Dynamiczne zmiany w środowisku pracy odciskają swoje piętno na zdrowiu psychicznym pracowników. Nadmierny stres i presja czasu negatywnie oddziałują na samopoczucie zatrudnionych – stąd potrzeba wprowadzania programów work-life balance.
Pracownicy, którzy dbają o work-life balance potrafią łączyć swoje życie zawodowe z innymi sferami życia, takim, jak relacje społeczne, rozrywka, zainteresowania czy odpoczynek. Najbardziej istotne są samoświadomość, dyscyplina i koncentracja na najważniejszych zadaniach – podkreśla Dorota Pałysiewicz, dyrektor HR w firmie Brown-Forman Polska, gdzie tego typu programy szkoleń są wdrożone na stałe do strategii.
Pracownicy — najważniejsze dla nich będzie zdrowie psychiczne
Równowaga między pracą a życiem osobistym nadal zyskuje na znaczeniu. Zgodnie z badaniem “Trendy na rynku pracy 2024” większość zatrudnionych na stałe w organizacjach zadeklarowała, że priorytetem dla nich jest, bądź będzie, dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne (33%), oraz wyższe zarobki na tym samym stanowisku (26%). Zdecydowanie mniej osób, które brały udział w badaniu, uznaje znalezienie nowej pracy (9%) lub rozwijanie swoich umiejętności (8%) za priorytetowe.
To może wynikać głównie z tego, że wiele ludzi zmaga się z lękami i fobiami związanymi z pracą, co podkreśla badanie na temat “Lęków i fobii w pracy". Wynika z niego, że 61% respondentów odczuwa lęk przed popełnieniem błędu, 40% obawia się nadmiernego obciążenia pracą, 39% boi się bycia nielubianym przez zespół i przełożonego, a 35% doświadcza obaw o utratę pracy.
Brak równowagi między pracą a życiem prywatnym może mieć jednak poważne konsekwencje. UE – w ramach walki z wypaleniem zawodowym i pracoholizmem - wprowadza nowe zasady stawiając wyzwania przez pracodawcami.
Zdaniem specjalistów HR równowaga między życiem zawodowym a prywatnym ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zdrowia i szczęścia, ale także dla sukcesu zawodowego i życiowego. W dzisiejszym bardzo dynamicznym i często cyfrowym świecie trudniej niż kiedykolwiek jest naprawdę przejść na tryb offline. "Osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym" zapewniają strategie ustalania priorytetów i świadomości, kiedy należy się „wyłączyć”.
Coraz bardziej powszechne są programy udogodnień wprowadzanych przez pracodawców, które mają za zadanie zapewnić pracownikom lepsze warunki pracy. Wśród nich znajdują się opcje elastycznych godzin pracy, pracy hybrydowej, organizacji szkoleń rozwijających różnorodne kompetencje pracowników – dodaje Dorota Pałysiewicz z Brown-Forman Polska.
Jakie są inne korzyści work-life balance?
Osoby, które są w stanie zachować równowagę między pracą zawodową a życiem prywatnym, odczuwają większą satysfakcję z pracy, mają więcej energii do działania, mniej się stresują, chętniej chodzą do pracy i lepiej wykonują obowiązki zawodowe. Z racji tego, że mają czas na realizowanie się w innych sferach życia, odczuwają wyższą satysfakcję z życia.