianka”.

Równie imponujące są ilości materiałów, które zostaną wykorzystane w dalszej części prac:
 Objętość wykopu pod projekt Warsaw Spire (230 000 m3) porównywalna jest z kubaturą Zamku w Malborku (250 000 m3)
 Ponad 140 000 m3 betonu, który zostanie wykorzystany podczas realizacji projektu wypełniłoby prawie dwa Lotniska Chopina na warszawskim Okęciu
 9 500 ton stali zbrojeniowej to waga porównywalna do 50 samolotów Boeing 747
 1 100 ton, czyli wartość wykorzystanej stali sprężającej, to waga 6 płetwali błękitnych – największych zwierząt na ziemi
 Waga stali konstrukcyjnej – 1 400 ton jest zbliżona do wagi 6 pociągów Metropolis warszawskiego metra wypełnionych pasażerami w godzinach szczytu

Aktualnie na działce w kwartale ulic Grzybowska, Łucka, Towarowa i Wronia powstają fundamenty pod budynek B, który stanie się siedzibą Agencji Frontex. Zgodnie z harmonogramem prac na pozostałym terenie działki finalizowane są prace ziemne, po których równolegle prowadzone będą prace zbrojeniowe oraz betonowe pod fundamenty kolejnych budynków.

W związku z postępem prac na budowie zamontowano i uruchomiono dwa żurawie wieżowe
o wysokości 68 i 77 m. Docelowo budowa kompleksu obsługiwana będzie przez 6 żurawi. Sukcesywnie zwiększana jest też liczba pracowników. Już wkrótce na placu budowy zatrudnionych będzie 1 200 osób, a dziennie pojawi się około 200 ciężarówek.

Obecnie w prace przy realizacji kompleksu zaangażowanych jest kilka firm odpowiedzialnych za konstrukcje żelbetowe, prace ziemne, zbrojarskie, transport, odwodnienie oraz nadzór nad pracą żurawi. Są to m.in. firmy: Monting, Soletanche, Streiff, Bojan, Arsleff, Wiertmur, Promatix, Stal-wod.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, jedna powtarzalna kondygnacja budynku wieżowego powstawać będzie w ciągu tygodnia, natomiast na równoległe budowanie kondygnacji w budynkach niższych konieczne będzie około 3 tygodni. Pierwsi najemcy zaczną przygotowywać swoje powierzchnie
w 2014 roku.

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt