Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wciągnik łańcuchowy i inne kluczowe mechanizmy sceniczne

mechanizmy sceniczne
 |  Artykuł partnera  |  Informacje prasowe

Na fakt, czy daną sztukę teatralną lub przedstawienie można zaliczyć do udanych, wpływ ma bardzo wiele elementów. Oczywiście przyglądając się całości z pozycji widza, zwracamy uwagę przede wszystkim na grę aktorską i choreografię. Jednak praktyka pokazuje, że równie ważne są profesjonalne mechanizmy sceniczne, bez których realizacja widowiska byłaby daleko utrudniona, jeśli nie niemożliwa. Czym więc charakteryzują się najlepsze z nich?

  1. Wciągnik łańcuchowy i jego zadania.
  2. Nieocenione sztankiety teatralne.
  3. Pozostałe istotne mechanizmy sceniczne.

Realizacja przedstawienia nie jest zadaniem łatwym. Musimy pamiętać o każdym najdrobniejszym szczególe, żeby efekt końcowy charakteryzował się pełnym profesjonalizmem i przyniósł satysfakcję zarówno widzom, jak i artystom. Aby osiągnąć ten cel, niezbędne są nam wysokiej klasy mechanizmy sceniczne, jak np. wciągarka łańcuchowa. Zanim jednak przejdziemy do ich kupna, warto dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru...

Wciągnik łańcuchowy i jego zadania

Dobre przedstawienia nie są jednolite. Cechują się odpowiednią dynamiką i tempem, czemu towarzyszy płynna zmiana scenografii oraz oświetlenia. Dokładnie do tego służy wciągnik łańcuchowy.

Posiadając zróżnicowane maksymalny udźwig czy wysokość podnoszenia (na co wpływa długość łańcucha), wciągnik łańcuchowy dosłownie na przestrzeni kilku sekund potrafi całkowicie odmienić klimat sztuki. Umożliwia to szybkie przejście pomiędzy aktami czy podkreślenie emocjonalności danej sceny.

Nieocenione sztankiety teatralne

Trudno wyobrazić sobie profesjonalnie przygotowaną scenę, na której nie są obecne sztankiety teatralne. Jest to kluczowa konstrukcja umożliwiająca montaż wielu innych mechanizmów scenicznych, w tym oświetlenia, dekoracji, nagłośnienia czy kurtyny.

Co za tym idzie, sztankiety znajdziemy na praktycznie każdej scenie (małej i dużej). Pomagają w obsłudze widowiska, dźwiganiu ładunków i podczas rozmieszczenia scenografii.

Pozostałe istotne mechanizmy sceniczne

Co naturalne, do realizacji przedstawienia niezbędnych jest znacznie więcej mechanizmów scenicznych. Dokładny ich rozkład zależy od indywidualnych preferencji i wymagań danej sztuki, jednak istnieją elementy, bez których scena obyć się po prostu nie może.

To przede wszystkim systemy szynowe do obsługi kurtyny, łańcuch nośny ułatwiający podnoszenie ładunku o zróżnicowanej wadze, torowisko, kulisy oraz sterowanie (automatyczne i ręczne) do zarządzania całością.

Tak przygotowani, wprowadzimy wystawiane przedstawienie lub sztukę na światowy poziom.