Hybryda - najbardziej efektywny model pracy w 2024
Model hybrydowy to najbardziej preferowany w Polsce model pracy (badanie Pracuj.pl). Ponad połowa pracowników (59 proc.) chciałoby realizować swoje obowiązki zawodowe zdalnie. Już dawno dla większości pracowników hybryda przestała oznaczać „okazjonalną pracę z domu”, ale określony wymiar pracy zdalnej oferowanej pracownikowi (najlepiej z możliwością swobodnego decydowania nie tylko o wymiarze, ale też dniach, w których praca będzie realizowana spoza biura). Być może dlatego 74 proc. badanych wskazuje, że chętniej zaaplikuje na ofertę pracy, jeśli firma daje możliwość dowolnego ustalenia proporcji pomiędzy pracą zdalną a pracą z biura.
Badania jednocześnie wskazują, że 15% badanych Polaków deklaruje, że poszukują obecnie pracy z uwagi na to, że chcą pracować zdalnie, a ich obecny pracodawca tego nie umożliwia.
- Niezaprzeczalnie, zbieżny z preferencjami pracownika wymiar pracy zdalnej może motywować pracowników do pozostania w firmie. Odległy od tych preferencji model może z kolei być bodźcem do szukania nowej pracy – zauważa Dorota Pałysiewicz, Dyrektor HR w firmie Brown-Forman Polska. Potwierdzają to badania Pracuj.pl, z których wynika, że 1 na 5 kandydatów wskazuje, że odpowiedni tryb pracy jest dla nich najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o aplikowaniu do danego pracodawcy.
Pracodawcy bacznie obserwują zmieniające się trendy na rynku pracy i preferencje pracowników, oceniając zasadność wyboru modelu pracy przez pryzmat efektywności. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez WFH Research praca w pełni zdalna może prowadzić do spadku produktywności nawet o 10-20 procent. Analizując wyniki pracowników w dużej firmie, która przed pandemią korzystała zarówno z biurowych, jak i zdalnych centrów obsługi telefonicznej, odkryto, że gdy całe przedsiębiorstwo przeniosło się na zdalną pracę z powodu pandemii, liczba połączeń spadła o 8 procent. W przypadku hybrydowego modelu pracy, aż 67 proc. pracowników zgłasza poprawę i wzrost produktywności. Dodatkowo 30 porc. z nich wykonuje większą ilość zadań w tym samym czasie, a 24 proc. tę samą ilość obowiązków, ale w krótszym czasie.
Hybrydowy model pracy staje się popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza wśród dynamicznie rozwijających się firm. Mimo to 69 proc. przedsiębiorstw woli tradycyjną pracę z biura. Warto zauważyć, że 67 proc. firm korzystających z modelu hybrydowego oszczędza rocznie 11,000 dolarów na pracownika (WFH Research). Dodatkowo środowisko hybrydowe redukuje potrzebę przestrzeni roboczej o 40 proc. i zmniejsza rotację pracowników o 12 proc.
W obliczu tych danych, pytanie o przyszłość pracy staje się kluczowe. Wybór między pracą zdalną a biurową niewątpliwie niesie ze sobą unikalne wyzwania i perspektywy, które kształtują efektywność pracownika.
Nie da się ukryć, że wciąż więcej pracowników w Polsce preferuje model hybrydowy niż jest pracodawców, którzy go oferują. I dlatego oferty dające tę możliwość będą zbierać więcej aplikacji od kandydatów. Zarządzanie hybrydowymi zespołami często stwarza wyzwania dla pracodawców, z którymi muszą mierzyć się na co dzień takie jak; utrudniona współpraca i budowanie relacji w zespole, czy brak wspólnego poczucia sensu i celu. Kluczowe zatem jest wykształcenie nowych praktyk zarządzania. W Polsce 73% firm wprowadziło zasady dotyczące pracy hybrydowej, ale 20% z pracowników nie jest zadowolonych z obowiązujących regulacji. Wdrażanie odpowiednich norm to kluczowy element ułatwiający zarządzanie hybrydowymi zespołami.
Przyszłość pracy zdalnej w Polsce i za granicą będzie kształtować elastyczność. Badania wskazują, że 2 dni w biurze i 3 dni zdalnie to najbardziej preferowany model. Warto jednak dostosować aktywności do miejsca pracy, ponieważ 41% pracowników uznaje pracę indywidualną za bardziej efektywną zdalnie.